„Lalki w ogniu” to książka, która cieszy się ogromną popularnością wśród Czytelników i zdobyła uznanie dziennikarzy, mistrzów polskiego reportażu oraz znawców Indii. Sprzedała się w ponad 35 tys. egzemplarzy. Przez długi czas utrzymywała się, i nadal się utrzymuje, na liście TOP sieci EMPIK.
W Plebiscycie Radiowego Domu Kultury (Program Trzeci PR) zyskała drugie miejsce w kategorii Książka Roku 2011. Anna Dziewitt-Meller, recenzentka „Dzień dobry TVN”, Chilli Zet i Onetu, zaliczyła ją do 10 najlepszych książek roku 2011. Książka nominowana do nagrody Travellery 2012.
W swej reporterskiej książce „Lalki w ogniu” dziennikarka, wieloletnia współpracowniczka „Rzeczpospolitej” i podróżniczka Paulina Wilk daje czytelnikom zaskakujący obraz Indii. Z jednej strony medialny symbol azjatyckiego boomu, indyjski tygrys, zdumiewa gospodarczym potencjałem i uwodzi egzotycznym urokiem. Z drugiej to społeczeństwo wciąż podzielone na panów i służących, rządzone przez skrywane namiętności i tysiącletnie przesądy. Kraj, w którym politycy są posłuszni astrologom, geniusze chodzą bez butów, a miliony dziewczynek znikają bez wieści. W Lalkach w ogniu te dwa światy przenikają się. Autorka zagląda Hindusom do garnków, łóżek i serc. Wyjaśnia, jak załatwia się sprawy najbardziej przyziemne i najintymniejsze. Gdzie myją się miliony ludzi, którzy nie mają łazienek. Jak pójść na randkę w kraju, w którym za przedmałżeńską miłość grozi śmierć. Czym nakarmić gości, by nie wywołać wojny religijnej.
Ta książka dzięki sugestywnemu stylowi Pauliny Wilk zapiera dech swą obrazowością i magią. Równocześnie dla wszystkich, którzy wybierają się eksplorować ten egzotyczny kraj, stanie się nieocenionym przewodnikiem po meandrach tej fascynującej kultury.