Legendy Pienin

Urszula Janicka-Krzywda
Legendy Pienin
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

O autorce:
Urszula Janicka-Krzywda – etnograf, folklorysta, dziennikarz, doktor nauk humanistycznych.
Jednym z tematów jej badań i publikacji jest kultura ludowa Karpat, zwłaszcza kultura duchowa: obrzędy, magia, wierzenia, a także folklor słowny. Sporo miejsca w swoich pracach poświęca zbójnictwu karpackiemu.
Legendy, zamieszczone w książce, powstały w oparciu o autentyczne opowieści, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Opisane z dużym talentem literackim, interesująco, barwnie, intrygują i wciągają czytelnika.
Fragment:
Działo się to wtedy, gdy kraj nad Dunajcem pustoszyli Tatarzy. Dzieci i młodych, silnych mężczyzn brali w jasyr, by potem sprzedawaæ w dalekiej Azji, zaś najbardziej byli łasi na urodziwe niewiasty. Na nieszczęsne branki czekały pogańskie haremy i życie z dala od swoich, we łzach i hańbie. Kto nie popadł w niewolę - ginął. Kryli się przed najeźdźcami ludzie w lasach, w górskich ostępach, w skałach. Nie drżały przed nimi tylko warowne, mocne zamczyska jak ten w Niedzicy. Próbowali okoliczni mieszkańcy szukać także schronienia za jego murami, ale pan na zamku, człowiek okrutny i podły, zamknął bramy przed nieszczęsnymi w obawie, że ciasnota i konieczna oszczędność żywności uczyni życie jego i jego familii mniej wygodnym i przyjemnym.
Data wydania: 2007-02-17
ISBN: 978-83-60675-01-4, 9788360675014
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Forma.pl
Stron: 96

Autor

Urszula Janicka-Krzywda Urszula Janicka-Krzywda
Urodzona 22 maja 1949 roku w Polsce (Zawoja)
Etnograf i regionalista. Nagrody: m.in. odznaczenie państwowe „Zasłużony Działacz Kultury”, Złoty Krzyż Zasługi, Laur Babiogórski oraz nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej. Autor wielu publikacji o tematyce etnograficznej i kr...

Pozostałe książki:

Podtatrzańskie legendy Czary góralskie. Magia Podtatrza i Beskidów Zachodnich Beskid Żywiecki. Przewodnik Huculi, Bojkowie, Łemkowie – tradycja i współczesność. Poczet harnasi karpackich
Wszystkie książki Urszula Janicka-Krzywda

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Legendy Pienin nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Legendy Pienin. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl