Leksykon filmowego horroru

Bartłomiej Paszylk
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Leksykon filmowego horroru
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

"Leksykon filmowego horroru” to szczegółowe i unikalne omówienia 100 najwybitniejszych przykładów tego gatunku filmowego. Celem książki miało być ukazanie różnych rodzajów filmowego horroru wraz z jego ewolucją na przestrzeni dziesiątków lat. Począwszy od "Gabinetu doktora Caligari” i "Golema” z roku 1920, każdą dekadę XX wieku reprezentuje kilka tytułów, a i pierwsze lata wieku XXI mają swoich przedstawicieli. Podstawowym problemem przy ustalaniu listy tytułów było nie tyle zdecydowanie czy są one wystarczająco dobre lub też wystarczająco ważne, aby znaleźć tu swoje miejsce (dobrych i ważnych horrorów jest przecież znacznie więcej niż wymieniona setka), ile czy rzeczywiście kojarzą się one przede wszystkim z kinem grozy? Autor uważa, że decyzja czy film jest, czy nie jest horrorem nie musi wcale zależeć od jego treści, często ważniejsza jest atmosfera i zastosowane w nim sposoby tworzenia napięcia. Prezentowane w tu sto tytułów nie obejmuje więc wszystkich istniejących odmian filmowej grozy, ale każdy kto obejrzy omówione w tym leksykonie horrory, nawet w gronie znawców gatunku powinien czuć się pewnie. A co najważniejsze, przekona się jak niezwykle różnorodne, pomysłowe czy wręcz hipnotyzujące bywają filmy grozy.
Wielką atrakcją dla wielbicieli horroru jest płyta DVD dołączona gratis do Leksykonu, zawierająca jeden z najpopularniejszych horrów - film "Hellraiser”.
Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-60000-16-8, 9788360000168
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik
Stron: 304

Autor

Bartłomiej Paszylk ur. 17 maja 1975 w Rybniku, polski publicysta. Anglista, absolwent Uniwersytetu Śląskiego. Jego artykuły, wywiady i recenzje dotyczące kina i literatury grozy od lat ukazują się w miesięczniku Nowa Fantastyka oraz na stronach jednego z najpopularniej...

Pozostałe książki:

Leksykon filmowego horroru Literatura i kontrowersje Książki zakazane Najlepsze horrory A. D. 2012 Bajki po polsku i angielsku Słownik gatunków i zjawisk filmowych.
Wszystkie książki Bartłomiej Paszylk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Leksykon filmowego horroru

10.12.2009

Prawie dekadę przyszło czekać polskiemu miłośnikowi grozy na kolejny leksykon filmowy, poświęcony gatunkowi horroru. Wydane w 1999 r. „100 filmów grozy” Andrzeja Pitrusa szybko znikło z księgarskich półek, a dziś jest niemal białym krukiem. Podobny status ma „Seans z wampirem” Andrzeja Kołodyńskiego, choć ten częściej można trafić w serw... Recenzja książki Leksykon filmowego horroru

@horror.com.pl@horror.com.pl

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@literackiespelnienie
2023-01-11
6 /10
Przeczytane Kino Polska Groza

UWAGA! Ostrzegam, że w niniejszej opinii mogą oberwać, być może, twoje ulubione filmy, więc czuj się zagrożony. Czytasz na własną odpowiedzialność ;)

Wydane po końcu XX wieku. Wybór filmów grozy, to zawsze loteria, że autorzy coś pominą albo umieszczą mało konkretne widowiska, które z horrorem nie wiele mają wspólnego. Pierwszy plus za to, że Bartłomiej sięga do niemych klasyków oraz omawia, co nowego wprowadziły do języka filmowego. Kto nie widział ,,Nosferatu'' z 1922 r. - lepiej niech nadrabia, bo to ponadczasowy horror, gdzie Wilhelm Murnau ukazał wampiry jako niezręczne, zagubione, seksualnie rozdygotane, i miło poczytać, iż on ma własną interpretację tego znakomitego dzieła. Oczywiście ,,Lśnienie'' podane jako horror wszech czasów, ale nie jestem jedyny, który uważa go za przecenianego. Naczelny hejter Youtuba - Paweł Opydo również nie przebierał w środkach, i powiedział, że jest karkołomny. No, cóż - ,,Lśnienie'' można docenić za to, że dzieje się za dnia, co jest świeże i oryginalne, ale już cała reszta to taka zbieranina wątków, i jak zauważa Paszylk - nie polubią go ortodoksyjni fani Kinga z literackiego pierwowzoru (o czym można przekonać się na forach filmowych - też go krytykują w różnych konfiguracjach). Dlatego nie zgadzam się, że byłby to horror wszechczasów, skoro ma takie opinie wśród zagorzałych fanów horroru - nie jest to, co prawda poziom kiczowatej ,,Zielonej Mili'' z Magic Negro, ale czuć, że jest groteskowy, podobnie, jak inny tytuł, czyl...

× 7 | link |
@Maynard
@Maynard
2011-07-11
8 /10
Przeczytane non-fiction mix czyli literatura faktu i mitu U mnie na półce

Pozycja bardzo potrzebna na polskim rynku oraz półce każdego fana dobrego horroru. Idealnie wyselekcjonowane horrory, opisane i rekomendowane przez autora. Przedział to 1919-2003. Minus: brak fotosów z filmów.

| link |
@Koszmar
@Koszmar
2010-06-01
10 /10
Przeczytane
@Mothmanpl
@Mothmanpl
2009-11-02
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Leksykon filmowego horroru. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl