ŁEMKOWIE w historii i kulturze Karpat. Tom Drugi

Jerzy Czajkowski, Józef Bubak, Ryszard Brykowski, Miroslav Sopoliga ...
ŁEMKOWIE w historii i kulturze Karpat. Tom Drugi
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Po konferencji zorganizowanej przez Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku w 1990 r. wydana została praca zbiorowa, w której znalazły się referaty i opracowania autorów polskich, słowackich i ukraińskich. Większość tematów dotyczyła problemów historycznych, w których uwypuklono kwestie osadnicze. One to od jakiegoś czasu budzą wiele emocji, wywołując akademickie niekiedy dyskusje. Wydawcy książki uznali, że każdy ma prawo głosić własne poglądy i pozostawili Czytelnikom ocenę rzetelności wykorzystania źródeł naukowych i ich interpretacji.

Część artykułów historycznych została poświęcona zagadnieniom niezbyt czasowo odległym i, jak się okazuje, jeszcze nie w pełni rozeznanym. Znalazły się tam też opracowania poruszające kwestie religijne, których pełniejsze spektrum znajdą zainteresowani w drugim tomie wydawnictwa „Łemkowie w historii i kulturze Karpat”.

Kończąc pierwszą konferencję poświęconą Łemkom jej uczestnicy postulowali potrzebę kontynuacji wymiany poglądów. Zobligowało to organizatorów do zwołania drugiej części spotkania, które miało miejsce w Sanoku w dniach 29—30 maja 1992 r. Uczestnikami jego byli przedstawiciele różnych dyscyplin z Polski, Słowacji i Ukrainy, a treścią referatów i dyskusji przede wszystkim problemy związane z historią Kościoła Wschodniego, architekturą cerkiewną, ikonami i obrzędami.

Upowszechnienie się wyznania prawosławnego, a później unickiego, łączy się z historią osadnictwa w górach i we wschodniej części Podkarpacia, co wynikało z przynależności etnicznej osadników. Erekcji cerkwi dokonywano nieraz łącznie z wydaniem dokumentu lokacyjnego wsi. Początkowo nie wszystkie jednak wsie posiadały cerkwie, wiele z nich powstawało później, ale częstokroć brak dokumentów z odległych czasów sprawia, że nie wiemy, czy w tych osadach, w których odnotowuje się pojawienie budynku cerkiewnego w XVIII w., nie było go wcześniej. Należy przypuszczać, że dalsze skrupulatne poszukiwania w archiwach powinny przynieść pozytywne rezultaty.

Książka jest dostępna w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej pod linkiem -https://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/publication/9374/edition/9178
Data wydania: 1994
ISBN: 83-902276-4-9, 8390227649
Wydawnictwo: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Cykl: Łemkowie w historii i kulturze Karpat, tom 2
Stron: 366
dodana przez: ziellona

Autor

Jerzy Czajkowski Jerzy Czajkowski
Urodzony w 1931 roku w Polsce (Kołomyja)
polski etnograf o specjalności historia kultury i sztuki, muzeolog, doktor habilitowany, profesor Instytutu Archeologii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewic...

Pozostałe książki:

Dom drewniany w Polsce 46 ŁEMKOWIE w historii i kulturze Karpat, Tom pierwszy Huculi, Bojkowie, Łemkowie – tradycja i współczesność. Nad rzeką Ropą. Zarys kultury ludowej.
Wszystkie książki Jerzy Czajkowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka ŁEMKOWIE w historii i kulturze Karpat. Tom Drugi aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka ŁEMKOWIE w historii i kulturze Karpat. Tom Drugi. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

ŁEMKOWIE w historii i kulturze Karpat, Tom pierwszy
ŁEMKOWIE w historii i kultu...
Jerzy Czajkowski, Michał Parczewski, Roman Reinfuss, Feliks Kiryk ...
"Gdy przed przeszło pół wiekiem Kazimierz Sosnowski pisał, że „trzeba dla szerokiego ogółu odkryć w...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl