Łuk Triumfalny

Erich Maria Remarque
9.2 /10
Ocena 9.2 na 10 możliwych
Na podstawie 58 ocen kanapowiczów
Łuk Triumfalny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.2 /10
Ocena 9.2 na 10 możliwych
Na podstawie 58 ocen kanapowiczów

Opis

Łuk triumfalny, powieść z roku 1946, przedstawia dramatyczne losy niemieckiego emigranta w Paryżu tuż przed wybuchem II wojny światowej. Ravic - pod takim nazwiskiem ukrywa się główny bohater - jest lekarzem i nielegalnie przeprowadza operacje w cieszącej się dobrą opinią klinice. Pewnego dnia poznaje przypadkiem kobietę, która wypełni jego puste - jak już mu się wydawało - życie. Ale innego dnia spotka, również przypadkiem, gestapowca, który go kiedyś torturował. Rozliczenie się z dramatyczną przeszłością - jakkolwiek okrutne - uwolni Ravica na nowo. "Człowiek może wiele wytrzymać" - z tą myślą wyruszy w niepewną, przymusową drogę do obozu dla uchodźców. Erich Maria Remarque (1898-1970) należał do pokolenia, które straciło młodość w okopach I wojny światowej. Nim zyskał sławę dzięki pacyfistycznej powieści Na Zachodzie bez zmian, parał się dziennikarstwem, był też księgowym, nauczycielem i organistą. Po dojściu Hitlera do władzy książki Remarque'a trafiły na stos, a ich autor został pozbawiony niemieckiego obywatelstwa. Lata II wojny światowej spędził w USA, gdzie powstała jedna z jego najlepszych powieści - Czas życia i czas śmierci. Autor Łuku triumfalnego nie był eksperymentatorem. Uznanie czytelników i krytyki zdobył za jędrny styl, "publicystyczną" aktualność tematyki, mistrzowskie budowanie scenerii i sylwetek bohaterów.
Data wydania: 2009-03-05
ISBN: 978-83-7818-025-8, 9788378180258
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Rebis
Mamy 7 innych wydań tej książki

Autor

Erich Maria Remarque Erich Maria Remarque
Urodzony 22 czerwca 1898 roku w Niemczech (Osnabrück)
Niemiecki pisarz, weteran I wojny światowej. Do jego najwybitniejszych dzieł należą powieści „Na Zachodzie bez zmian” i „Łuk triumfalny”.

Pozostałe książki:

Na Zachodzie bez zmian Łuk triumfalny Czas życia i czas śmierci Czarny obelisk Noc w Lizbonie Trzej towarzysze Nim nadejdzie lato Iskra życia Gam Kochaj bliźniego swego Dom marzeń Droga powrotna Cienie w raju Przystanek na horyzoncie Wróg Powiedz, że mnie kochasz. Listy Remarque'a do Marleny Dietrich Hymn na cześć koktajlu Na ziemi obiecanej Wojujący pacyfista. Artykuły i wywiady 1929-1966
Wszystkie książki Erich Maria Remarque

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Życie z dnia na dzień

WYBÓR REDAKCJI
12.05.2022

Powrót do Remarque'a jest jak łyk źródlanej wody po czytaniu różnych nowoczesnych próz, to powolna, spokojna, realistyczna narracja, którą można spokojnie smakować. Książka jest kontynuacją 'Kochaj bliźniego swego', również opowiada o losach uciekinierów z hitlerowskich Niemiec. Rzecz dzieje się w Paryżu pod koniec lat 30., już po traktacie monac... Recenzja książki Łuk Triumfalny

@almos@almos × 26

Łuk triumfalny

29.06.2020

Miłość i nienawiść to dwie namiętności które rządzą życiem Ravica, niemieckiego uchodźcy przebywającego w Paryżu, miasta które czując zbliżającą się wojnę nadal bawi się i tańczy w oparach dymu papierosowego i morza alkoholu. Ten lekarz bez dokumentów, bez prawa do wykonywania zawodu żyje z dnia na dzień z nielegalnie wykonywanych operacji czekają... Recenzja książki Łuk triumfalny

@Jezynka@Jezynka × 5

Łuk Triumfalny

27.11.2012

Książki mogą być wspaniałe na różne sposoby; bawić słowem, urzekać stylem, uczyć lub dostarczać tematów do przemyśleń. Autorzy też są różni; jedni trzymają poziom, a inni piszą nierówno. Nigdy nie wiem do końca, czego się mam spodziewać, gdy w ręce trzymam coś nowego, choćbym miał już wcześniej kontakt z dziełami danego twórcy. Erich Maria Remarque... Recenzja książki Łuk triumfalny

@Andrew_Vysotsky@Andrew_Vysotsky × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Zuell_Zuell
2020-12-12
10 /10
Przeczytane Literatura piękna -- światowa

Piękna książka i bardzo smutna.
Trudna miłość w trudnych historycznie i społecznie czasach.
Doktor Ravic, uciekając przed niemieckim nazizmem, trafia do przedwojennego Paryża, miejsca pełnego europejskich uchodźców. Nie poszukuje ani domu, ani wolności, poszukuje schronienia. Wydaje się w pełni pogodzony ze swoją samotnością, poczuciem tymczasowości i zawieszenia w czasie, gdy nagle spotyka miłość swojego życia.

Remarque pięknie pisze o miłości tragicznej, takiej, która — za sprawą okoliczności — nie daje ani radości, ani spełnienia. Oto Ravic, schowany za maską wyrachowania i cynizmu, oszukuje sam siebie, boi się kochać i boi się bycia kochanym, a jeszcze bardziej boi się odrzucenia. Powieść o miłości mrocznej, rozdartej, prowadzącej ku katastrofie. Poruszający obraz, klimatyczny, z jednej strony spokojny, a zarazem pełen fabularnej dynamiki, nakreślony w zwartym stylu, z dbałością o każde słowo.

Remarque mistrzowsko przedstawia obraz Paryża w przededniu wojny. Atmosfera narastającego strachu i osaczającej beznadziei, a także poszukiwanie sposobu przetrwania, razem z — podszytym determinacją — absurdem ludzkich zachowań, przeplatają się z surrealistycznym poczuciem bezpieczeństwa. Przecież to Paryż — serce Europy, centrum życia! Oprócz przerażonych Żydów i innych bezdomnych uchodźców skrywanych w tanich hotelikach, nędzarzy z paryskich slumsów (tragarzy, pomywaczy, prostytutek), zobaczymy wmawianą sobie beztroskę: zabawy wyższych sfer, arystokr...

× 19 | Komentarze (2) | link |
@mikakeMonika
2020-11-15
10 /10
Przeczytane

Przepiękna książka.

O miłości? Owszem, na początku tak pomyślałam, później, że nie, absolutnie nie o miłości. I znowu później, że jednak o miłości. Tak, książka jest o miłości. Ale nie tylko. Jest o człowieczeństwie. Uwrażliwia.

O uchodźcach po I wojnie światowej. O zwykłych ludziach, którzy nie utożsamiają się z totalitarną władzą… Ale też o zwykłych szujach.

Pięknie napisana, wręcz poetycko.

Jest to bardzo ważna książka. Dosłownie każde zdanie jest ważne. A jednocześnie czyta się lekko.

Cóż, żałuję, że dopiero teraz ją przeczytałam.

× 19 | Komentarze (3) | link |
@Booka
2023-09-17
7 /10
Przeczytane Posiadam Literatura piękna/współczesna

Główny bohater "Łuku triumfalnego" to lekarz Ravic, którego poznajemy już przy pierwszym rozdziale. Człowiek ten jest nielegalnym uchodźcą i przeprowadza we Francji operacje na prośbę innego lekarza, który uważa doktora Ravica za człowieka o "pewnej ręce". Losy bohaterów tej powieści toczą się we Francji, osadzone są w czasie poprzedzającym wybuch drugiej wojny światowej. Ravic jest człowiekiem z przeszłością, od której stara się uciec z miernym skutkiem. Trochę pomaga mu w tym miłość. Kobieta, która wkracza nagle do jego życia - równie nagle rozbudza w nim uczucie i wprowadza światło do jego egzystencji. Jednak pewnego dnia życiem Ravica wstrząśnie chęć zemsty na człowieku z przeszłości... Jak potoczą się losy bohaterów? Czy odnajdą oni happy end? Więcej nie zdradzę, gdyż należy poznać te osy z lektury książki.

Erich Maria Remarque w swojej powieści porusza trudne tematy takie jak zemsta, miłość, samotność, zdrada, wiara. Wszystko to na tle wydarzeń historycznych. Posługując się plastycznymi opisami pięknie pisze o uczuciach i zwątpieniu, a użyte przenośnie dotykające tych uczuć i rozterek głównego bohatera można odczytywać za aktualne do dziś.

Pomimo, iż Autor nie porusza tematów łatwych, książkę tę czyta się szybko. Polecam ją zwłaszcza tym czytelnikom, którzy lubią w książkach życiowe przemyślenia. Ta książka jest kopalnią cytatów poruszających wyżej wspomniane tematy. I tak na przykład:

o miłości:

"Ludzie się kochają,...

× 5 | link |
@jasia_
@jasia_
2020-03-31
8 /10
Przeczytane

Remarque oprowadzał mnie nocą po Lizbonie , teraz pokazał mi ulice Paryża we mgle, bardziej melodramatu niż wojny.
Z butelką calvadosu w ręku, opowiedział mi o życiu w strachu, niepewnym jutrze, o ucieczce przed tym, co nadchodzi i ściganiu przeszłości.
O obliczu miłości pojawiającej się znikąd , której nijak nazwać i chęci zemsty, która wypełnia człowieka do reszty.
Na dość taniej i oklepanej historii, Remarque zrobił dobrą literaturę.
Wypijmy za to.
Za dobre książki.
Salut!

× 4 | Komentarze (1) | link |
@zooba
@zooba
2019-11-27
7 /10
Przeczytane Posiadam 2017 Audiobooki

Rzadko, bardzo rzadko wracam do książek już przeczytanych. Wyjątek robię wtedy, kiedy podejrzewam, że mój odbiór mógłby się zmienić dramatycznie po latach od pierwszej lektury. W przypadku „Łuku triumfalnego” minęło prawie 30 lat. W pamięci zostały strzępy, nie powaliła mnie wtedy powieść na kolana, co dawało nadzieję na pozytywne zaskoczenie przy drugim podejściu.

Ostrzegam tych, którzy nie mają pojęcia o czym jest książka – nie dam rady bez odkrywania fabuły.

Cóż, mam ambiwalentne odczucia – jest to książka świetna jeśli chodzi o postacie i wątki drugoplanowe i przeciętna jeśli chodzi o wątek miłosny.

Historia miłości Ravica i Joanny (zwalczyłam pokusę wstawienia miłości w cudzysłów) jest banalna, przewidywalna i opisywana z irytującą manierą. Szczególnie sztucznie brzmią dialogi między nimi – egzaltowane do bólu – naprawdę dorośli ludzie tak do siebie mówią? Brzmiało jak w powieści dla pensjonarek. Nie udało się też Remarque’owi mnie przekonać, że Ravic kocha Joannę. W jednym jedynym momencie powieści zaczęłam w to wierzyć, niestety przelotnie. Joanna – hmmm – nie byłam w stanie zapałać sympatią do głównej bohaterki do ostatniej sceny. Współczułam Ravicowi i jednocześnie się wkurzałam na niego. Podsumowując – wątek miłosny albo się zestarzał albo zupełnie nie trafił w mój brak romantycznej wrażliwości.

Natomiast wątki poboczne, których nie zauważyłam prawie przy pierwszej lekturze, teraz mnie zachwyciły. Tutaj Remarque pokazał się z najl...

× 1 | link |
@Deutschland91
2019-10-31
9 /10
Przeczytane

Niesamowicie wciągająca powieść przepełniona nostalgią przenosi czytelnika w klimat odległej Francji przed wybuchem wojny.
To także wspaniała historia dwojga ludzi, miłość między nimi często jest trudna, burzliwa, jednak na tyle silna, aby się rozwijać mimo niesprzyjających czasów. Wspaniali bohaterowie, wyraziści, ma się wrażenie, że są tuż obok a nie tylko na kartkach książki.
Autor przedstawia tu różne problemy jakie można mieć w życiu: okropieństwo wojny, przymusowa emigracja, samotność, tęsknota za krajem, szufladkowanie wszystkich Niemców do jednej kategorii.
Od książki wprost nie mogłam się oderwać, czyta się z zapartym tchem, Joanna momentami mnie irytowała, sprawiała wrażenie takiej narwanej, że każdy musi być na jej skinienie, jednak z drugiej strony to też ciężko doświadczona kobieta, która chce być spełniona, przeżyć prawdziwe uczucie. Pierwsze spotkanie z twórczością Remarque i już nie mogę się doczekać kiedy sięgnę po kolejną powieść tego autora.
"Łuk triumfalny" to powieść napisana pięknym językiem o samotności w czasie emigracji, uczuciu, które rozwinęło się w niewłaściwym czasie, nadziei na nadejście lepszych czasów.
Polecam osobom lubiącym powieści z historią w tle, tym którzy lubią książki o miłości, która nie zawsze ma optymistyczne zakończenie, to także książka po to aby spojrzeć na Niemców innym okiem, gdzie nie tylko byli bezlitośni faszyści, ale również uczciwi obywatele sprzeciwiający się twardo poglądom Hitlera.
Po przeczytani...

× 1 | link |
PA
@patka_989
2008-12-28
10 /10
Przeczytane

Jedna z najlepszych książek jakie czytałam!!! Świetnie wykreowany główny bohater, nieco przypominający Bogarta, nieco żałosna kobieta, emigracja i nazistowskie Niemcy w tle. Książka trochę dziś zapomniana, niedostępna właściwie w żadnej księgarni. Można ją dostać jedynie w antykwariacie a i z tym jest ciężko. Świetna książka, polecam. Każdy kto ją przeczytał podziela moje zdanie

× 1 | link |
@kathij
@kathij
2007-08-27

Jak piękna może być miłość bez przyszłości...jak gorzki smak ma Calvados...i jak bardzo ktoś może nienawidzieć...tego dowiemy się z tej po mistrzosku napisanej książki E.M. Remaque'a. Dla mnie...kawał bardzo dobrej literatury!!!

× 1 | link |
@AnnMarie
@AnnMarie
2010-04-17
10 /10

Nieuchronnie zbliżająca się wojna. Życie w ciągłej niepewności. Strach przed deportacją. Nielegalnie prowadzone operacje. A tu nagle przychodzi namiętność, a może nawet miłość... Świetna książka, polecam.

× 1 | link |
@Tajemnica33
@Tajemnica33
2010-11-22
10 /10
Przeczytane Jest na mojej półce

Doskonała :) Musiałam kupić Calvadosa, żeby skończyć i poczuć prawdziwy smak, którym zachwycał się Ravik. To lektura obowiązkowa, ta książkę trzeba znać :)

× 1 | link |
@ultramaryna
@ultramaryna
2010-05-16
10 /10
Przeczytane

Bardzo dobra. Czyta się po prostu doskonale. Interesująca, wzruszająca, piękna.

| link |
@ziolko
@ziolko
2009-07-13
10 /10
Przeczytane

warto ją przeczytać..naprawdę dobra książka.. ciekawa, wciągająca.. smutna

| link |
@rownonoc
@rownonoc
2009-10-11
10 /10
Przeczytane

Świetna, na prawdę warto ją przeczytać

| link |
@Da-Nutka
@Da-Nutka
2009-10-03
10 /10
Przeczytane

Po prostu rewelacyjna

| link |
MA
@Maja77
2023-08-12
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Paryż to miasto, gdzie najłatwiej spędzić czas, nic nie robiąc.
Wyglądasz jak wszystkie pragnienia mężczyzny i jedno więcej, o którym nie wiedział...
Wszystko, co można dostać za pieniądze, jest tanie.
Nikt nie wydaje się bardziej obcy niż ktoś, kogo się kiedyś kochało.
Miłości nie wolno kalać przyjaźnią. Koniec to koniec.
Dodaj cytat