Małe życie

Hanya Yanagihara
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 31 ocen kanapowiczów
Książka Małe życie
Książka Małe życie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 31 ocen kanapowiczów

Opis

Amerykańska pisarka opisuje kilkadziesiąt lat z życia czterech przyjaciół. Bohaterów powieści poznajemy w chwili, gdy kończą studia i przenoszą się do Nowego Jorku. Przetrwanie, nie mówiąc już o sukcesie, w jednym z najwspanialszych miast świata nie jest łatwe, lecz szczęście wydaje się im sprzyjać. Pełen temperamentu JB jest malarzem i z czasem zaczyna brylować w kręgach nowojorskiej bohemy. Malcolm zostaje uznanym architektem, a Willem robi błyskotliwą karierę aktorską. Najbardziej tajemniczy z nich, Jude, przejawia wybitny talent matematyczny, a jako prawnik również odnosi sukces za sukcesem. W przeciwieństwie do przyjaciół nigdy jednak nie wspomina o swojej przeszłości ani o rodzinie, choć poważne problemy zdrowotne i emocjonalne wskazują na to, że w jego życiu wydarzyło się coś, o czym nie potrafi zapomnieć. Willem, Malcolm i JB stopniowo odkrywać będą straszną prawdę, która kładzie się cieniem na całym życiu przyjaciela. Nieuchronnie nadchodzi dla nich czas trudnej próby empatii i dojrzałości. Co będą gotowi poświęcić, by ratować Jude’a, pogrążającego się w mroku? Oto poruszająca do głębi opowieść o życiu w wielkim mieście, które daje szansę na zapomnienie o przeszłości, oraz o życiu w bólu, który nie pozwala zapomnieć. To proza, która w całym swoim pięknie opisuje doświadczenie zła, granice ludzkiej wytrzymałości i tyranię pamięci. W Ameryce i w Anglii powieść Hanyi Yanagihary odniosła ogromny, zaskakujący sukces u krytyków i czytelników – trafiła do finału Nagrody Bookera i National Book Award, otrzymała prestiżową Kirkus Prize, znalazła się na czele rankingów najlepszych powieści 2015 roku sporządzonych przez najważniejsze tytuły prasowe, rozgłośnie radiowe i portale internetowe. Prawa do opublikowania powieści dotychczas sprzedano do dwudziestu krajów.
Data wydania: 2016-04-27
ISBN: 978-83-280-2648-3, 9788328026483
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Kolekcja 70 lat Empik
Stron: 816
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Urodzona 20 września 1974 roku w USA (Los Angeles)

Książki Hanya Yanagihara

Wszystkie książki Hanya Yanagihara

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Życie Hioba

De gustibus non est disputandum. I na tym mogłabym poprzestać jeśli chodzi o moją opinię o książce "Małe życie". Nie mogę jednak odmówić sobie kilu słów komentarza bo dawno już żadna lektura nie wywołała we mnie tylu negatywnych emocji. Od lat nie miałam w ręku książki gdzie co kilka stron sprawdza... czytaj dalej »

Wybitna!

Niewiele jest książek, którym daję ocenę WYBITNA. W tym przypadku jednak nie mam żadnych wątpliwości. Ta książka wgniotła mnie w fotel, rozerwała na kawałki, niektórych kawałków do tej pory nie mogę poskładać w całość. Śmiało mówię - bierzcie i czerpcie z niej wszyscy. To historia o życiu, zwyczajn... czytaj dalej »

Małe Życie

"Czasem się zastanawia, czy sama idea samotności jest czymś, co przyszłoby mu do głowy, gdyby go nie uczulono na fakt, że POWINIEN czuć się samotny, że w jego życiu jest coś dziwnego i nie do przyjęcia. Zawsze znajdzie się ktoś, kto go spyta, czy nie tęskni za czymś, czego mu nigdy nie przyszło do ... czytaj dalej »

Moja opinia o książce

Opinie
@mxkne
2019-03-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Świetna historia pokazująca różne oblicza przyjaźni, która nawet po latach, pomimo różnic pojawiających się na każdym kroku, nadal jest obecna. Momentami można jednak odnieść wrażenie, że ilość przeszkód i trudności jest nieco zbyt... duża i poważna. Jednak takie książki właśnie też są potrzebne, pokazujące, że czasami życie potrafi nieźle dać w kość.

{}× 2 | link |
LA
2020-02-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Przeczytane

Książka opowiada dzieje czworga przyjaciół skupiając się przede wszystkim na życiu jednego z nich. Życiu, które było piekłem, z którego ten mężczyzna do końca nie potrafi się otrząsnąć. Przez bardzo długi okres nie otwiera się przed nikim, a kiedy w końcu to robi, za to, co się stało, otwarcie obwinia siebie. Niestety, jest to bardzo częste wśród ofiar przemocy i molestowania seksualnego. 
Na kartach książki praktycznie nic nie ma powiedziane wprost. Przez większość czasu czytelnik musi się zastanawiać, czy to, co podejrzewa, że się stało w przeszłości, stało się naprawdę i kiedy już myślimy, że nie, że przecież nikt nie zrobiłby tego dziecku, przychodzi kolejna retrospekcja i okazuje się, że jednak doszło do najgorszego. 
Straszne jest to, że główny bohater (moim zdaniem jest jeden, pozostała trójka przyjaciół to dla mnie postacie drugoplanowe), mimo że osiągnął w życiu bardzo wiele cały czas ma o sobie dramatycznie niskie mniemanie. Dowodem na to jest to, że ma w okół siebie grono przyjaciół, którzy naprawdę go kochają, a on obawia się, że zadają się z nim z litości i dlatego nie otwiera się przed nimi, a kiedy niechcący coś mu się wymknie, ma o to do siebie pretensje. 
Do przeczytania tej książki trzeba naprawdę przygotować się psychicznie i lepiej nie sięgać po nią przedwcześnie. Absolutnie nie jest to pozycja, dla młodszego czytelnika. 

{}× 1 | link |
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Klub mola książkowego 2017

Nie chciałam czytać tej książki, a jeszcze bardziej nie chciałam, żeby mi się podobała. Bo bestseller, Książka Roku, na pewno czytadło, przereklamowane.

I byłam w błędzie. To piękna powieść, mimo, że niezaprzeczalnie ma parę minusów: 200 stron za gruba, momentami nierealistyczna, a na głównego bohatera spadały niemal wszystkie plagi egipskie.
Wszystko to blednie, kiedy czyta się trochę bardziej sercem niż głową, a tutaj tak trzeba było.

Dla mnie najważniejszym tematem "Małego życia" była przyjaźń - jej stałość, ograniczenia, ciężar, odpowiedzialność i ich granice. Czy można naprawić krzywdy, czy trzeba naprawić krzywdy przez innych uczynione i co jeśli to się nie udaje. Co trzeba poświęcić? Może przekonanie o swojej uzdrawiającej mocy, pragnienie bliskości fizycznej, sen i spokój.

Angielski tytuł to: A Little life - małe życie i jednocześnie trochę życia, trochę dobrego życia, czy to mało?

{}× 1 | link |
@inzynier.i.ksiazki
2020-06-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Książka, która wywarła na mnie ogromne wrażenie. Poruszająca temat przyjaźni, miłości, poświęcenia.
"Małe życie" opowiada o niesamowicie silnych osobach, które muszą sobie poradzić z problemami dnia codziennego. Jednak nie takimi jak większość z nas, a dużo większymi i uniemożliwiającymi normalne funkcjonowanie.
Wrócę do tej książki nie raz, nie dwa, mimo że była dla mnie porządnym kopniakiem w twarz.

{}× 1 | link |
@mrsbookbook
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Na mojej półce
@paulina.zakrzewska
2020-01-13
Przeczytane Niedokończone

Do książki powrócę na pewno.

{} | link |
@haudek
2020-07-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 2017-Książki
@nika.mail
2020-06-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane
PA
2020-06-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@jatymyoni
2020-06-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Fascynująca L. amerykańska
@sija002
2020-04-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
NI
2020-04-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane 2020 Audiobook Literatura amerykańska Literatura piękna
MO
2020-04-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
@Oktaryna
2020-04-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 2020 > Audiobook
KL
2020-02-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane Posiadam 2016
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Przedmioty psują się i czasami są naprawiane, ale w większości przypadków uświadamiamy sobie, że bez względu na to, co się zniszczyło, życie układa się na nowo, by zrekompensować nam stratę, n...”
{}
#
“Przyjaźń to ciąg wymiany: uczuć, czasu, niekiedy pieniędzy, zawsze informacji.”
{}
#
“Ale czy nie jest tak, że każdy opowiada własne życie - naprawdę opowiada własne życie - tylko jednej osobie? Jak często można odeń oczekiwać, że będzie się powtarzał, kiedy on z każdym opowiad...”
{}
#
“Czy nie jest cudem sama przyjaźń – znalezienie drugiej osoby, która samotny świat czyni mniej samotnym?”
{}× 1
#
“... jeśli będziesz się zachowywał tak, jakby to nie było twoje miejsce, jeśli przybierzesz postawę przepraszającą, wówczas ludzie zaczną cię tak właśnie traktować.”
{}× 1
#
Przeglądaj
{} Dodaj
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}