Marcowo

Piotr Sowiński
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Marcowo
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Łódź. Schyłek lat sześćdziesiątych. W opuszczonym sadzie znaleziono zwłoki powieszonej czternastolatki. Wszystko wskazuje na to, że dziewczyna popełniła samobójstwo. Śledztwo ujawnia jednak ciekawe fakty dotyczące relacji młodej kobiety i jednego z księży. Czy znajomość księdza i dorastającej dziewczyny była powodem dramatu?

Marcowo to kryminał mocno osadzony w realiach obyczajowych lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Autor ukazał specyfikę miasta włókniarek na tle skomplikowanych relacji państwa i Kościoła, nagonki antysemickiej oraz rozwijającego się bigbitu.

Końcówka lat 60-tych XX wieku, martwa czternastoletnia dziewczyna i śledztwo ujawniające nietypowe formy relacji między nią a duchownym Kościoła Katolickiego. Antysemicka nagonka, trudne układy na linii PRL– Kościół, a to wszystko osadzone w realiach ówczesnej Łodzi.

Wydanie 1 - Wyd. WasPos
Data wydania: 2023-02-24
ISBN: 978-83-8290-212-9, 9788382902129
Wydawnictwo: WasPos - wydawnictwo
Seria: Mroczne Historie
Stron: 255
dodana przez: Vernau

Autor

Piotr Sowiński Piotr Sowiński
Urodzony w 1974 roku w Polsce
Z wykształcenia, zamiłowania i zawodu historyk. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, nauczyciel i wychowawca w XXI L.O. Obok historii wielką pasją Piotra jest piłka nożna. Emocjonalnie od najmłodszych lat związany z Widzewem, choć jego piłkarska wiedza...

Pozostałe książki:

Marcowo Mecz o życie Najniższy krąg piekła Łowcy Wierni Zapomniana misja
Wszystkie książki Piotr Sowiński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Marcowo? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ewela_czyta
2023-03-03
6 /10

"Marcowo" to kryminał osadzony w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Autor przedstawia realia życia człowieka i pracy milicji. Opisuje tajemniczą śmierć czternastoletniej dziewczyny, która zostaje znaleziona, powieszona w opuszczonym sadzie. Milicja bada sprawę, a w szczególności kapitan Banasik i zawzięty prokurator. Mężczyźni starają się rozwiązać tajemniczą zagadkę wisielca. Ujawniają ciekawe fakty dotyczące relacji młodej kobiety z księdzem. Przesłuchują świadków, którzy potwierdzają ich przypuszczenia odnośnie relacji z duchownym. Odkrywają dodatkowo, że to nie jest pierwsze samobójstwo młodej dziewczyny, która miała styczność właśnie z tym księdzem...

Książkę czyta się bardzo szybko. Porusza trudne tematy. Opisuje jak wyglądało życie ludzi w latach sześćdziesiątych. W tamtych czasach mając kontakty, można było wiele zyskać, a w szczególności załatwić. Ukazuje również ile człowiek, drugiemu człowiekowi może wyrządzić krzywd, przez fałszywe oskarżenia, nazwisko widocznie miało ogromne znaczenie. Porusza trudny temat, którym jest pedofila, molestowanie seksualne wśród księży, które niestety trwa bardzo długo i jest zamiatane pod dywan. Przeczytajcie przekonajcie się sami, że życie nie zawsze jest takie kolorowe i czy akurat ksiądz Chwaliszewski poniósł zasłużoną karę oraz czy miał coś wspólnego z tragedią Marii Żydek.

× 1 | link |
@whitedove8
2023-06-26
7 /10
Przeczytane

Kapitan milicji Zdzisław Banasiak razem z prokuratorem próbują ustalić przyczynę śmierci nastolatki, która została znaleziona na terenie starego sadu jednej z parafii. Początkowo wszystko wskazuje na samobójstwo, jednak śledczy postanawiają bliżej przyjrzeć się tej sprawie. Na jaw wychodzą inne zagadkowe śmierci oraz powiązania zmarłych z pewnym księdzem. Czy te młode dziewczyny zabiły się same? A może ktoś pomógł im wybrać się na tamten świat?

Książkę czyta się naprawdę szybko. Mimo że akcja nie pędzi zawrotnym tempem, to ta opowieść wciąga od pierwszych stron. Czytelnik zagłębia się się w fabułę i wprost wpada w tę literacką rzeczywistość jak przysłowiowa śliwka w kompot, a jego zainteresowanie rośnie z każdą mijającą chwilą. Bohaterowie są dobrze dopracowani oraz godnie reprezentują społeczeństwo tamtych lat. Natomiast języki autora został perfekcyjnie dostowany do opisywanego okresu, nie był ani brutalny, ani wulgarny. Zakończenie może zaskoczyć, ale jednocześnie rozwiać wszelkie wątpliwości.

Pisarz znakomicie oddał klimat schyłku lat '60 XX wieku. Z niezwykłą wprawą połączył fikcję literacką z autentycznymi wydarzeniami, a także umiejętnie scalił wątki kryminalne z obyczajowymi. Nakreślił obraz ówczesnej Łodzi tak precyzyjnie, iż odbiorca ma wrażenie, że przeniósł się w czasie i dana mu była możliwość pospacerowania dawnymi ulicami tego miasta. Świetnie udało się też twórcy uchwycić realia życia w PRL-u, codzienne trudy, problemy czy różnice między...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Marcowo. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl