Marzenia wykute w kamieniu

Blandine Le Callet
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Marzenia wykute w kamieniu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Niektóre epitafia na nagrobkach mają szczególną moc wskrzeszania przeszłości: przeczytanie ich sprowadza duchy tych, którzy odeszli nawet przed wiekami. Blandine Le Callet na podstawie autentycznych epitafiów snuje opowieść o ostatnich chwilach, dniach lub miesiącach osób, których pamięć nimi uczczono. Przedstawia losy dziesięciorga ludzi, których życie przerwała śmierć łagodna albo gwałtowna, nagła albo spodziewana, w samotności albo zbiorowa. To dziesięć nowel poetyckich, delikatnych, dramatycznych, bądź nostalgicznych, opisujących zawsze takie same dla całej ludzkości namiętności, lęki i nadzieje. Dziesięć marzeń wykutych w kamieniu, aby zakląć zapomnienie.
Tytuł oryginalny: Dix rêves de pierre
Data wydania: 2015-06-10
ISBN: 978-83-7999-311-6, 9788379993116
Wydawnictwo: Sonia Draga
Stron: 272

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Marzenia wykute w kamieniu nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Siostra_Kopciuszka
2020-12-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 📚Bieżące :) 📘 Jedynki

''Życie postarało się rozwiać jego złudzenia, tak że z wolna pojął, iż nędza jest jak przemoc: nigdy się nie skończy''

Zbiór dziesięciu opowiadań wysnutych wręcz, z autentycznych epitafiów nagrobnych. Opowiadania są ułożone w pewien sposób, chronologicznie od tych opowieści z czasów najdawniejszych do czasów współczesnych. Pierwsze opowiadanie dzieje się w starożytnym Rzymie, później mamy czasy królów i dworskich intryg, aż do czasów telefonów komórkowych.

Występuje w nich wszystkich jeden element który je łączy, mimo wielowiekowych rozciągłości. W sumie sama nie wiem, czy ten element to zwiastun mającej nadejść wkrótce śmierci, czy ostrzeżenie przed nią. Ale pomysł wprowadzenia takiego elementu bardzo mi się podoba.

Autorka z wielką delikatnością, wyczuciem, subtelnością, a nawet odważyłabym się napisać, czułością podeszła do swojego pomysłu. Mnie najbardziej do gustu przypadło opowiadanie ''Hortensje'', oraz '' Notesiki '', za to opowiadanie ostatnie pt.''Quistinic wprawiło mnie w zamyślenie i długą zadumę.

Na końcu książki mamy jeszcze posłowie, w którym pisarka opowiada, skąd pochodzą poszczególne epitafia i jak rodziły się pomysły na konkretne opowiadania. Książka jest niegruba i właściwie nie smutna, raczej nostalgiczna i wywołująca chwilę zatrzymania się i dotknięcia myślą tematu, od którego na co dzień staramy się trzymać jak najdalej.

{}× 9 | Komentarze (1) | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Marzenia wykute w kamieniu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl