Miasto biesów. Czekając na powrót cara

Albert Jawłowski
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Miasto biesów. Czekając na powrót cara
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

W setną rocznicę zabójstwa Mikołaja II spod jekaterynburskiej Cerkwi na Krwi wyruszyła stutysięczna procesja. Lipcową nocą wyznawcy męczeńskiej ofiary cara-odkupiciela szli w kierunku ukrytej w uralskich lasach Ganinej Jamy, domniemanego miejsca ukrycia szczątków Romanowów. Wśród flag, proporców, ikon i krzyży nie było żadnych współczesnych symboli państwowych. Prawdziwa święta Rosja upadła bowiem przed stu laty wraz ze śmiercią ostatniego imperatora i jego rodziny. A carobójstwo było największą katastrofą w dziejach rosyjskiego ludu, oderwaniem się od Boga i Cerkwi.

Dla części uczestników uroczystości nocna procesja to przeżycie mistycznie i pretekst do odbycia pielgrzymki w intencji wielkiej Rosji i jej ludu. Dla innych to akt polityczny skierowany przeciwko zewnętrznym i wewnętrznym wrogom, sprzysiężeniom globalistów i masonów chcącym zniszczyć naturalny ład, piątej kolumnie, światowemu rządowi…

Albert Jawłowski wziął udział w uroczystościach, by z bliska przyjrzeć się pielgrzymom, ale wyznawcy świętego cara-odkupiciela to niejedyni bohaterowie tej książki. Oprowadzając czytelnika po Jekaterynburgu i uralskiej głubince, autor snuje wielowątkową opowieść o kraju, który nie umie rozstać się z przeszłością, o putinowskich bojarach, bogacącej się ponad miarę Cerkwi, skrajnej prawicy i rosyjskich „systemowych liberałach”, wreszcie o brutalnie tłumionych protestach młodzieży, która nie widzi przed sobą przyszłości.
Data wydania: 2020-08-26
ISBN: 978-83-8191-062-0, 9788381910620
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Stron: 256
dodana przez: Chassefierre

Autor

Albert Jawłowski Albert Jawłowski
Urodzony w 1975 roku
Albert Jawłowski pracuje jako adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem Polsko-Syberyjskiej Grupy Roboczej przy Wydziale Artes Liberales UW. Po raz pierwszy pojechał do Buriacji w 2007 roku. Pracowa...

Pozostałe książki:

Święty ład Rytuał i mit Mundialu Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów
Wszystkie książki Albert Jawłowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Święty car

16.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Bardzo ciekawa opowieść o współczesnej Rosji dziejąca się w Jekaterynburgu, dawniej Swierdłowsku, mieście na Uralu, w którym wydarzyło się parę ważnych rzeczy dla historii Rosji. Po pierwsze, właśnie tam bolszewicy bestialsko zamordowali w 1918 r. cara Mikołaja II z rodziną. Po drugie, ze Swierdłowska wywodzi się Borys Jelcyn, grabarz ZSRR i pierw... {} Recenzja książki Miasto biesów. Czekając na powrót cara

@almos@almos {}× 14

Moja opinia o książce

Opinie

@olo_czyta
2020-09-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

Albert Jawłowski - Miasto Biesów
Ocena: 7/10

Groteska jest definicją polityki rosyjskiej.
Książka zaczyna się od opisu sceny filmowej, gdzie męczeńską śmiercią umiera car Mikołaj II. Ta scena jest obrazem końca dynastii Romanowów. Jest to jedna z ważniejszych postaci w historii tego państwa. Wielu Rosjan twierdzi, że Rosja upadła wraz ze śmiercią Mikołaja II. Całość książki oscyluje właśnie wokół osobistości wyżej wspomnianego cara.
Po przeczytaniu tego reportażu mogę powiedzieć, że ludzie z utęsknieniem wyczekują "przyjścia nowego cara", który odbuduje wielkość i potęgę narodu Rosyjskiego.
Nie ukrywam, że z książką mogą mieć problem osoby, które w sprawach historii i polityki Rosji są kompletnie "zielone". Jednak podstawowa wiedza może tutaj pomóc w odbiorze książki.
W książce przeplatają się wątki historyczne, przytoczonych jest wiele znanych bardziej lub mniej person Rosyjskich, a do każdej z nich jest dopisana krótka notka biograficzna. Dodatkowo zobaczymy kontrast polityki rosyjskiej oraz społeczeństwa rosyjskiego.
Autorowi nie da się odmówić kwiecistego języka. Jednak czasem może on utrudnić odbiór treści - rzadko, ale jednak.
Do czego mogę się przyczepić?
Żałuje, że samego opisu procesji, o której możemy przeczytać z tyłu książki jest dość niewiele. W sumie na to się nastawiałam, ale dostałam coś innego, ale równie ciekawego.
Dodatkowo brakowało mi rozmów ze zwykłym Rosyjskim obywatelem, który przedstawiłby swój punkt w...

{}× 1 | link |
@nemesis
2021-12-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@almos
2021-03-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane ebook reportaż/literatura faktu Rosja/ZSRR

Cytaty z książki

O nie! Książka Miasto biesów. Czekając na powrót cara. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl