Modzelewski-Werblan. Polska Ludowa

Robert Walenciak
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Modzelewski-Werblan. Polska Ludowa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Zapis rozmów Karola Modzelewskiego i Andrzeja Werblana o Polsce Ludowej, najważniejszych wydarzeniach i postaciach tamtego czasu. Niemal przez cały okres PRL obaj stali nie tylko po dwóch stronach barykady- jeden jako dygnitarz, drugi jako buntownik- ale też byli w swych środowiskach ważnymi postaciami. Werblan pisał przemówienia dla Gomułki i Gierka, jest autorem hasła "Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej", Modzelewski wymyślił nazwę "Solidarność", a wcześniej, w roku 1968, hasła, które skandowali studenci w obronie Dziadów. Rozmowy prowadził Robert Walenciak.
Data wydania: 2017-05-24
ISBN: 978-83-244-0474-2, 9788324404742
Wydawnictwo: ISKRY
Stron: 560

Autor

Robert Walenciak Robert Walenciak
Urodzony w 1964 roku w Polsce
Dziennikarz. Najdłużej związany z „Przeglądem”, choć pracował również w TVP, gdzie m.in. realizował cykl „Za kulisami PRL-u”, i w Polskim Radiu. Autor „Polski Ludowej”, rozmowy Karola Modzelewskiego i Andrzeja Werblana, oraz „Polski Ludowej. Post...

Pozostałe książki:

Karol Modzelewski Buntownik Gambit Jaruzelskiego
Wszystkie książki Robert Walenciak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Historia w odcieniach szarości

6.01.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Książka jest zapisem fascynującej dyskusji dwóch profesorów historii o czasach PRL, fascynującej dlatego, że sami rozmówcy brali czynny udział w wydarzeniach politycznych, stojąc po różnych stronach barykady. Rozmowa stoi na wysokim poziomie, nie ma żadnych wycieczek osobistych. Poza tym zawsze ciekawe jest śledzenie interpretacji historii przez l... {} Recenzja książki Modzelewski-Werblan. Polska Ludowa

@almos@almos {}× 13

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Historia_2 E-book

„Modzelewski-Werblan. Polska Ludowa” to pasjonująca i pouczająca na kilku poziomach lektura. To spotkanie dwóch doświadczonych życiowo ludzi, którzy PRL przeżyli po obu stronach barykady.

Andrzej Werblan - członek aparatu partyjnego PPS i PZPR, wnikliwy obserwator sceny politycznej całego okresu Polski Ludowej. Sekretarz Bieruta, jeden z głównych ideologów i teoretyków partii, minister i wielokrotny poseł na sejm. Współpracownik Gomułki i jego osobisty ghostwriter. Profesor historii.

Karol Modzelewski – syn polskiego komunisty przedwojennego, działacz opozycyjny. Wielokrotni aresztowany członek Solidarności. Profesor mediewista.

Dwie osobowości, różne losy, różne optyki i perspektywy, ale czy diametralnie różne oceny PRL-u?

Dyskusja w książce prowadzona jest dynamicznie. Profesorowie, czasem wspierani przez dziennikarza Roberta Walenciaka, chronologicznie przedyskutowali węzłowe problemy lata 1944-1989. Pewne fragmenty czytało się jak najwyższej klasy kryminał. To byłaby wyłącznie przyjemność lektury, gdyby nie fakt, że przytoczone zdarzenia miały miejsce w Polsce kilka dekad temu. W początkowym okresie, do 1956 roku, dominuje Werblan, jako starszy. Jego narracja płynie przez pierwsze partie książki bez repliki Modzelewskiego. Późnej ustala się równowaga, gdy obaj omawiają okres od 1968 z Modzelewskim, jako czynnym uczestnikiem wydarzeń. Charakterystyczne jest to, że w prowadzonej dyskusji doszło zaledwie do niewielu różnic poglądów. N...

{}× 3 | link |
@almos
2021-01-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane ebook historia
@oliwa
2020-03-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Beata_
2019-11-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Posiadam E-booki

Cytaty z książki

O nie! Książka Modzelewski-Werblan. Polska Ludowa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl