Morze i trucizna

Shūsaku Endō
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Morze i trucizna
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

W książce "Morze i trucizna" z niezwykłą odwagą i wrażliwością zamknął autor problem odpowiedzialności moralnej jednostki w czasie wojny. Temat powieści, zaczerpnięty z autentycznych wydarzeń zbrodniczych eksperymentów przeprowadzanych na amerykańskich jeńcach podczas II wojny - przyp. mój stał się pretekstem do artystycznych transpozycji. Morderstwo ujęte w obraz literacki trafia do wyobraźni odbiorcy spotęgowaną grozą, a losy bohaterów na długo pozostają w pamięci. Shūsaku Endō ur. 27 marca 1923 w Tokio, zm. 29 września 1996) – japoński pisarz, tworzący swoje utwory z perspektywy katolika żyjącego w społeczeństwie buddyjskim. Shūsaku Endō urodził się w Tokio jako drugi syn urzędnika bankowego i nauczycielki gry na skrzypcach. W 1926 roku jego rodzina przeniosła się do Mandżurii, gdzie jego ojciec został wysłany służbowo. Siedem lat później, po rozwodzie rodziców, wrócił z matką i bratem do Japonii. W Kobe jego matka zainteresowała się katolicyzmem i w wieku jedenastu lat Endō został ochrzczony. W czasie II wojny światowej Endō studiował i pracował w fabryce. Po wojnie rozpoczął studia romanistyczne, a w latach 1950-1953 przebywał na stypendium we Francji. To wówczas podjął pierwsze próby literackie – jego relacje z pobytu w Europie były publikowane w Japonii. We Francji zachorował na gruźlicę płuc. Także w późniejszych latach wiele czasu przebywał w szpitalach. Mimo to nie przerwał pracy literackiej i przez wiele lat regularnie publikował powieści oraz humoreski. Powieści Endō są często skonstruowane wokół historyczno-przygodowego szkieletu, jak Samuraj, oparty na autentycznych wydarzeniach z XVII wieku (poselstwo Tsunenagi Hasekury). Jednak najważniejszą warstwę twórczości pisarza stanowi próba ukazania duchowych rozterek Japończyka-chrześcijanina w tradycyjnie buddyjskim środowisku.
Tytuł oryginalny: Umi to dokuyaku
Data wydania: 1974-06-01
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Stron: 165

Autor

Shūsaku Endō Shūsaku Endō
Urodzony 27 marca 1923 roku w Japonii (Toshima, Tokio)
Shūsaku Endō (jap. 遠藤 周作 Endō Shūsaku) – japoński pisarz, tworzący swoje utwory z perspektywy katolika żyjącego w społeczeństwie buddyjskim. Shūsaku Endō urodził się w Tokio jako drugi syn urzędnika bankowego i nauczycielki gry na skrzypcach. W 192...

Pozostałe książki:

Milczenie Ballada o Narayamie Głęboka rzeka Samuraj Kobieta, którą porzuciłem Morze i trucizna Tydzień świętego mozołu. Opowiadania japońskie 1945–1975 Szaleniec?
Wszystkie książki Shūsaku Endō

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ci, którzy będą nas karać, nie będą wiedzieli, jakby postąpili, gdyby ich postawiono w naszej...

WYBÓR REDAKCJI
21.06.2023

„Morze i trucizna” wpisuje się w nurt powieści japońskich, które mierzą się z II wojną światową i udziale w niej Japonii. Shūsaku Endō jest pisarzem wyjątkowym wśród japońskich autorów, gdyż był katolikiem i z tej perspektywy tworzył swoje utwory. Nie ma w tej powieści odniesień do jakiejkolwiek religii, ale są rozważania na temat dobra i zła, odp... Recenzja książki Morze i trucizna

@jatymyoni@jatymyoni × 35

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@jatymyoni
2023-06-21
10 /10
Przeczytane 23 z mojej półki Fascynująca L. japońska
@Anna_Natanna
@Anna_Natanna
2020-02-29
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Bo wszystko, do czego dążymy, wszystko, czego się czepiamy, jest złudą i snem.
Nic nie mieć, nie przeżywać żadnych nadzwyczajnych zdarzeń, żyć przeciętnie, to największe szczęście człowieka.
To nic wielkiego zabić pacjenta. W świecie lekarzy takie rzeczy dzieją się od dawna! A poza tym całe miasto umiera w huku bomb i nikogo już nie zdziwi nawet największa ludzi zabitych.
Wyrzuty sumienia to dla mnie, jak pisałem już poprzednio, strach przed wzrokiem innych i przed karą ze strony opinii publicznej.
Chcę was o coś zapytać. Czy wy też, podobnie jak ja – gdyby was trochę obedrzeć ze skóry – jesteście nieczuli na śmierć i cierpienie innych? Czy jeśli uczyniliście coś mniej lub bardziej złego, żyjecie aż do dziś bez wielkich wyrzutów sumienia, bez wstydu, bo nie spotkała was kara? A czy pewnego dnia zdarzyło się wam, że poczuliście się dziwnie?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl