Motyl i skrzypce

Kristy Cambron
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów
Książka Motyl i skrzypce
Książka Motyl i skrzypce
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów

Opis

 Kiedy najbliższa osoba skazuje cię na śmierć w Auschwitz.

Dramatyczna historia o sile kobiet i miłości.

Adele von Bron, utalentowana skrzypaczka, poświęciła wszystko, żeby ratować ostatnich wiedeńskich Żydów. Kiedy na polecenie własnego ojca, wysokiego rangą generała Trzeciej Rzeszy, trafiła do obozu w Auschwitz, jej piękny świat legł w gruzach. Przerażającą codziennością stały się głód, strach i cierpienie.

Kilkadziesiąt lat późnej Sera James, właścicielka galerii sztuki na Manhattanie, angażuje się w poszukiwania portretu młodej skrzypaczki, który pierwszy raz ujrzała, będąc jeszcze dzieckiem. Podczas próby odnalezienia zaginionego arcydzieła los stawia na jej drodze Williama Hanovera, którego dziadek może być kluczem do rozwiązania zagadki dziewczyny z obrazu.

"Motyl i skrzypce" to poruszająca opowieść o odkrywaniu piękna w najstraszniejszych miejscach: mrocznych zakątkach Auschwitz i zakamarkach poranionych serc. To również historia o tym, jak nie stracić wiary w Boga nawet w samym środku piekła. 
Data wydania: 2020-02-12
ISBN: 978-83-240-6040-5, 9788324060405
Wydawnictwo: Znak
Stron: 384
dodana przez: Justyna_K

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Motyl i skrzypce"

{} WYBÓR REDAKCJI
4.03.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Dwie kobiety, dwie zupełnie różne ramy czasowe, niesamowicie wciągająca historia. Mamy czasy współczesne, poznajemy Serę James, właścicielkę galerii na Manhattanie. Jako mała dziewczynka ujrzała obraz i do dziś nie może przestać o nim myśleć, poszukuje go. Obraz przedstawia więźniarkę obozu Auschwitz. Dowiaduje się, że nie tylko ona poszukuje obra... {} Recenzja książki Motyl i skrzypce

Siła nadziei i miłości w Auschwitz

{} WYBÓR REDAKCJI
30.01.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Nie musisz rezygnować z wszystkiego w teraźniejszości, by żyć przeszłością”. Urzekająca historia. Nic nie jest w stanie bardziej wzruszyć czytelnika niż historia miłości trudnej i niemożliwej, z góry skazanej na niepowodzenie. A gdy jeszcze dodamy, że dzieje się w czasie wojny i realiów obozowych to serce się smuci już na wstępie. Przy tej książ... {} Recenzja książki Motyl i skrzypce

@malgosialegn@malgosialegn {}× 4

Motyl i skrzypce

{} WYBÓR REDAKCJI
2.06.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Książek o tematyce Auschwitz w ostatnim czasie powstaje odrobinę za dużo. Jakby według niektórych autorów fraza „z Auschiwtz” w tytule miało być gwarancją sukcesu. Wiem, że jest to temat ważny, o którym należy pamiętać, ale niektóre książki nie powinny w ogóle powstać, bo z prawdą mają niewiele wspólnego. Z tego powodu do lektury „Motyl i skrzypce... {} Recenzja książki Motyl i skrzypce

@Ivi@Ivi {}

Historia malowana słowami

12.02.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Życie jest doprawdy zabawne (…) Lepiej nie brać go za pewnik, bo może znienacka się skończyć. I zniknąć bez śladu.” „Motyl i skrzypce” jest debiutem Kristy Cambron, która pisze chrześcijańskie powieści historyczne osadzone w czasach II wojny światowej. Fascynuje się tym okresem historii od chwili, gdy usłyszała opowieści dziadka o swoich do... {} Recenzja książki Motyl i skrzypce

@gala26@gala26 {}× 15

Moja opinia o książce

Opinie

@anetakul92
2020-03-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Dwie historie, różne kobiety i inne millenium…
MOTYL I SKRZYPCE to powieść podzielona na czasy współczesne i wojenne.
Poznajemy Serę James, właścicielkę galerii, która ma obsesję na punkcie tajemniczej kobiety z obrazu… Co doprowadzi nas do przeszłości Adele von Bron, młodej skrzypaczki, w czasach wojennych nazwanej „ulubienicą Austrii”.

To mogła być naprawdę ciekawa i nietuzinkowa lektura. Ale może najpierw, żeby nie zrazić, zalety…
Historia Adele mnie wciągnęła. Była wzruszająca, poruszała najczulsze struny i nostalgiczna. Adele, naiwna w swym świecie, choć o dobrym sercu, wznosi do książki: niewinność, miłość i dobroć.
Jej losy są związane z ogromnym bólem, wielką odwagą, silną przyjaźnią, małymi zwycięstwami, dużymi upadkami oraz miłością, co zwycięża minuty upływające w cierpieniu.
Młoda kobieta o wielkiej wierze, która znajduje się w samym centrum piekła, zdradzona przez własną rodzinę, a mimo wszystko odnajdzie w sobie resztki sił, by codziennie wstawać i modlić się o kolejne jutro, które nie będzie usłane różami…

Co do Sery James, to jestem mocno rozczarowana jej wątkiem. Kobieta, (odnosi się wrażenie), że jest płytka, samolubna, użala się nad sobą i ma niezdrowe podejście, do odnalezienia tajemniczego obrazu.
Zastanawiałam się przez cały czas, dlaczego Sera ma takiego bzika na punkcie Adele, czemu jej tak zależy, by grzebać w przeszłości nieznajomej? Do końca się łudziłam, że powód zwali mnie z nóg… nie mogłam bardziej s...

{}× 20 | Komentarze (1) | link |
@gala26
2020-02-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2020 Moja prywatna biblioteczka Obyczajowe Romans Z historią w tle Wyzwanie czytelnicze 2020 Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie

Piękna, ale nie sielankowa opowieść obejmująca dwa plany czasowe, a które łączy pewien obraz. Bez obawy nie jest, to kolejna książka napisana na fali popularności"Tatuażysty z Auschwitz.  Jest to fikcja literacka, która nie nagina faktów i nie koloryzuje. Wzrusza, zasmuca, ale też jest pełna nadziei, muzyki, malarstwa i miłości oczywiście. Polecam czytelniczkom romansów obyczajowo - historycznych. 

{}× 12 | link |
@Anna30
2020-01-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

 RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
 
 ''Motyl i skrzypce'' to niezwykle napisana powieść autorstwa Pani Kristy Cambron, która to przedstawiła w niej przebieg akcji toczący się na przełomie podzielonych dwóch różnych życiowych historii zupełnie wzajemnie sobie obcym: czas II wojny światowej i współczesny świat, który mógł jedynie za pomocą zgromadzonych źródeł odtworzyć wydarzenia to, co wówczas mogło się zdarzyć z uczestniczącymi ludźmi nieświadomymi niczego nawet tego, czy dane będzie im przeżyć i ujrzeć z końcem jej zakończenia światełko w tunelu bądź też nie.
 
 Głównymi dwiema bohaterkami w tej powieści są: Adele von Bron, utalentowana skrzypaczka oraz Sera James, właścicielka galerii sztuki na Manhattanie. Obie posiadają za to różne charaktery, ale wiele ich ze sobą łączy.
 
 Polubiłam, obie bohaterki za to, że nigdy się nie poddawały, aby osiągnąć upragniony cel w życiu.
 
 Musieli oni być dzielni, aby móc na nowo mieć w sobie siłę i wolę walki przebywając, w odległych od siebie miejscach mając na uwadze to, że kiedyś ponownie spotkają i wspólnie będą mogli tak, jak kiedyś zadbać o swoje szczęście o ile zniszczy tego los, który układa różne i niespodziewane scenariusze życia.
 
 Powieść tę czytało, mi się dobrze ze względu na zamieszczoną w niej historię opowiadających o tym, jak radzą sobie bohaterowie, gdy w ich życiu pojawia się moment podejmowania trudnych decyzji, walki, uczuć.
 
 Nie ukrywam przy tym, że nie zabraknie mo...

{}× 5 | link |
@Blueberry_cake13
2020-02-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10

Wiedeń, rok 1942. Młoda skrzypaczka Adele von Bron, córka wysoko postawionego generała Trzeciej Rzeszy, wraz z przyjacielem Vladimirem ratują ostatnich Żydów będących w mieście. Cała akcja szybko wychodzi na jaw, przez co oboje trafiają do Auschwitz. Dziewczyna zostaje przydzielona do obozowej orkiestry, która podczas przyjazdów pociągów musi grać koncerty. Coś, co dla Adele wcześniej było pasją, stało się codziennością sprawiającą smutek i cierpienie.
Lata współczesne. Sera to właścicielka galerii sztuki w Nowym Yorku. Specjalizuje się w obrazach z II Wojny Światowej. Jednak prywatnie poszukuje oryginału portretu skrzypaczki, która była więźniem obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Niespodziewanie ten sam obraz poszukuje biznesmen William Hanover. Okazuje się, że przyszłość jego rodziny zależy od osoby posiadającej to dzieło. Sera postanawia połączyć siły i zwiększyć szanse na znalezienie, a także poznanie losów skrzypaczki.
Kolejna pozycja o okresie wojennym trafiła do mojej biblioteczki. Tym razem jest to historia obozowa poprzeplatana ze współczesnymi wątkami. Połączenie może wydać się trochę dziwne, jeśli według opisu łącznikiem jest obraz. A jak wyszło w praktyce?
Historia losów Adele dzieje się w czasie II Wojny Światowej, a zwłaszcza duża część w obozie koncentracyjnym. Jednak autorka niezbyt skupiała się na przedstawieniu życia w tamtym okresie. Samego zobrazowania realiów obozowych również jest mało. ...

{}× 1 | link |
@paulina.wozna91
2020-05-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

„Adele modliła się, aby następne pokolenia nigdy nie zapomniały o tych, którzy zginęli. By zawsze nosiły w sobie pamięć o chłodnych świtach w Auschwitz”.
Obawiam się sięgać po książki z tematyki obozowej. Mnogość emocji i ludzkiego cierpienia potrafi skutecznie oddziaływać na mój nastrój. Miałam jednak ochotę na małe urozmaicenie, zatem thrillery odeszły w kąt, a ja zanurzyłam się w przejmującej historii, jakim jest „Motyl i skrzypce” autorstwa Kristy Cambron.

Akcja powieści toczy się dwutorowo. Wpierw poznajemy Adele, wybitną, młodą skrzypaczkę o dobrym sercu, która nie potrafi sobie poradzić z okrucieństwem, jakie zapoczątkował wybuch drugiej wojny światowej. Wraz z ukochanym Vladimirem pomagają w ucieczce rodzinie Żydowskiej. Niestety nie wszystko przebiega zgodnie z planem, o czym dowiaduje się jej ojciec. Surowy mężczyzna, generał Trzeciej Rzeszy skazuje swoją jedyną córkę na zesłanie do obozu w Auschwitz. Dla niewinnej Adele może to oznaczać wyrok śmierci.

Z kolei w czasach współczesnych poznajemy Serę, właścicielkę galerii sztuki na Manhattanie. Od kilku lat poszukuje ona pewnego obrazu, który ujrzała po raz pierwszy w wieku ośmiu lat. Przedstawia on młodą skrzypaczkę z ogoloną głową. W pewnym momencie na jej drodze staje William Hanover. Okazuje się, że jego dziadek prawdopodobnie posiada wiedzę na temat wspomnianego arcydzieła. Czy uda im się odnaleźć obraz tajemniczej skrzypaczki i poznać jej historię?

Powieść czyta się bardzo dob...

{} | link |
CZ
2020-03-15
Przeczytane

„Motyl i skrzypce” Kristy Cambron- byłam ciekawa tej książki, więc bardzo się cieszę, że miałam już okazję ją przeczytać. Na wstępie chciałam zaznaczyć, że nie jest to literatura stricte obozowa ani historyczna. Najbardziej lubię te które są oparte na rzeczywistych zdarzeniach, ale nie mam nic przeciwko, gdy książka jedynie jest osadzona w czasach wojny, obozów i prześladowań, ale jest fikcją. „Motyl i skrzypce” w głównej mierze opowiada o sile miłości i wierze w Boga, która pomaga przetrwać każde cierpienie. Historia toczy się na dwóch płaszczyznach ; w latach II WŚ, gdy utalentowana skrzypaczka, ulubienica Austrii sprzeciwia się bestialstwu nazistów i sama zostaje wysłana do Auschwitz, gdzie przeżycie gwarantuje jej niebywały talent. Zostaje rozdzielona ze swoim ukochany, a każdy dzień niesie cierpienie i strach...
Druga historia toczy się współcześnie; właścicielka galerii sztuki poszukuje obrazu, na którym skrzypaczka w pasiaku i z ogoloną głową hipnotyzuje głębią smutku wyzierającą z oczu... podczas poszukiwań tego dzieła odnajduje przede wszystkim miłość, o którą toczy wewnętrzny walkę.
Zdecydowanie wolałam fragmenty z przeszłości, tu opowieść była ciekawsza, pełna trudnych wyborów, walki o przetrwanie. Niektóre zdarzenia miały odzwierciedlenie w rzeczywistości jak np. bunt w Sonderkommando czy istnienie orkiestry w Auschwitz. Obraz obozu jest przedstawiony delikatnie i subtelnie w porównaniu z lekturami, które już miałam okazję przeczytać. Autorka skupiła ...

{} | link |
@dorota.wika
2020-09-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 2 /10
@kamilaxddd
2020-07-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Ivi
2020-06-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@WystukaneRecenzje
2020-03-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@ksiazkanaprezent
2020-03-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2020-03-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@justyna_
2020-02-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@KsiazkowoCzyta
2020-02-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@polka.0321
2020-02-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Motyl i skrzypce”- Kristy Cambron

Książka Księga Bezimiennej Akuszerki
Księga Bezimiennej Akuszerki Meg Elison
{}8.1/10
„Opowieść podręcznej” w świecie postapo. Laureatka Nag...
Książka Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów
Psychiatrzy. Sekrety polski... Ewa Pągowska
{}7/10
Co się dzieje za zamkniętymi drzwiami polskich gabinetów i ...
Książka 121 łez
121 łez I.M. Darkss
{}7.1/10
Przeszłość, która ją prześladuje. Przyszłość, której się bo...
Książka Misja Greyhound
Misja Greyhound Cecil Scott Foerster
{}7.5/10
Na północnym Atlantyku toczy się zażarta bitwa, podczas któ...
Książka Za wszelką cenę
Za wszelką cenę Marta Lech-Biała
{}5.9/10
Szczęście odnajdzie cię nawet wtedy, gdy w nie zwątpisz ...

Cytaty z książki

O nie! Książka Motyl i skrzypce. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe