Motyl i skrzypce

Kristy Cambron
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 30 ocen kanapowiczów
Motyl i skrzypce
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 30 ocen kanapowiczów

Opis

Kiedy najbliższa osoba skazuje cię na śmierć w Auschwitz.
Dramatyczna historia o sile kobiet i miłości.
Adele von Bron, utalentowana skrzypaczka, poświęciła wszystko, żeby ratować ostatnich wiedeńskich Żydów. Kiedy na polecenie własnego ojca, wysokiego rangą generała Trzeciej Rzeszy, trafiła do obozu w Auschwitz, jej piękny świat legł w gruzach. Przerażającą codziennością stały się głód, strach i cierpienie.
Kilkadziesiąt lat późnej Sera James, właścicielka galerii sztuki na Manhattanie, angażuje się w poszukiwania portretu młodej skrzypaczki, który pierwszy raz ujrzała, będąc jeszcze dzieckiem. Podczas próby odnalezienia zaginionego arcydzieła los stawia na jej drodze Williama Hanovera, którego dziadek może być kluczem do rozwiązania zagadki dziewczyny z obrazu.
"Motyl i skrzypce" to poruszająca opowieść o odkrywaniu piękna w najstraszniejszych miejscach: mrocznych zakątkach Auschwitz i zakamarkach poranionych serc. To również historia o tym, jak nie stracić wiary w Boga nawet w samym środku piekła.
Tytuł oryginalny: The Butterfly and the Violin
Data wydania: 2020-02-12
ISBN: 978-83-240-6040-5, 9788324060405
Wydawnictwo: Znak
Cykl: Ukryte arcydzieło, tom 1
Stron: 384
dodana przez: Justyna_K

Autor

Kristy Cambron Kristy Cambron Kristy Cambron – autorka bestsellerowych i wielokrotnie nagradzanych powieści historycznych oraz książek non-fiction z zakresu religii. Z wykształcenia jest historykiem sztuki. Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty rozwojowe dla kobiet. Mieszka w Ind...

Pozostałe książki:

Wróbel w getcie Dziewczyna z Paryża Włoska balerina
Wszystkie książki Kristy Cambron

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Motyl i skrzypce"

WYBÓR REDAKCJI
4.03.2020

Dwie kobiety, dwie zupełnie różne ramy czasowe, niesamowicie wciągająca historia. Mamy czasy współczesne, poznajemy Serę James, właścicielkę galerii na Manhattanie. Jako mała dziewczynka ujrzała obraz i do dziś nie może przestać o nim myśleć, poszukuje go. Obraz przedstawia więźniarkę obozu Auschwitz. Dowiaduje się, że nie tylko ona poszukuje obra... Recenzja książki Motyl i skrzypce

Siła nadziei i miłości w Auschwitz

WYBÓR REDAKCJI
30.01.2020

„Nie musisz rezygnować z wszystkiego w teraźniejszości, by żyć przeszłością”. Urzekająca historia. Nic nie jest w stanie bardziej wzruszyć czytelnika niż historia miłości trudnej i niemożliwej, z góry skazanej na niepowodzenie. A gdy jeszcze dodamy, że dzieje się w czasie wojny i realiów obozowych to serce się smuci już na wstępie. Przy tej książ... Recenzja książki Motyl i skrzypce

Motyl i skrzypce

WYBÓR REDAKCJI
2.06.2020

Książek o tematyce Auschwitz w ostatnim czasie powstaje odrobinę za dużo. Jakby według niektórych autorów fraza „z Auschiwtz” w tytule miało być gwarancją sukcesu. Wiem, że jest to temat ważny, o którym należy pamiętać, ale niektóre książki nie powinny w ogóle powstać, bo z prawdą mają niewiele wspólnego. Z tego powodu do lektury „Motyl i skrzypce... Recenzja książki Motyl i skrzypce

Historia malowana słowami

12.02.2020

„Życie jest doprawdy zabawne (…) Lepiej nie brać go za pewnik, bo może znienacka się skończyć. I zniknąć bez śladu.” „Motyl i skrzypce” jest debiutem Kristy Cambron, która pisze chrześcijańskie powieści historyczne osadzone w czasach II wojny światowej. Fascynuje się tym okresem historii od chwili, gdy usłyszała opowieści dziadka o swoich do... Recenzja książki Motyl i skrzypce

@gala26@gala26 × 15

Moja opinia o książce

Opinie

@anetakul92
2020-03-17
6 /10
Przeczytane

Dwie historie, różne kobiety i inne millenium…
MOTYL I SKRZYPCE to powieść podzielona na czasy współczesne i wojenne.
Poznajemy Serę James, właścicielkę galerii, która ma obsesję na punkcie tajemniczej kobiety z obrazu… Co doprowadzi nas do przeszłości Adele von Bron, młodej skrzypaczki, w czasach wojennych nazwanej „ulubienicą Austrii”.

To mogła być naprawdę ciekawa i nietuzinkowa lektura. Ale może najpierw, żeby nie zrazić, zalety…
Historia Adele mnie wciągnęła. Była wzruszająca, poruszała najczulsze struny i nostalgiczna. Adele, naiwna w swym świecie, choć o dobrym sercu, wznosi do książki: niewinność, miłość i dobroć.
Jej losy są związane z ogromnym bólem, wielką odwagą, silną przyjaźnią, małymi zwycięstwami, dużymi upadkami oraz miłością, co zwycięża minuty upływające w cierpieniu.
Młoda kobieta o wielkiej wierze, która znajduje się w samym centrum piekła, zdradzona przez własną rodzinę, a mimo wszystko odnajdzie w sobie resztki sił, by codziennie wstawać i modlić się o kolejne jutro, które nie będzie usłane różami…

Co do Sery James, to jestem mocno rozczarowana jej wątkiem. Kobieta, (odnosi się wrażenie), że jest płytka, samolubna, użala się nad sobą i ma niezdrowe podejście, do odnalezienia tajemniczego obrazu.
Zastanawiałam się przez cały czas, dlaczego Sera ma takiego bzika na punkcie Adele, czemu jej tak zależy, by grzebać w przeszłości nieznajomej? Do końca się łudziłam, że powód zwali mnie z nóg… nie mogłam bardziej s...

× 20 | Komentarze (1) | link |
@gala26
2020-02-10
7 /10
Przeczytane 2020 Moja prywatna biblioteczka Obyczajowe Romans Z historią w tle Wyzwanie czytelnicze 2020 Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie

Piękna, ale nie sielankowa opowieść obejmująca dwa plany czasowe, a które łączy pewien obraz. Bez obawy nie jest, to kolejna książka napisana na fali popularności"Tatuażysty z Auschwitz.  Jest to fikcja literacka, która nie nagina faktów i nie koloryzuje. Wzrusza, zasmuca, ale też jest pełna nadziei, muzyki, malarstwa i miłości oczywiście. Polecam czytelniczkom romansów obyczajowo - historycznych. 

× 13 | link |
@Anna30
2020-01-24
10 /10
Przeczytane

 RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
 
 ''Motyl i skrzypce'' to niezwykle napisana powieść autorstwa Pani Kristy Cambron, która to przedstawiła w niej przebieg akcji toczący się na przełomie podzielonych dwóch różnych życiowych historii zupełnie wzajemnie sobie obcym: czas II wojny światowej i współczesny świat, który mógł jedynie za pomocą zgromadzonych źródeł odtworzyć wydarzenia to, co wówczas mogło się zdarzyć z uczestniczącymi ludźmi nieświadomymi niczego nawet tego, czy dane będzie im przeżyć i ujrzeć z końcem jej zakończenia światełko w tunelu bądź też nie.
 
 Głównymi dwiema bohaterkami w tej powieści są: Adele von Bron, utalentowana skrzypaczka oraz Sera James, właścicielka galerii sztuki na Manhattanie. Obie posiadają za to różne charaktery, ale wiele ich ze sobą łączy.
 
 Polubiłam, obie bohaterki za to, że nigdy się nie poddawały, aby osiągnąć upragniony cel w życiu.
 
 Musieli oni być dzielni, aby móc na nowo mieć w sobie siłę i wolę walki przebywając, w odległych od siebie miejscach mając na uwadze to, że kiedyś ponownie spotkają i wspólnie będą mogli tak, jak kiedyś zadbać o swoje szczęście o ile zniszczy tego los, który układa różne i niespodziewane scenariusze życia.
 
 Powieść tę czytało, mi się dobrze ze względu na zamieszczoną w niej historię opowiadających o tym, jak radzą sobie bohaterowie, gdy w ich życiu pojawia się moment podejmowania trudnych decyzji, walki, uczuć.
 
 Nie ukrywam przy tym, że nie zabraknie mo...

× 8 | link |
@coolturka104
2021-02-16
7 /10
Przeczytane

Przed rokiem premierę miała książka "Motyl i skrzypce". Została ona wylosowana w moim TBR2021 na luty, zmniejszający mój stos hańby. Postanowiłam, że to dobry moment, by ją poznać, zwłaszcza że tom drugi czeka już na półce.

To niezwykle dramatyczna historia, gdzie rodzony ojciec skazuje córkę na śmierć w Auschwitz. To kara za brak zobojętniania i bierności wobec zła, odpłata za odwagę i ogromne serce. Momentami z tekstu przebijał pewien patos, który był zupełnie niepotrzebny i odrobinę mi przeszkadzał. Nie lubię zbędnej górnolotności czy to w mowie, czy słowie pisanym.
Historia obfituje w wiele tragicznych wydarzeń i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Zdarzenia z przeszłości przeplatają się z tymi współczesnymi.
Autorka podjęła próbę przybliżenia nam tematu sztuki tworzenia, przemożnej potrzeby pisania, malowania i gry na instrumentach nawet w obliczu śmierci.
Współczesna historia ukazuje dwa zranione serca, które otrzymują drugą szansę na miłość.

To poruszająca opowieść podkreślająca ogromną rolę Boga w naszym życiu. Mówi o tym, jak nie stracić wiary nawet w samym środku piekła, jakim niewątpliwie było Auschwitz.

× 5 | link |
BL
2020-02-24
6 /10

Wiedeń, rok 1942. Młoda skrzypaczka Adele von Bron, córka wysoko postawionego generała Trzeciej Rzeszy, wraz z przyjacielem Vladimirem ratują ostatnich Żydów będących w mieście. Cała akcja szybko wychodzi na jaw, przez co oboje trafiają do Auschwitz. Dziewczyna zostaje przydzielona do obozowej orkiestry, która podczas przyjazdów pociągów musi grać koncerty. Coś, co dla Adele wcześniej było pasją, stało się codziennością sprawiającą smutek i cierpienie.
Lata współczesne. Sera to właścicielka galerii sztuki w Nowym Yorku. Specjalizuje się w obrazach z II Wojny Światowej. Jednak prywatnie poszukuje oryginału portretu skrzypaczki, która była więźniem obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Niespodziewanie ten sam obraz poszukuje biznesmen William Hanover. Okazuje się, że przyszłość jego rodziny zależy od osoby posiadającej to dzieło. Sera postanawia połączyć siły i zwiększyć szanse na znalezienie, a także poznanie losów skrzypaczki.
Kolejna pozycja o okresie wojennym trafiła do mojej biblioteczki. Tym razem jest to historia obozowa poprzeplatana ze współczesnymi wątkami. Połączenie może wydać się trochę dziwne, jeśli według opisu łącznikiem jest obraz. A jak wyszło w praktyce?
Historia losów Adele dzieje się w czasie II Wojny Światowej, a zwłaszcza duża część w obozie koncentracyjnym. Jednak autorka niezbyt skupiała się na przedstawieniu życia w tamtym okresie. Samego zobrazowania realiów obozowych również jest mało. ...

× 2 | link |
EK
2022-05-21
6 /10
Przeczytane

Nieoczekiwanie pojawiła się w mojej biblioteczce powieść „Wróbel w getcie” - kontynuacja „Motyl i skrzypce”, więc zabrałam się najpierw za „Motyla…”.

Kolejna powieść o tematyce obozowej, tym razem na tapecie obóz Auschwitz - Birkenau. O tym, że było to miejsce absolutnie makabryczne wszyscy wiemy, szczególnie my Polacy, którym lżejsze, bądź nierzetelne podejście do teatu często staje kością w gardle. Jako dorosła kobieta odwiedziłam Auschwitz jeden jedyny raz, odchorowałam i dosyć. Poczytałam potem dużo poważnej literatury na ten temat i nie chcę już więcej ciężkich, rzetelnych, realistycznych powieści o tej tematyce. Takich, które czyta się ze ściśniętym gardłem. Ponieważ nie zapominam o tragedii, którą naznaczone było to miejsce i potrafię odsiać fikcję od rzeczywistości, nie przeszkadzają mi powieści o obozach w wersji light,( nawet te w wersji amerykańskiej), co wydarzyło się w powieści „Motyl i skrzypce”, byle tylko autor nie powoływał się, że powieść oparta na faktach. Tu się nie powoływał, więc wszystko w porządku.

Jest strasznie i przejmująco, ale główny nacisk położony jest nie na tragedie, jakie rozgrywały się w obozie, lecz na obozową opowieść o sile miłości, wiary i walce o przetrwanie, również psychiczne. Zamiast brutalności eksponowana jest wewnętrzna siła, przyjaźń i nadzieja. Losy głównej bohaterki młodziutkiej Austriaczki - Adele von Braun, skrzypaczki w obozowej orkiestrze pokazane są przez pryzmat sztuki: muzyki i malarstwa. O tym, że...

× 1 | link |
@paulina.wozna91
2020-05-03
7 /10
Przeczytane

„Adele modliła się, aby następne pokolenia nigdy nie zapomniały o tych, którzy zginęli. By zawsze nosiły w sobie pamięć o chłodnych świtach w Auschwitz”.
Obawiam się sięgać po książki z tematyki obozowej. Mnogość emocji i ludzkiego cierpienia potrafi skutecznie oddziaływać na mój nastrój. Miałam jednak ochotę na małe urozmaicenie, zatem thrillery odeszły w kąt, a ja zanurzyłam się w przejmującej historii, jakim jest „Motyl i skrzypce” autorstwa Kristy Cambron.

Akcja powieści toczy się dwutorowo. Wpierw poznajemy Adele, wybitną, młodą skrzypaczkę o dobrym sercu, która nie potrafi sobie poradzić z okrucieństwem, jakie zapoczątkował wybuch drugiej wojny światowej. Wraz z ukochanym Vladimirem pomagają w ucieczce rodzinie Żydowskiej. Niestety nie wszystko przebiega zgodnie z planem, o czym dowiaduje się jej ojciec. Surowy mężczyzna, generał Trzeciej Rzeszy skazuje swoją jedyną córkę na zesłanie do obozu w Auschwitz. Dla niewinnej Adele może to oznaczać wyrok śmierci.

Z kolei w czasach współczesnych poznajemy Serę, właścicielkę galerii sztuki na Manhattanie. Od kilku lat poszukuje ona pewnego obrazu, który ujrzała po raz pierwszy w wieku ośmiu lat. Przedstawia on młodą skrzypaczkę z ogoloną głową. W pewnym momencie na jej drodze staje William Hanover. Okazuje się, że jego dziadek prawdopodobnie posiada wiedzę na temat wspomnianego arcydzieła. Czy uda im się odnaleźć obraz tajemniczej skrzypaczki i poznać jej historię?

Powieść czyta się bardzo dob...

× 1 | link |
CZ
2020-03-15
Przeczytane

„Motyl i skrzypce” Kristy Cambron- byłam ciekawa tej książki, więc bardzo się cieszę, że miałam już okazję ją przeczytać. Na wstępie chciałam zaznaczyć, że nie jest to literatura stricte obozowa ani historyczna. Najbardziej lubię te które są oparte na rzeczywistych zdarzeniach, ale nie mam nic przeciwko, gdy książka jedynie jest osadzona w czasach wojny, obozów i prześladowań, ale jest fikcją. „Motyl i skrzypce” w głównej mierze opowiada o sile miłości i wierze w Boga, która pomaga przetrwać każde cierpienie. Historia toczy się na dwóch płaszczyznach ; w latach II WŚ, gdy utalentowana skrzypaczka, ulubienica Austrii sprzeciwia się bestialstwu nazistów i sama zostaje wysłana do Auschwitz, gdzie przeżycie gwarantuje jej niebywały talent. Zostaje rozdzielona ze swoim ukochany, a każdy dzień niesie cierpienie i strach...
Druga historia toczy się współcześnie; właścicielka galerii sztuki poszukuje obrazu, na którym skrzypaczka w pasiaku i z ogoloną głową hipnotyzuje głębią smutku wyzierającą z oczu... podczas poszukiwań tego dzieła odnajduje przede wszystkim miłość, o którą toczy wewnętrzny walkę.
Zdecydowanie wolałam fragmenty z przeszłości, tu opowieść była ciekawsza, pełna trudnych wyborów, walki o przetrwanie. Niektóre zdarzenia miały odzwierciedlenie w rzeczywistości jak np. bunt w Sonderkommando czy istnienie orkiestry w Auschwitz. Obraz obozu jest przedstawiony delikatnie i subtelnie w porównaniu z lekturami, które już miałam okazję przeczytać. Autorka skupiła ...

× 1 | link |
@milosnikksiazkowy
2020-11-17
5 /10

Mamy tu kolejną historię z gatunku wojennego. To prawda, że ostatnimi czasy na rynku jest wiele książek z tego gatunku. Moim skromnym zdaniem jak najbardziej powinniśmy je czytać ale jeżeli wybierać to upewnić się, że książka jest oparta na faktach i naprawdę wywrze na Tobie wiele emocji jak na przykład: "Czerń i Purpura".

Autorka miała naprawdę dobry pomysł na książkę, sama fabuła wciąga i chcesz wiedzieć jak ta opowiastka się skończy - pomimo, że łatwo się domyśleć.
Innymi słowy w skrócie mogę Wam powiedzieć, że akcja toczy się dwubiegunowo: w latach czterdziestych XX wieku oraz w czasach współczesnych. (Gdzieś już o tym słyszałam 🤔)
W latach czterdziestych są opisane wydarzenia z życia Adele von Braun, która była najmłodszą, a zarazem najsławniejszą skrzypaczką w Austrii.
I tu nie chcę też Wam za dużo powiedzieć ponieważ jeśli skusicie się jednak na przeczytanie tej pozycji to zespojlerowałabym Wam tę książkę.
W latach współczesnych natomiast poznajemy Serę James, właścicielkę Nowojorskiej Galerii Sztuki, która za wszelką cenę chce znaleźć obraz, który pochodzi z czasów II Wojny Światowej. Na swojej drodze spotyka bogatego i przystojnego Williama Hanover’a, który też w pewien sposób jest powiązany z obrazem..

Nie jest to jedna z najlepszych książek, które przeczytałam z tego gatunku.
Nie chcę też Wam odradzać tej książki bo wydaje mi się, że sami powinniście wyrobić s...

× 1 | link |
@reniarenia
2021-03-10
7 /10
Przeczytane

Mam nieco mieszane uczucia po lekturze tej powieści. Opisana historia Adele poruszyła mnie do głębi, natomiast nieco wyimaginowane problemy i lęki Sery irytowały mnie momentami. Dobrze opisane losy ludzi w Auschwitz, bez zbędnego patosu.

× 1 | link |
@Iwona_Nocon
2022-10-03
5 /10
Przeczytane

Do zakupu książki przekonała mnie przede wszystkim okładka, a szczególnie opis znajdujący się z przodu. Może źle to zabrzmi, ale lubię czytać historie związane z Auschwitz.
Adele von Bron jest utalentowaną skrzypaczką, która za pomoc wiedeńskim Żydom, na rozkaz swojego ojca, została wysłana do obozu w Auschwitz. Tam, dzięki umiejętnością gry na skrzypcach, zmuszona została do gry w obozowej orkiestrze.
Kilkadziesiąt lat później Sera James, właścicielka galerii sztuki, poszukuje obrazu namalowanego w obozie na którym znajdowała się Adele. Poszukiwania dzieła sztuki prowadzą do Williama Hanovera, którego dziadek może być kluczem do zagadki.
Ależ ja mam problem z tą książką. Wątek dotyczący Auschwitz i życia Adele był napisany bardzo fajnie. Nie mogłam się wprost oderwać od życiorysu tej postaci. Jednak relacja Sery i Williama to w skrócie dno, muł i wodorosty. Jak można było połączyć motyw obozowy z tanim romansem, w którym dialogi były tak drewniane, że nieraz zagryzałam zęby? O matko i córko. Jedyne wyjście jest takie, że tą książkę pisały dwie osoby, ale podpisała się pod nią tylko jedna. I mam nadzieję, że tą właściwą fabularnie historię pisała właśnie pani Kristy. Ode mnie jedynie 5/10. A mogło być dobrze, bardzo dobrze

| link |
@asach1
2022-09-13
7 /10
Przeczytane
@maria
2022-02-15
8 /10
Przeczytane rok 2022 historia/ powieść historyczna
AN
2021-08-23
7 /10
Przeczytane
@bettypietras
2021-04-13
6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Motyl i skrzypce. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Wróbel w getcie
Wróbel w getcie
Kristy Cambron
7.4/10
Poruszająca opowieść o miłości i rodzinie w najmroczniejszych czasach. Gdy Kaja Makovsky dowiaduje...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl