Wróbel w getcie

Kristy Cambron
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 28 ocen kanapowiczów
Wróbel w getcie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 28 ocen kanapowiczów

Opis

Poruszająca opowieść o miłości i rodzinie w najmroczniejszych czasach.
Gdy Kaja Makovsky dowiaduje się, że niemiecki terror dociera do Pragi, opuszcza Wielką Brytanię, żeby ratować swoją żydowską rodzinę. Kiedy jest już u celu, ucieczka okazuje się niemożliwa, a piekło wojny staje się jej bolesną codziennością. Kobieta trafia do getta w Terezinie, gdzie poznaje dziewczynkę, która niespodziewanie odmieni jej życie.
Kilkadziesiąt lat później Sera James i William Hanoverowie, bohaterowie „Motyla i skrzypiec”, w trakcie bajkowego ślubu zostają brutalnie rozdzieleni – mężczyzna zostaje oskarżony o przestępstwo, którego nie popełnił, a teraz grozi mu dziesięć lat więzienia. Sera postanawia zrobić wszystko, aby uratować swojego męża i ich wspólną przyszłość.
Losy dwóch kobiet, które dzielą dziesiątki lat, zostaną niespodziewanie połączone historią tajemniczej dziewczynki ocalonej z Holokaustu.
„Wróbel w getcie” to opowieść o tym, że nawet w najmroczniejszych czasach nie można tracić nadziei.
Data wydania: 2021-01-27
ISBN: 978-83-240-6199-0, 9788324061990
Wydawnictwo: Znak
Cykl: Ukryte arcydzieło, tom 2
Stron: 384
dodana przez: chudini0505

Autor

Kristy Cambron Kristy Cambron Kristy Cambron – autorka bestsellerowych i wielokrotnie nagradzanych powieści historycznych oraz książek non-fiction z zakresu religii. Z wykształcenia jest historykiem sztuki. Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty rozwojowe dla kobiet. Mieszka w Ind...

Pozostałe książki:

Motyl i skrzypce Dziewczyna z Paryża Włoska balerina
Wszystkie książki Kristy Cambron

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Boże wróbelki

WYBÓR REDAKCJI
28.01.2021

"Wróbel w getcie" to kolejna książka Kristy Cambron. Spotykamy tu ponownie bohaterów znanych czytelnikom z "Motyla i skrzypiec". Jednakże powieść, którą dziś recenzuję, można czytać niezależnie od pierwszej powieści autorki. "Wróbel w getcie" to opowieść o losach młodej Żydówki, Kai Makovsky, w czasie II wojny światowej, od jej ucieczki z okupowa... Recenzja książki Wróbel w getcie

Pamięć i zapomnienie

17.01.2021

*Recenzja przedpremierowa* „W ciężkich czasach nikt nie lubi rozmów o wojnie[…]” Wspaniale było znów spotkać Serę i Wiliama, ale, pomimo, że się pobrali, musieli stawić czoło wyzwaniom i się z nimi zmierzyć. Bajkowy ślub nie oznacza, że żyli długo i szczęśliwie, gdyż para zostaje brutalnie rozdzielona. Musieli zawalczyć, o to żeby stworzyć... Recenzja książki Wróbel w getcie

@gala26@gala26 × 22

Wróbel w getcie

13.12.2022

„ Prawdziwa przyjaźń pokona wszelkie przeszkody, nawet odległość.” (str.16) Jest to druga część „ Motyla i skrzypiec” o wiele słabsza od pierwszej. Autorka poruszyła ważne wątki, jednak nie zrobiła tego na tyle dobrze, by przykuć całkowicie uwagę czytelnika. Nowym wątkiem jest kochająca się rodzina żydowska mieszkająca w Pradze. W roku 1939 ... Recenzja książki Wróbel w getcie

@asach1@asach1 × 8

Wróbel, motyl i skrzypce w getcie

6.02.2021

W ostatnich latach literatura obozowa i około wojenna przeżywa swój rozkwit. Praktycznie nie ma miesiąca kiedy na półki księgarni trafia powieść związana z tą tematyką. To świetnie, jeśli są to pozycje, które bazują na prawdziwych wydarzeniach. Gorzej jeśli autora ponosi fantazja i mówi o wydarzeniach, które w ogóle nie mogły mieć miejsca. Kris... Recenzja książki Wróbel w getcie

@justyna_@justyna_ × 6

Moja opinia o książce

Opinie

@gala26
2021-01-04
7 /10
Przeczytane Nowe wyzwanie czytelnicze 2021 2021 Literatura piękna Moja prywatna biblioteczka Obyczajowe Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie Z historią w tle

Historia równie piękna jak pierwsza część, ale chyba mniej bolesna.

× 17 | link |
@Bookmaania
2021-01-07
7 /10
Przeczytane Wydawnictwo Znak Przeczytane w 2021

Czasy współczesne. Sera James i William Hanover stają przed ołtarzem. Niestety zamiast szczęśliwie celebrować dalszą uroczystość, zostają rozdzieleni. William został oskarżony o przestępstwo, którego się nie dopuścił i został przez to zatrzymany w areszcie. Kobieta pomimo przeciwności, staje murem za mężem i wierzy w jego niewinność oraz obiecuje zrobić wszystko, aby udowodnić jego niewinność.

Dodatkowo przenosimy się do przeszłości, kiedy to Kaja Makowsky młoda kobieta, która wyjechała i zamieszkała w Wielkiej Brytanii dowiaduje się o szerzącej się tyranii i prześladowaniu Żydów w Pradze, postanawia opuścić wyspę, aby ratować swoją rodzinę. Cały plan na ratunek i wywózkę rodziców okazuje się jednak niewykonalny, gdyż wojsko całkowicie ogarnęło miasta. Wojna z każdym dniem odciska coraz to większe piętno na społeczności żydowskiej, a kobieta trafia z rodziną do obozu w Terezinie. Los stawia na jej drodze małą dziewczynkę, która będzie miała znaczący wpływ na historię i połączy przedstawione czasy w literaturze odkrywając w ten sposób skrywaną przez lata tajemnicę.

Autorka zainspirowała się prawdziwą historią z okresu drugiej wojny światowej tworząc fikcję literacką z historycznym kontekstem.
Stworzona fabuła pokazuje, jak wśród zła i wszelkiego cierpienia pojawia się promyczek nadziei na lepsze jutro, a jak wiadomo małe rzeczy i sytuacje są początkiem lepszej przyszłości, o jakiej każdy z nas marzy.

Opowieść wzrusza, ukazuje dobro i miłość ...

× 12 | link |
@coolturka104
2021-02-17
6 /10
Przeczytane

Bardzo się cieszę, że przed poznaniem tej książki, sięgnęłam po jej pierwszą część, bowiem jej współcześni bohaterowie powracają i niezmiernie ucieszył mnie fakt, że dane mi będzie poznać dalsze losy Sery i Williama, których zdążyłam szczerze polubić. Moim zdaniem książki te można czytać również oddzielnie.

Ceremonię zaślubin Sery i Willa przerywa nagłe aresztowanie pana młodego. Grozi mu dziesięć lat więzienia z powodu niesłusznego oskarżenia. Sera zrobi wszystko, by udowodnić jego niewinność.

Rok 1942. Kaja Makovsky opuszcza bombardowany przez niemieckie naloty Londyn, by pomóc swej żydowskiej rodzinie w Pradze. Niestety ucieczka okazuje się niemożliwa i kobieta trafia do getta w Terezinie. Poznaje tam dziewczynkę, która odmieni jej los.

Książka została oparta na tym samym schemacie co poprzednia część. Ponownie przeszłość przeplata się ze współczesnością i ma na nią niebagatelny wpływ.
Zewsząd czuć jak ogromną rolę odgrywa wiara w życiu autorki, przez co jej język, choć piękny uderza jednak w podniosłe tony. I choć opisywane wydarzenia są literacką fikcją, to przedstawione zostały jak najbardziej zgodnie z tamtą rzeczywistością, bez jej koloryzowania i fałszowania.
Wróbelkami autorka nazywa tysiące dzieci z obozu koncentracyjnego w Terezinie. Z ponad piętnastu tysięcy, które przekroczyły jego bramy, ocalało mniej niż sto.
Muszę przyznać, że ta lektura nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak wcześniejsza, nie wiem, czy to wina pe...

× 8 | link |
@kasia.rzymowska
2021-01-07
8 /10
Przeczytane

"Wróbel w getcie" to kolejna książka autorki, będącej również historykiem sztuki. Podobnie jak w pierwszej, w prawdziwą historię wojennej rzeczywistości, wpleciona jest fikcyjna opowieść, która dodatkowo ma swoje odniesienie także we współczesności.

W tej części wracam do znanych już nam Sery i Wiliama, których zastajemy w bardzo podniosłym dniu- ich ślubu. Niestety przeszłość rodziny pana młodego nie pozwala im cieszyć się z nowoobranej drogi, rzucając kolejne wyzwanie.
Historia tej pary będzie w tej części mniej romantyczna niż w poprzedniej. Za to dużo więcej dowiemy się o rodzie Hanoverów.

Równolegle poznajemy też historyczne wydarzenia, których główną bohaterką jest Kaja Makovsky- Czeszka, półżydowskiego pochodzenia, która ucieka z Pragi do Wielkiej Brytanii w momencie kiedy do jej rodzinnego miasta wkraczają wojska niemieckie. W Londynie podejmuje pracę w The Daily Telegraph, jednak na wieść o prześladowaniach mających miejsce w Czechach wraca, by ratować rodzinę. Kobieta trafia jednak do getta w Terezinie, gdzie jej losy splatają się z losem małej dziewczynki.

W obozie Kaja zajmuje się dziećmi, zapewniając im opiekę. Te dzieci to właśnie tytułowe wróbelki, nazywane tak na wspomnienie pewnej bajki, o tych małych acz silnych i niezależnych ptaszkach.

Powieść ta kolejny raz chwyta za serce, skupiając się bardziej na ludzkim losie, relacjach i emocjach niż opisach wojennych działań. Losy obu kobiet hołdują potędze miłości czynią...

× 3 | link |
@Kobietaczytajaca
2021-01-17
8 /10
Przeczytane

Kaja wraz ze swoją siostrą ucieka z Pragi do Palestyny gyż wojna do tego ich zmusza. Dziewczyna jednak postanawia odszukać swoich rodziców i pomóc im w ucieczce. Los na jej drodze stawia Liama, który pomimo strachu o nią postanawia jej pomóc. Kaja trafia do getta w Terezinie, każdego dnia musi walczyć o przetrwanie to właśnie tam poznaje Sophie, kilkuletnią dziewczynkę, która odmieni jej życie. Natomiast Sara i William to postacie z „Motyla i Skrzypiec” których losy rozgrywają się kilkadziesiąt lat później. William jest oskarżony o przestępstwo i grozi mu więzienie. Zarzeka się, że nic złego nie zrobił i walczy o oczyszczenie z zarzutów. Na jaw wychodzi prawda skrywana przez niego, która może doprowadzić do upadku ich małżeństwa. Czy przetrwają próbę czasu?
💓
💓
Mamy w tej książce opowieści o dwóch różnych kobietach a punkt wspólny to dziewczynka ocalona przez Kaję. Historia wzrusza i pokazuje jak silna więź może popchnąć do czynów niemożliwych. Kaja zaimponowała mi swoją siłą i uporem w dążeniu do celu i pomimo tego, że jest postacią fikcyjną byłam jej postawą oczarowana. Ja tego typu książek raczej unikam, ponieważ po ich skończeniu zawsze odchoruję, ta przekonała mnie swoim pięknym tytułem. Utwierdza ona czytelnika w przekonaniu, że nadzieja umiera ostatnia. Ludzie w czasach wojny żyli nadzieją na lepsze jutro, to ona dawała im siłę w nierównej walce. Polecam ją wszystkim bez wyjątku, choć momentami niełatwa to lektura.

× 2 | link |
EK
2022-05-21
7 /10
Przeczytane

Druga część powieści „Motyl i skrzypce”. Całe szczęście, że z czytelniczej ciekawości najpierw sięgnęłam po „Motyla…”, choć „Wróbel w getcie” czekał na półce (bardzo dziękuję Wydawnictwu). Obie powieści są tak mocno ze sobą powiązane, że Wróbel bez Motyla wiele by stracił. W porządnej opinii zasadne jest napisać kilka słów o fabule, ale w tym przypadku zdradzenie jakichkolwiek szczegółów dotyczących perypetii bohaterów zadziałoby moim zdaniem ze szkodą dla odbioru powieści, która obfituje w tak dużą ilość zaskakujących zdarzeń i zwrotów akcji, że sza! Absolutnie żadnych spojlerów. Dość powiedzieć, że powieść dużo lepsza niż pierwsza część. Nie siadałam do niej wprawdzie z dobrymi przeczuciami, bo mocno rozbudowany wątek współczesny w „Motylu…” tak bardzo trącił harlequinem, że wydawało się niemożliwe, że w drugiej części coś się zmieni. A tu zaskoczenie - było lepiej.

Na co można liczyć we „Wróblu w getcie” ?
- na historie fikcyjne, ale jak prawdziwe, może czasem i nieprawdopodobne, ale życie pisze różne scenariusze
- na przejmujące opisy życia w wojennym Londynie, nękanym nalotami bombowymi
- na obrazki z czeskiej Pragi, miasta, które się poddało bez jednego strzału, a hitlerowcy wprowadzili własne porządki
- na rzut okiem na mało mi znany Terezin, miasto w całości przekształcone w getto, do którego przenoszono całe żydowskie rodziny. W założeniu miało być modelowym i propagandowym przykładem nowoczesnego i humanitarnego osadnictwa żydowskiego, ...

× 1 | link |
@ladypasja
2022-07-22
7 /10

„Wróbel w getcie” autorstwa Kristy Cambron to historia, która niezwykle mnie poruszyła.

Są ludzie, którzy mają niewyobrażalną siłę. Są wróble, które pokonują śmierć. „Szybują wysoko. Są lekkie i zwinne. Odważnie wlatują w chmury i docierają tam, gdzie śmierci nie uda się dosięgnąć. Na tym polega siła tych niewielkich ptaszków. Latają we wnętrzu wieży, czekają, aż zapadnie zmierzch, a gdy słońce zachodzi, otwierają okienka i wzbijają się w nocne niebo”.

Walka o życie w okupowanych przez hitlerowców miejscach, rozdzielenie rodziny, rozpacz i choroba najbliższych to elementy budujące tę opowieść… ale to co ją wyróżnia, to wielka siła kobiet, wiara w lepsze jutro i ludzie gotowi zaryzykować życie by ratować innych.

Ojciec uczący dziecko… jak radzić sobie w najmroczniejszych okolicznościach… jak pielęgnować w sobie dobro… jak celebrować człowieczeństwo, w miejscu, gdzie człowiek to tylko siła robocza…

Jak znaleźć siłę w miejscu zapomnianym przez Boga, w miejscu, gdzie panuje zło, a człowiek jest tylko numerem?

„„Bądź mężny i mocny?”

Bezradnie potrząsnęła głową.

Tutaj to niemożliwe. Bo tu śmierć codziennie wisiała im nad głowami i na oślep wybierała ofiary wiecznie żądna świeżej krwi. Zło dosięgało każdego, nawet tych, którzy po prostu przechodzili chodnikiem”.

Gorąco polecam lekturę powieści „Wróbel w getcie”, gdyż jes...

× 1 | link |
@mag-tur
2022-04-20
9 /10
Przeczytane

Fabuła powieści osadzona jest w czasach współczesnych a bohaterowie maja właśnie stanąć w trybie przyspieszonym na ślubnym kobiercu. Wiedza, że James zostanie aresztowany. Jednak nie spodziewali się, iż stanie się to tuż po ślubie. Kristy Cambron na karty powieści wplata drugą historię osadzoną w czasie Drugiej Wojny Światowej a jej bohaterką jest Kaja- Czeszka, która po przeczytaniu w brytyjskiej prasie o tym, co dzieje się z Żydami w Polsce, wraca do Pragi pragnąc ochronić swoich bliskich. Niestety, nie dość, że nie udaje jej się im pomóc, to sama trafia wraz z nimi do getta w Terezinie. Tam Rada Starszych mianuje ją opiekunką pewnej dziewczynki – Sary. Oprócz tego prowadzi szkołę dla dzieci (nierzadko już sieroty), aby w tym okrutnym świecie zaznały choć trochę troski i mogły oderwać myśli od zbrodni ich otaczających. Dlaczego te dwie opowieści przeplatają się ze sobą? Sądzę, że dociekliwi znajdą odpowiedź na to pytanie sięgając po tę pozycję.

× 1 | link |
MA
2022-05-01
9 /10

"Wróbel w getcie" to druga część książki "Motyl i skrzypce", jednak można czytać ją bez znajomości pierwszej.

Kaja Makovsky zostaje wysłana przez rodziców do Palestyny, aby uniknąć prześladowania ze strony nazistów. Długo jednak tam nie zostaje, dość szybko dociera do Londynu, gdzie znajduje pracę w gazecie. Docierają do niej poufne informacje dotyczące powstających obozów zagłady, gdzie dochodzi do masowych mordów Żydów. Kaja chcąc ratować rodzinę wraca do Pragi.
Wojna staje się jej niezwykle trudną codziennością. Kaja wraz z rodziną trafia do getta, gdzie poznaje dziewczynkę- Sophie. Ta odmienia jej życie...

🌻🌻🌻

Kilkadziesiąt lat później Sera i William podczas własnego ślubu zostają rozdzieleni. Mężczyzna zostaje oskarżony o czyn, którego nie popełnił. Grozi mu dziesięć lat więzienia, jednak Sara zrobi wszystko by ratować ich wspólna przyszłość.

Te dwie historie, choć dzieją się w odległych czasach, mają jeden wspólny mianownik- tytułowego wróbelka.

Książka porusza niezwykle trudne tematy, nie jest to lekka lektura, ale zdecydowanie warta, by poświęcić jej dłuższą chwilę. Przepiękna historia o odwadze, sile kobiet, ogromnej miłości i poświęceniu. Dodatkowym atutem tej książki jest przepiękny język. Osobiście bardzo podobało mi się połączenie czasów okołowojennych i współczesnych. Przełamanie dwóch światów i dwóch historii, które splatają się w jedną całość. Wspaniała książka, którą serdecznie polecam.

Za egzempl...

| link |
@asach1
2022-12-13
5 /10
Przeczytane
@deni.wybr
2022-05-26
9 /10
Przeczytane
@stos_ksiazek
2022-05-05
7 /10
Przeczytane
@ladybird_czyta
2022-04-14
6 /10
Przeczytane
@walczakmonis
2021-05-09
8 /10
Przeczytane
MA
2021-04-25
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Niespodzianki są miłe, i owszem, ale nie wtedy, gdy pukają do drzwi codziennie. ”
#
“[...] o miłość i ukochanego walczy się do końca bez względu na okoliczności. ”
#
“Niemcy chcą, abyśmy żyli w strachu, dlatego Hitler wciąż nasyła na nas samoloty. ”
#
“W ciężkich czasach nikt nie lubi rozmów o wojnie maskach przeciwgazowych i alarmach przeciwlotniczych [...]”
#
“Wszyscy kiedyś umrzemy. Nie ma wyjścia. A po co żyć, jeśli nie można komuś pomóc?”
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Motyl i skrzypce
Motyl i skrzypce
Kristy Cambron
7.2/10
Kiedy najbliższa osoba skazuje cię na śmierć w Auschwitz. Dramatyczna historia o sile kobiet i miło...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl