Dziewczyna z Paryża

Kristy Cambron
8.0 /10
Ocena 8.0 na 10 możliwych
Na podstawie 41 ocen kanapowiczów
Dziewczyna z Paryża
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.0 /10
Ocena 8.0 na 10 możliwych
Na podstawie 41 ocen kanapowiczów

Opis

Czy miłość i piękno przetrwają czas okupacji?

Paryż, rok 1939. Miasto Świateł ogarnia mrok. Dla Sandrine Paquet wojna zmieniła wszystko. Jej mąż zaginął na froncie, a szczęśliwe, pełne blasku życie stało się jedynie mglistym wspomnieniem. Tymczasem z polecenia nazistów Sandrine kataloguje dzieła sztuki kradzione żydowskim rodzinom, w tajemnicy przekazując informacje na ich temat francuskiemu ruchowi oporu. Pewnego dnia otrzymuje skrzynkę zawierającą suknię Chanel z zagadkową wiadomością…

Lila de Laurent, krawcowa dotychczas pracująca w domu mody Chanel, z dnia na dzień traci pracę – firma zamyka się w chwili, gdy do Paryża wkraczają Niemcy. Szykowne bale, praca u słynnej projektantki, uczucie do René Touliarda zastępują wojenna rzeczywistość, codzienna walka o przetrwanie i świadomość, że dawny ukochany kolaboruje z wrogiem. Wkrótce pod pretekstem szycia kreacji dla żon i kochanek niemieckich żołnierzy krawcowa zbiera informacje, które mogą zaważyć na losach Francji.

Czy Sandrine i Christian się odnajdą? Czy Lila przeżyje? Czy odkryje, co ukrywa René? Czy dawni kochankowie odzyskają utraconą miłość?
Tytuł oryginalny: The Paris dressmaker
Data wydania: 2022-01-26
ISBN: 978-83-240-6382-6, 9788324063826
Wydawnictwo: Znak
Stron: 416
dodana przez: Catta

Autor

Kristy Cambron Kristy Cambron Kristy Cambron – autorka bestsellerowych i wielokrotnie nagradzanych powieści historycznych oraz książek non-fiction z zakresu religii. Z wykształcenia jest historykiem sztuki. Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty rozwojowe dla kobiet. Mieszka w Ind...

Pozostałe książki:

Dziewczyna z Paryża Motyl i skrzypce Wróbel w getcie Włoska balerina
Wszystkie książki Kristy Cambron

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

The Paris dressmaker

WYBÓR REDAKCJI
13.02.2022

„Motyl i skrzypce” i „Wróbel w getcie” to dwie powieści Kristy Cambron wydane w Polsce. Obie koncentrują się na wydarzeniach z czasów II wojny światowej, obie są dowodem, że w tej tematyce Cambron dobrze się czuje. Dla Sandrine Paquet wybuch wojny zmienił wszystko. Mąż, Christian, zaginał na froncie. Codzienna egzystencja za nic nie przypomina ... Recenzja książki Dziewczyna z Paryża

@justyna_@justyna_ × 9

Obrończynie skarbów

WYBÓR REDAKCJI
26.01.2022

RECENZJA PREMIEROWA Bardzo dziękuję Wydawnictwu Znak za egzemplarz do recenzji. Kiedy dowiedziałam się, że nowa książka Kristy Cambron zostaje wydana w Polsce, ucieszyłam się. Z jej poprzednią książką, „Wróbel w getcie” rozpoczęła się moja przygoda z recenzowaniem. A był to bardzo udany początek i miałam wobec „Dziewczyny z Paryża” s... Recenzja książki Dziewczyna z Paryża

Walka o lepsze jutro...

24.01.2022

Paryż to miasto Świateł i Mody. Miłości, luksusu i elegancji. Przepiękne dzielnice, zabytki, widoki i maślane rogaliki do tej chwili robią na turystach ogromne wrażenie. Mało kto zastanawia się nad tym, co się działo w mieście w czasach niemieckiej okupacji. Jak wyglądało codzienne życie, walka o przetrwanie. Co musieli czuć mieszkańcy, widząc na ... Recenzja książki Dziewczyna z Paryża

@jorja@jorja × 23

Dziewczyna z Paryża

18.08.2022

Przyznam, że gdy rozpoczyna, się czytać drugą książkę autorki to zazwyczaj jest tak, że oczekujemy czegoś od niej więcej niż to, co było w pierwszej, która nas zainteresowała ze względu na opisywaną główną i niełatwą do zrozumienia zawartą w niej historyczną treść. Pozwoliłam sobie na to, aby przekonać się o tym, czy tym razem autorka książki Pan... Recenzja książki Dziewczyna z Paryża

@Anna30@Anna30 × 20

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@coolturka104
2022-02-16
7 /10
Przeczytane


Przyznaję, że odkładałam tę lekturę w czasie, bowiem do tego typu historii potrzebuję odpowiedniego nastroju. Powieści inspirowane zdarzeniami z II wojny światowej, zawsze niosą ze sobą spory ładunek emocjonalny, który czasem trudno unieść.

Lila de Laurent była krawcową w domu mody Chanel, odkąd do Paryża wkroczyli niemieccy żołnierze, szyje kreacje dla ich żon i kochanek, potajemnie zbierając informacje istotne dla dalszych losów Francji. Jedna z jej sukni trafia w ręce Sandrine Paquet, która po tym jak jej mąż zginął na froncie, kataloguje dzieła sztuki kradzione przez nazistów. W tajemnicy współpracuje też z francuskim ruchem oporu.

Ścieżki życia Sandrine i Lily przecinają się w okupowanym przez Niemcy Paryżu. Wielka historia miesza się z fikcją literacką, tworząc przyprawiający o zawrót głowy obraz życia dzielnych kobiet, które za wszelką cenę chciały nieść pomoc, ale też i przetrwać.
Znienawidzona przez rodaków Sandrine z pokorą znosi zniewagi. Nie wiedzą oni bowiem, że pracując dla wroga, naraża życie, angażując się w ryzykowną działalność na rzecz ruchu oporu. Jest samotną matką i decyzja ta nie była prosta, lecz w głębi duszy kobieta jest przekonana o jej słuszności.
W przeciwieństwie do niej przemiana Lily odbywała się powoli. Z eleganckich apartamentów i świata mody, ramię w ramię z René, wkracza w świat szpiegów, ruchu oporu i walki o wolność.
W okupowanej Francji tak trudnych wyborów dokonywało mnóstwo kobiet, autorka opowia...

× 7 | link |
@mag-tur
2022-01-25
9 /10
Przeczytane

Powieść napisana jest w ciekawy sposób bo z perspektywy dwóch kobiet a retrospekcja przenika czas obecny mierzony od nocy z dnia 31.12.1943/01.01.1944 roku. Opisy są tak plastyczne, że czytając czujemy się tak jakbyśmy widzieli oczami bohaterów Paryż i otaczający ich świat, kolory, zapachy… W książce i czuje się również nadzieję i wiarę, dzięki której jutro powinno być lepsze. Oczywiście nie zabraknie w powieści wątku romantycznego a jeśli chcecie się dowiedzieć jaki finał zgotowała dla dziewczyn z Paryża autorka to koniecznie musicie sięgnąć po książkę i się z nią zapoznać .

× 4 | link |
@toptangram
2022-01-30
7 /10

Kristy Cambron "Dziewczyna z Paryża",

Wojenna historia z Paryżem w tle ? Musiałam do niej zajrzeć chociażby dlatego, żeby choć na chwilę wrócić do dawno niewidzianego Paryża.

Dwie kobiety, dwie różne historie. Sandrine, której mąż zaginął podczas wojny, pracuje katalogując zagrabione na terenie Francji dzieła sztuki. Informacje o nich przekazuje francuskiemu ruchowi oporu. Lila jest krawcową, która zajmuje się szyciem eleganckich kreacji dla żon i kochanek Niemców, a przez to ma ułatwiony dostęp do przeróżnych znajdujących się w ich domach informacji. Jaka historia połączy obie kobiety?

Chociaż Sandrine i Lila to bohaterki fikcyjne, prawdziwa jest postać Rose Valland, przełożonej Sandrine, która przez całą okupację prowadziła rejestr kradzionych przez nazistów dzieł sztuki, tak francuskiej kolekcji narodowej, jak również prywatnej znajdującej się w zbiorach między innymi paryskich Żydów. Lubię dzięki literaturze odkrywać kolejne postacie i wydarzenia, o których dotychczas nigdy nie słyszałam. Te nowe wiadomości, których prawdziwość natychmiast zaczęłam sprawdzać w internecie, dała mi lektura tejże książki.

Osadzona w dwóch perspektywach czasowych, 1939 roku i zbliżającej się okupacji oraz 1944 zwiastującego bliskie wyzwolenie Paryża, "Dziewczyna z Paryża" jest, umieszczoną w czasach II wojny światowej, fikcją literacką, sprawnie napisaną a zarazem nie przesłodzoną opowieścią o odwadze francus...

× 3 | link |
@Gosia
2022-02-03
10 /10
Przeczytane

Uwielbiam sięgać po książki z historią w tle, a te z okresu wojny są przeze mnie wybierane najchętniej. Choć nie są to lektury łatwe i za każdym razem wzbudzają we mnie ogromną fale wzruszeń i przemyśleń, to jestem pewna, że zdecydowanie są tego warte.
Przyznam, że zdarzył się moment, w którym nie potrafiłam powstrzymać napływających do oczu łez, łez wzruszenia i miłości. Książka, którą z całego serca polecam, bo historia jest tego warta, aby ją poznać.

× 3 | link |
@ladypasja
2022-01-26
9 /10

„Dziewczyna z Paryża” Kristy Cambron

Dziś zapraszam Was w literacką podróż do Paryża (rok 1939). Nad stolicą mody gromadzą się ciemne chmury, miasto świateł powoli gaśnie… a ludzie muszą odnaleźć się w nowej, mrocznej rzeczywistości. Opór wobec Niemców przyjmuje rozmaite formy. Mimo strachu Ci co pozostali w Paryżu rozpoczynają cichą walkę o życie i o przyszłość swych rodzin. Kobiety okazują niezwykłą siłę charakteru, odwagę i determinację.

Czy Sandrine, która kataloguje dzieła sztuki kradzione żydowskim rodzinom, może wesprzeć francuski ruch oporu? Czy Lila de Laurent (wcześniej krawcowa z domu mody Chanel, teraz krawcowa kochanek niemieckich żołnierzy) zdobytymi informacjami może zmienić bieg historii? Czy miłość ma szansę przetrwać wojenną rozłąkę? Czy kobiety okażą siłę, która ocali im życie?

„Wojna nie pozostawiła im wyboru. Nie dawało pola do negocjacji. Co dzień balansowało się na cienkiej granicy między życiem a śmiercią, modląc się, by znaleźć się po właściwej stronie, gdy gra dobiega końca”.

Bardzo podobało mi się dorastanie kobiet przedstawione na kartach tej powieści. Dorastanie do odwagi, do walki, do aktywnej postawy patriotycznej. Przeobrażenie z naiwnej dziewczyny w silną kobietę. Strach towarzyszył im przy każdym ruchu, przy każdym kroku, przy każdym podjętym działaniu… ale to ich nie paraliżowało. Z każdym dniem były odważniejsze w walce… choć strach nie dawał o sobie zapom...

× 2 | link |
@patrycja.lukaszyk
2022-01-23
7 /10

"Dziewczyna z Paryża" to nietypowa książka, której fabuła osadzona jest we Francji czasów II wojny światowej. A jest to o tyle szczególna historia, że moda, stroje, czy wystawy stanowią kluczowy punkt odniesienia dla wydarzeń.

Fabułę obserwujemy z perspektywy dwóch kobiet. Sandrine, wyczekująca męża walczącego na wojnie i tocząca własną walkę o bezpieczeństwo swoje i syna w obliczu niepokojącego zainteresowania SS-mana jej osobą. Lila, krawcowa, niegdyś tworząca dla Channel, którą poznajemy z raną postrzałową w wyniku jej szpiegowskich działań. Historia toczy się naprzemiennie, a dodatkowo mamy rzuty z wydarzeń wcześniejszych i aktualnych, więc stopniowo poznajemy życie, trudy i nadzieję obu bohaterek w wojennych czasach oraz ich działania na rzecz odzyskania wolności.

Autorka stworzyła ciekawe kreacje swoich bohaterów, które są przekonujące i przyciągają czytelnika. Wydarzenia momentami może są zbyt "delikatnie" opisane jak na wojenną perspektywę, ale może to wynikać z ich oczywistej fikcyjności i ogólnie założonego pozytywnego przekazu powieści, jaki założyła sobie autorka. Mimo trudnego tła, całość ma w sobie sporo pozytywnych wzruszeń. Elementy romansu są pelne ciepła i wyczucia, nie ma w nich nachalności.

Perspektywa modowa mnie zaintrygowała, bo nie spotkałam się do tej pory z takim wykorzystaniem tej tematyki. Dostajemy zarówno interesujące opisy strojów i ówczesnych trendów, a także sprytne wykorzystanie ich w partyzanckiej walce, czy d...

× 2 | link |
@esclavo
2022-02-14
8 /10

Moje pierwsze spotkanie z autorką i jak najbardziej udane. Zawsze z dużą ciekawością czytam powieści wojenne, które dzieją się w innym miejscu niż Polska. Jak sytuacja wyglądała we Francji?

To piękna opowieść o dwóch kobietach, które mimo wojennej zawieruchy muszą stawić czoła problemom. Silne, niezależne, wyprzedzające swoje czasy. Fabuła toczy się dwutorowo, przeskakujemy między bohaterkami, co początkowo może wywoływać mętlik i chaos, ale w rozrachunku jest świetnym zabiegiem. Autorka pokazuje codzienne życie podczas okupacji, ale i takie toczące się w podziemiu. Robi to z wyczuciem i bardzo plastycznie. To powieść o tęsknocie, nadziei, miłości, walce i odwadze kobiet.

Mimo ciężkiej tematyki, przez powieść się płynie i ciężko się oderwać. Bardziej to obyczajówka niż dramat, więc jeśli boicie się tematyki wojennej, to ta historia również jest dla Was.

× 2 | link |
MA
@ksiazka.w.dloniach
2022-01-25
8 /10

"Dziewczyna z Paryża" autorstwa Kristy Cambron to przepiękna historia o miłości w czasach okupacji oraz o sile kobiet.
Książka niezwykle wartościowa, pokazującą jaką drogę przeszli ludzie podczas wojny..

Sandrine, kobieta niezwykle silna. Myśląc, że jej mąż zaginął na froncie postanawia zawalczyć o siebie oraz rodzinę. Aby przetrwać przyjmuje propozycję pracy u nazistów- zaczyna katalogować dzieła sztuki, które zostały skradzione żydowskim rodzinom. Chcąc żyć w zgodzie ze sobą postanawia przekazywać informacje o dziełach francuskiemu ruchowi oporu...

Lila... Jako młoda Paryżanka traci miłość swojego życia... Jest przekonana, że umarł. Po kilku latach w trudnych okolicznościach spotyka Rene - dawną miłość. Ten ratuje jej życie, pomaga jej, dawne uczucie na nowo kiełkuje... A może nigdy nie zgasło?
Lila żyje z pewną tajemnicą, jest przekonana, że to przez nią zginęła rodzina Rene. Co okaże się prawdą? I czy Lila i Rene wrócą do siebie?
Nie chciałabym streszczać całej książki, bo zbyt wiele bym zdradziła. Muszę przyznać, że historia niezwykle trudna, ale bardzo wciągająca. Czasy wojny, walki, zamieszki, strzelaniny, śmierć na każdym rogu ulicy... Niezwykle ciężki czas, który zawsze wywołuje u mnie dreszcze. Jestem pełna podziwu, że autorka tak świetnie potrafiła przedstawić tę historię, mimo trudnego okresu, w którym cała akcja się rozgrywa.
Musicie wiedzieć, że oprócz wielkiej miłości znajdziecie w tej lekturze równie...

× 1 | link |
@etiudyliterackie
2022-02-28
8 /10

Stolica Francji od zawsze mnie zachwycała. Dzieła sztuki, muzyka, niesamowita architektura, urocze uliczki, kuchnia (oprócz ślimaków 😉) i język… więc kiedy widzę w tytule książki, słowo „Paryż” to wiem, że muszę ją przeczytać.

Ta historia była niezwykła… czuło się tam wszędzie miejscową atmosferę, ale cała historia spowita była również strachem, bólem, cierpieniem, bo oto bohaterowie walczą tutaj z codziennością w okresie II wojny światowej.
Dwie kobiety, Sandrine Paquet katalogująca dzieła sztuki (co prawda działa na rzecz nazistów, ale ma w tym swój ukryty cel) i Lila de Laurent, krawcowa, która traci pracę z dnia na dzień w jakże znanym i szanowanym domu mody Coco Chanel - to właśnie ich losy przybliża nam autorka. Silne, dumne, walczące do utraty tchu mimo sytuacji, wydawałoby się bez wyjścia, potrafiące odnaleźć iskierkę nadziei. Kobiety, z których można brać przykład.
Wojna ich nie oszczędza, każdy dzień to strach o kolejny, każda chwila to bitwa z samą osobą i ze światem. Czy uda im się osiągną cel, czy przetrwają. Czy odnajdą w końcu szczęście i utraconą miłość? Jakie podejmą kroki w walce o wolną Francję? Ile będą musiały poświęcić?
To piękna, wzruszająca, wyjątkowa historia ukazana oczami kobiet, bo również one miały ogromny wpływ na wydarzenia tamtych lat.

Urzekło mnie również wykorzystanie języka francuskiego w treści. Te pojedyncze zdania dodawały jeszcze więcej smaczków. Zapewne nie wszystkim się to spodoba, ale ja dzięki temu ...

| link |
ME
@menia71
2022-02-11
7 /10
Przeczytane

Moje kolejne spotkanie z prozą Kristy Cambron.
Miejscem akcji tej powieści jest Francja, a właściwie okolice Paryża, w czasie II wojny światowej.

Miasto Świateł, które powoli gasły...

Sandrine Paquet jest matką Henriego. Mieszka z teściową. Zajmuje się katalogowaniem dzieł sztuki, które grabią i wywożą z miasta naziści. Działa też w ruchu oporu. I wzbudza zainteresowanie niemieckiego kapitana, niestety.
Pewnego razu dostaje polecenie, by obejrzała suknię Chanel. Okazuje się, że zawiera ona wiadomość...

Na kartkach książki poznajemy także Lilę, zdolną krawcową, która uciekając z Paryża trafiła na swojego dawnego narzeczonego i niechcący...wróciła znów do miasta a Rene uratował jej życie i zdradził, kim naprawdę jest i czym się zajmuje.

Ruch oporu, pozory zwykłego życia, wytrwałość, troski codzienności, lęk o życie, misje, sztuka podstępu, bezwzględność, zdrady...
Nigdy nie gasnąca nadzieja...I miłość.
To tematyka tej opowieści.

Przeszkadzało mi trochę przeskakiwanie w czasie... oraz sporo zwrotów i wyrażeń w języku francuskim (bez tłumaczenia).

| link |
@asiazaleska
2022-05-23
8 /10
Przeczytane

Paryż w czasie niemieckiej okupacji,dwie bohaterki,które postanawiają walczyć z wrogiem.Lila jest krawcową,przed wybuchem wojny pracowała dla Chanel,a w czasie wojny szyje kreacje dla towarzyszek nazistowskich wojskowych i przy okazji zbiera przydatne wiadomości,które przekazuje ruchowi oporu. Sandrine przez wojnę traci najbliższych,teść ginie rozstrzelany,a mąż zostaje wysłany na front.Ona zostaje zmuszona przez niemieckiego kapitana do pracy przy katalogowaniu zbiorów muzealnych,które mają trafić do prominentnych Niemców.Naziści nie wiedzą że kobieta pod wodzą swojej szefowej również działają na rzecz ruchu oporu.
Wspaniała powieść zarówno o miłości jak i o nienawiści.Świetny obraz kobiet,które zarówno walczyły o swój kraj jak i o tych,który wybierały drogę współpracy z wrogiem.Polecam!!

| link |
@mysilicielka
2022-02-19
7 /10
Przeczytane Współprace

Powieść również czytał mój tata, on wprost przepada za takimi obyczajówkami z wątkiem historycznym. Oddał mi tom komentując go „Dobre!”, także niech to wystarczy za zachętę. Polecam, jeżeli ktoś szuka emocjonującej książki o wojnie, fabule skupiającej się na rozterkach kobiet pod okupacją, z Francją w tle i jej nieodłączną modą oraz zaułkami Paryża.

| link |
@lidia411
2023-12-11
6 /10
Przeczytane
@martyna748
2023-03-03
8 /10
Przeczytane
@inthesilkscarf
2023-01-30
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziewczyna z Paryża. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl