Mur. 12 kawałków o Berlinie

Katarzyna Brejwo, Juliusz Ćwieluch, Merle Hilbk, Urszula Jabłońska ...
4.7 /10
Ocena 4.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Mur. 12 kawałków o Berlinie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
4.7 /10
Ocena 4.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Katarzyna Brejwo, Juliusz Ćwieluch, Merle Hilbk, Urszula Jabłońska, Magdalena Kicińska, Nataša Kramberger, Jens Mühling, Kaja Puto, Antje Rávic Strubel, Ziemowit Szczerek, Maciej Wasielewski i Agnieszka Wójcińska. Z fotografiami Filipa Springera. Teksty niemieckie w przekładzie Elżbiety Kalinowskiej Tekst słoweński w przekładzie Joanny Pomorskiej. W nocy z 9 na 10 listopada 1989 roku runął mur, który przez niemal trzy dekady dzielił Berlin na wschodni i zachodni. Choć po tym symbolu zimnej wojny została tylko pamiątkowa ściana, niewidoczna blizna wciąż przecina miasto. Fenomen muru próbuje zgłębić dwanaścioro polskich i niemieckich reporterów. Historie przedstawione w zbiorze pod redakcją Agnieszki Wójcińskiej i zilustrowane zdjęciami Filipa Springera krążą wokół problemu berlińskiej granicy, tej historycznej i tej dzisiejszej - głęboko zakorzenionej w świadomości i pamięci. Pokazują, że historia berlińskiego podziału jest w pewnym stopniu opowieścią o pękniętej Europie.
Data wydania: 2016-05-04
ISBN: 978-83-8049-305-6, 9788380493056
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Stron: 208
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Mur. 12 kawałków o Berlinie? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Asamitt
2020-03-30
5 /10
Przeczytane Literatura faktu/Reportaż ✈ Wymienione/Sprzedane

Miały być reportaże o Berlinie. Wiązałam ich treść również z murem, tym fizycznym atrybutem komunizmu, co sam tytuł sugeruje. Co ostatecznie dostałam? Zlepek historii o ludziach i to nieszczególnie mocno powiązanych z tym miastem, gdyż są w większości są "przybyszami", nie stanowią pełnej integracji z wybranym środowiskiem. Tak sobie dzięki nim emigrujemy i porównujemy Wschód z Zachodem. Berliński mur upadł prawie 30 lat temu, ale mury, które sami stawiamy, nie tylko separują nas od otoczenia, ale nie pozwalają iść do przodu.

Na szczęście publikacja posiada też kilka tekstów, które oddają ducha zagadnienia i trafiają do mnie również ze względu na sposób przedstawiania zdarzeń, m.in.: "Przesunięcie fazy","Tylko nie matura,córeczko","Las palmowy,las sosnowy". Te teksty oddają różne spojrzenie na kwestie podziału, które są tworzone głównie przez ludzką mentalność, psychologiczne bariery, takie a nie inne nastawienie do rzeczywistości. Tylko wciąż niewiele tu samego Berlina, bo równie dobrze mógłby być to relacje z innych miast Europy. Oczywiście nie wymażemy i nie zastąpimy go innym słowem w treści "Pan Człowiek z kliniki Berlin-Buch" czy "Iś bin ajn Berliner" - to te, dzięki którym będziemy mogli "zatopić się" w dzielnicach niemieckiej stolicy. Możemy przejść ulicami miasta, choć już nie tego, które pamiętamy z dawnych lat, gdyż - jak twierdzą bohaterowie tych historii - z niego niewiele zostało.

Mur w zbiorze pod redakcją Wójcińskiej jest uosobieniem świ...

× 6 | link |
@BagatElka
2019-11-13
4 /10
Przeczytane ZZZ....oddane
@ruficzek
2019-07-30
5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Mur. 12 kawałków o Berlinie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl