Na południe od Brazos

Larry McMurtry
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów
Na południe od Brazos
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów

Opis

Oddana po raz pierwszy do rąk czytelników w 1985 roku Na południe od Brazos Larry'ego McMurtry'ego to powieść wyjątkowa. Doceniona zarówno przez krytyków (nagroda Pulitzera za 1985 rok), jak i czytelników (średnia ocen na goodreads.com to 4,5 w pięciostopniowej skali, z kolei na lubimyczyac.pl: 8,5 na 10 możliwych), doczekała się też wspaniałej ekranizacji w postaci miniserialu z życiowymi (jak sami przyznają) rolami wybitnych aktorów, Roberta Duvalla i Tommy'ego Lee Jonesa. Larry McMurtry stworzył western z krwi i kości, zachwycający nawet tych, którzy za westernami nie przepadają; napisany z rozmachem, pełen mistrzowsko wykreowanych, wielowymiarowych postaci, uchwyconych w nad wyraz realistycznej, niespiesznej fabule. Książkę bez wad, literackie arcydzieło, które bawi, smuci, wzrusza, skłania do refleksji. Wydanie powieści, które Czytelnik ma przed sobą, w doskonałym, klasycznym tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego (który m.in. za ten przekład otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich za 1991 rok), wzbogacone zostało o obszerne posłowie Michała Stanka oraz wkładkę z unikalnymi materiałami ilustracyjnymi – oryginalnymi fotografiami z epoki, a także zdjęciami z planu filmowego opartego na powieści serialu. „Wielkość tej książki polega m.in. na tym, że oferując potoczyście opowiedzianą historię, niesie mnóstwo motywów i wątków wplecionych w fabułę, działających na różnych poziomach – emocjonalnym, historycznym, gatunkowym, symbolicznym, a także intertekstualnym. Jednak bogactwo podtekstów nie przytłacza kapitalnego „storytellingu”. To przede wszystkim porywająca opowieść. I o ile wcześniejsza, współczesna twórczość McMurtry'ego traktowała o pogrobowcach mitu Starego Zachodu, to w Na południe od Brazos autor cofa się w przeszłość i opowiada sam mit. Czy wręcz – mitologię”. – z posłowia M. Stanka „Jeśli miałbyś w swoim życiu przeczytać tylko jeden western, przeczytaj Na południe od Brazos”. – „USA Today”
Data wydania: 2017-10-25
ISBN: 978-83-7731-276-6, 9788377312766
Wydawnictwo: Vesper
Cykl: Lonesome Dove, tom 1
Seria: Klub Interesującej Książki
Stron: 861
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Larry McMurtry Larry McMurtry
Urodzony 3 czerwca 1936 roku w USA (Archer City, Teksas)
amerykański powieściopisarz, eseista, księgarz, scenarzysta. Jego utwory dzieją się zwykle na dawnym Dzikim Zachodzie albo w dzisiejszym Teksasie. Napisał kilkadziesiąt powieści i kilkanaście książek non-fiction.

Pozostałe książki:

Ostatni seans filmowy Dead Man's Walk Comanche Moon Czułe słówka Ulice Laredo
Wszystkie książki Larry McMurtry

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Spory kawał historii Teksasu

WYBÓR REDAKCJI
3.05.2022

Autor „Czułych słówek”, Larry McMurtry, napisał powieść o oryginalnym tytule „Lonesome Dove”. Oznacza to nazwę miasteczka na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Meksyku, z kilkoma chatami, często bez podłogi, a jedynie z klepiskiem, i do tego żałosny bar Sucha Fasola. Augustus McCrae i Woodrow Call, główni bohaterowie, choć z połowa pojawiających... Recenzja książki Na południe od Brazos

@Meszuge@Meszuge × 16

Życie na dzikim zachodzie

4.11.2019

To pierwszy, i jak na razie jedyny, western który przeczytałem, a raczej przez własne gapiostwo przeleciałem. Wiem, wiem nie ma się czym chwalić. Udało mi się dzięki wielkiemu szczęściu pożyczyć tą książkę z biblioteki. Postawiłem ją na półce i miałem się za nią zabrać w ciągu kilku dni. Te dni zamieniły się w kilka tygodni i nagle, któregoś dnia,... Recenzja książki Na południe od Brazos

Arcydzieło

9.12.2021

Trudno się pisze opinie o wybitnych książkach, bo cokolwiek się napisze ma się wrażenie, że to wszystko za mało, za słabo, za powierzchownie. Tak jest z wyjątkowym westernem „Na południe od Brazos”, który już teraz wiem, że jest najlepszą z przeczytanych przeze mnie w tym roku książek. I szalenie się cieszę, że mam możliwość od razu zagłębić się w... Recenzja książki Na południe od Brazos

Moja opinia o książce

Opinie

@Mackowy
2020-04-23
10 /10
Przeczytane papier

Kapitanie powiedz to wreszcie.

"Czasami mężczyzna musi zrobić, to co należy" - pomyślałem, sięgając po najgrubszą książkę zalegającą na mojej stercie wstydu, od dobrych dwóch lat. Co mnie tak od niej odpychało? tylko i wyłącznie objętość, bo próbkę prozy Larry'ego McMurtryego miałem już przy okazji świetnego "Ostatniego seansu filmowego", toteż podwójnie mi wstyd, że potrzebowałem "zaledwie" pandemii, żeby po raz kolejny spotkać się z twórczością Teksańczyka.

Na początku chciałem napisać recenzję. Robiłem notatki podczas czytania, wchodziłem na Wikipedię, żeby doczytać pewne fakty, ale im głębiej wchodziłem w świat bohaterów Brazos, tym bardziej utwierdzałem się w przekonaniu, że to bez sensu, tu recenzja nie wystarczy, tu by trzeba esej napisać, a tego: raz, że nie umiem, dwa, że nie chce mi się uczyć jak to zrobić, a trzy zrobił już to Michał Stanek, w świetnym posłowiu do wydania z 2017 roku, pod tytułem: "Western jako powieść totalna".

O czym jest Brazos? Tu skorzystam z pomocy Michała Stanka, bo nie sposób z nim polemizować: gdyby streścić fabułę, to jest to opowieść o dwóch podstarzałych kowbojach, emerytowanych Strażnikach Teksasu, weteranach wojen z Meksykiem i Indianami, którzy postanowili zorganizować wielki spęd bydła z południa na północ Stanów Zjednoczonych, a także o młodym szeryfie, który wyrusza z Arkansas tropem mordercy swojego brata.

W warstwie podstawowej jest to świetny, realistyczny western...

× 22 | Komentarze (5) | link |
@zooba
2019-11-27
10 /10
Przeczytane 2019 Posiadam Top 10 Fiction Z historią w tle

Dziękuję wszystkim, którzy przekonywali mnie, żebym przeczytała "Na południe od Brazos". Nie dawali się zbyć moim narzekaniom na grubość, ciężar (1,8 kg), brak wydania elektronicznego i wreszcie na sam gatunek, który nigdy mnie nie pociągał.

Powieść McMurtry'ego jest powieścią kompletną i zarazem pozbawioną nadmiaru. Nie drażniło mnie nic, żaden wątek nie wydał się zbędny, doklejony na siłę, żadna postać nie była płaska i jednocześnie żadna nie była bez skazy.
Kiedy dopytywały mnie koleżanki, czy aby na pewno czytam prawdziwy western o kowbojach i spędzie bydła, musiałam potakiwać, ale przecież to o wiele więcej niż opowieść o koniach, jeźdźcach, Indianach i dziwkach.

Osobne słowa uznania należą się tłumaczowi - słowa 'szturchnąć' i 'marchewka' uzyskały nowe znaczenia i nie da się ich zapomnieć. Również posłowie Michała Stanka pozwoliło mi choć trochę zrozumieć fenomen tej powieści i odkryć, że mam dostęp do powieściowej kontynuacji "Na południe od Brazos". Chylę też czoła przed wydawnictwem Vesper, odszczekuję wszystkie złe słowa rzucane z powodu braku wydania elektronicznego. Takie wydanie, z okładką do dotykania, ze starymi zdjęciami i mapą, to czysta przyjemność w rękach czytelnika.

Polecam gorąco!

P.S. Z pewnością jest to moja najlepsza powieść ostatnich dwóch lat, dzisiaj gotowa jestem twierdzić, że jest na jednym z moich medalowych miejsc w kategorii proza.

× 7 | Komentarze (1) | link |
@Tedeusz
2020-12-26
10 /10
Przeczytane

Wiedziałem, że ta powieść mi się spodoba. Nie wiedziałem tylko, że aż tak bardzo.

× 6 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
9 /10
Przeczytane Posiadam Beletrystyka_współczesna

Trudna sprawa pisać o takim dziele. Najlepiej, gdyby każdy przeczytał sam, bo warto. „Na południe od Brazos” to piękna i wielowarstwowa powieść przygodowo-podróżnicza z dziejów Dzikiego Zachodu. Mimo solidnych rozmiarów, książkę czytałem z niemalejącym zainteresowaniem do samego końca. Częste zwroty akcji sprawiały, że śledzenie narracji było czystą przyjemnością. Od czasu młodzieńczych powieści Maya, Wernica czy Coopera nie miałem takiej frajdy z lektury westernu. Przy okazji dostałem daleko więcej niż zwykły tekst o westmanach, saloonach czy galopadach. To powieść uniwersalna o ułomnościach człowieka, zmaganiach z przyrodą, niedostosowaniu społecznym i tęsknotach za prawdziwą miłością.

Język autora może być przyswajany lekko, lecz pozwala też na sporo przemyśleń natury filozoficzno-egzystencjalnej. Jest mnóstwo opisów ciekawie podanej nudnej codzienności kowbojów podczas spędu bydła, ale zawsze z jakimś niebanalnym i nieoczywistym dla współczesnego człowieka pokazaniem znoju życia. Takie okresowe skupienie się McMurtry’ego na detalach urealnia fikcję literacką, dając odpocząć od czasem zawrotnej akcji; nie raz niemal czułem piasek między zębami, gdy bohaterowie przedzierali się przez burzę piaskową. To jakoby męska lektura, ale czy na pewno? Po pierwsze najciekawsze rysy charakterologiczne, to trzy kobiety. Jedna jest silna w swojej niezależności, druga idealistyczna w marzeniach, trzecia wyprana z wyższych emocji. Śledzenie przemyśleń tych kobiet, stanowiło bardz...

× 5 | link |
@kryminal_na_talerzu
2021-12-07
9 /10

„Na południe od Brazos” Larry’ego McMurtry’ego to powieść, która w latach 80tych zdobyła Pulitzera, w Polsce pojawiła się po raz pierwszy w 1991 roku, a w 2017 na nowo wydało ją Wydawnictwo Vesper z naprawdę dobrym posłowiem pióra Michała Stanka. W 2021 na polskim rynku wydana została jej kontynuacja pt. „Ulice Laredo”.

„Na południe od Brazos” określana jest jako western, jednak mam wrażenie, że jest to tylko punkt wyjścia tej historii. Oczywiście zawiera wszystko to, co western zawierać powinien, czyli mamy kowbojów, który podróżują z bydłem przez kraj i walczą z napotkanymi Indianami, szeryfa i kobietę lekkich obyczajów. Podróż jest niezwykła, bo przez całe Stany, od Teksasu i samej granicy z Meksykiem, aż po Montanę, przy granicy z Kanadą! To wyprawa niesamowicie niebezpieczna – nie tylko ze względu na wojowniczych Indian, ale i pod względem klimatycznym – brak wody, brak pożywienia dla krów, złe warunki atmosferyczne, to tylko część z niebezpieczeństw na nich czyhających… To główny trzon historii, jednak książka ta to o wiele więcej! To mądra, acz dosyć smutna powieść drogi, pełna rewelacyjnych kreacji psychologicznych, głębokich uczuć i przeżyć. Wszystko to opowiedziane jest z niesamowitą prostotą i wyczuciem, a język stylizowany jest na mowę z czasów Dzikiego Zachodu. Nigdy bym nie pomyślała, że będę czytać western, a teraz nie wyobrażam sobie bym mogła go nie przeczytać. To książka, która zostaje w czytelniku na zawsze. Gorąco polecam!

...

× 4 | link |
@nemesis
2022-07-31
8 /10
Przeczytane Literatura piękna
@Meszuge
2022-05-03
8 /10
ST
2022-02-21
9 /10
Przeczytane
@ejwa1960
2022-02-09
8 /10
Przeczytane 2022 Literatura piękna/faktu/klasyka
JW
2022-03-06
10 /10
Przeczytane
@Klementynka
2021-11-28
8 /10
Przeczytane literatura piękna literatura amerykańska powieść przygodowa
@Fredkowski
2020-05-13
10 /10
Przeczytane
@czytanie.na.platanie
2021-12-09
10 /10
Przeczytane Posiadam Współpraca Przeczytane 2021
@bea-ta
2020-01-09
6 /10
Przeczytane przeczytane 2016
@ryszpak
2019-11-30
9 /10
Przeczytane Posiadam Książki młodości Dziki Zachód
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Na południe od Brazos. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Streets of Laredo
Streets of Laredo
Larry McMurtry
7.6/10
Kontynuacja "Na południe od Brazos", chronologiczny finał cyklu Lonesome Dove, w którym podstarzały...
Dead Man's Walk
Dead Man's Walk
Larry McMurtry
6/10
Dead Man's Walk is the first, extraordinary book in the epic Lonesome Dove tetralogy, in which Larry...
Comanche Moon
Comanche Moon
Larry McMurtry
7/10
The second book of Larry McMurtry's Lonesome Dove tetralogy, Comache Moon takes us once again into t...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl