Na przełęczy. Wrażenia i obrazy z Tatr

Stanisław Ignacy "Witkacy" Witkiewicz
Na przełęczy. Wrażenia i obrazy z Tatr
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

„St. Witkiewicz swym życiem i rozległa twórczością – jako malarz, teoretyk i krytyk sztuki, pisarz, twórca stylu zakopiańskiego, działacz społeczny w Zakopanem itd. wywarł wielki wpływ na współczesnych sobie artystów, pisarzy, dziennikarz, regionalistów, na kulturę Podhala. Z tych powodów nadal budzi zainteresowanie historyków literatury, sztuki i architektury, etnografów i krajoznawców. Zwłaszcza jego prace literackie i plastyczne odnoszące się do Podhala i tatrzańskich górali są nadal cenione i czytane. Wśród nich najsłynniejsza jest publikacja Na przełęczy, nazwana „Ewangelią Tatr”. To była i jest obowiązkowa lektura dla wszystkich tych, którzy fascynują się Tatrami i góralami, historią literackich i malarskich przedstawień Karpat, dziejami etnograficznych i artystycznych odkryć góralszczyzny, powstawaniem regionalistycznych programów i ruchów. Witkiewicz jest ważny dla polskiego romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski. Jest ważną postacią dla historii literatury, sztuki czy etnografii, krajoznawstwa, dla polskiej kultury. Świadectwem tego wszystkiego są jego „malarskie” opisy Tatr (cenione przez wszystkich tych, którzy zajmowali się tematem gór w literaturze) oraz ludoznawcze opisy górali (pomimo tego, a może też dzięki temu, że zostali oni przez autora zmitologizowani) zawarte w pracy Na przełęczy. Jej niezwykłą „ozdobą” jest ponad 130 drzeworytów Witkiewicza. To jest po prostu piękna książka, warta ponownego wydania. (prof. dr hab. Zbigniew Libera)
ISBN: 978-83-65602-21-3, 9788365602213
Wydawnictwo: Graf_ika - wydawnictwo
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Stanisław Ignacy "Witkacy" Witkiewicz Stanisław Ignacy "Witkacy" Witkiewicz
Urodzony 24 lutego 1885 roku w Polsce (Warszawa)
Stanisław Ignacy Witkiewicz (pseudonim - Witkacy) Artysta urodził się jako syn Stanisława- malarza, krytyka, artysty i prozaika, który wprowadzał go w świat sztuki oraz nauczycielki muzyki Marii z Pietrzkiewiczów. Od najmłodszych lat, które chłopiec...

Pozostałe książki:

Szewcy W małym dworku 622 upadki Bunga czyli Demoniczna kobieta Nienasycenie Pożegnanie jesieni Narkotyki Dramaty Wariat i zakonnica Matka Narkotyki. Niemyte dusze O miłości. Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski 32 Wiersze o Morskim Oku Listy do żony 1932-1935 Listy t.1 Listy. Tom 2. Wol.1 Mątwa Nikotyna, Alkohol, Kokaina, Peyotl, Morfina, Eter + Appendix + Niemyte dusze O czystej formie i inne pisma o sztuce Pisma krytyczne i publicystyczne t.11 Szewcy wistość tych rzeczy jest nie świata tego. Stanisława Ignacego Witkiewicza wiersze i rysunki. Antologia Antologia - Narkotyki Bezimienne dzieło Chrześcijaństwo i katechizm Czysta Forma w teatrze Do przyjaciół gówniarzy Dramaty I Dramaty. Tom 2 Dramaty. Tom 3 Dzieła wybrane. Tom III Gyubal Janulka Jedyne wyjście Listy do Bronisława Malinowskiego Listy do żony (1923-1927) Listy do żony 1928-1931 t.2 Listy do żony 1936-1939. Tom 4 Listy. Tom 2. Wolumin 2. Część 1 Listy. Tom 2. Wolumin 2. Część 2 Mr Price Or Tropical Madness and Metaphysics of a Two- Heade Na przełęczy Na przełęczy. Wrażenia i obrazy z Tatr Nauki ścisłe a filozofia i inne pisma filozoficzne (1933-1939) Pojęcia i twierdzenia implikowane przez pojęcie istnienia Regulamin firmy portretowej Sonata Belzebuba czyli Prawdziwe zdarzenie w Mordowarze Stanisław Ignacy Witkiewicz. Dramaty T.1 Szewcy i inne dramaty W tle Wybór dramatów Zagadnienie psychofizyczne
Wszystkie książki Stanisław Ignacy "Witkacy" Witkiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Na przełęczy. Wrażenia i obrazy z Tatr? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Na przełęczy. Wrażenia i obrazy z Tatr. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat