Na skraju Imperium

Mieczysław Jałowiecki
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Na skraju Imperium
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Książka z gatunku tzw. „autentyków". Oryginalny pamiętnik polskiego szlachcica kresowego, wysokiego urzędnika w Ministerstwie Rolnictwa w Petersburgu, obejmujący lata od połowy XIX wieku po zakończenie I wojny światowej i rewolucję październikową. Barwna, po sarmacku subiektywna wizja świata, jego realiów i obyczajowości, osobisty komentarz do wydarzeń historycznych. Niemało miejsca w rozważaniach autora zajmują sprawy polskie: narodowa tożsamość, kwestia niepodległości, historia i tradycja.
ISBN: 978-83-07-03010-4, 9788307030104
Wydawnictwo: Czytelnik
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Mieczysław Jałowiecki Mieczysław Jałowiecki
Urodzony 2 grudnia 1876 roku
Mieczysław Pieriejasławski-Jałowiecki– polski ziemianin, agronom, dyplomata, delegat Rządu Polskiego w Gdańsku (1919–1920).

Pozostałe książki:

Na skraju Imperium Na skraju Imperium i inne wspomnienia Wolne miasto Requiem dla ziemiaństwa
Wszystkie książki Mieczysław Jałowiecki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Na skraju Imperium? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@bea-ta
@bea-ta
2019-11-16
8 /10
Przeczytane przeczytane 2017

Moja pierwsza wysłuchana książka. Wrażenia? Cóż… Potwierdziły się moje przypuszczenia, że „czytać książkę”, a „słuchać, jak ktoś czyta książkę” to dwa różne doświadczenia, dwa różne światy otwierające się przed odbiorcą. Dla mnie tak różne, że mam duże wątpliwości dotyczące ocenienia książki w tym samym miejscu, gdzie oceniam książki przeczytane.

Na mój odbiór książki czytanej przeze mnie ma wpływ przede wszystkim autor. Wszystko inne: wydawnictwo, korekta, redakcja, okładka itp… stanowią zwykle ułamek, kilka procent oceny. Natomiast na odbiór książki słuchanej przeze mnie ma duży wpływ, hm, chyba nawet na równi z autorem, czytający: jego głos, jego interpretacja… Przekonałam się o tym, gdy jakiś czas temu usilnie próbowałam przebrnąć przez „słuchanego” „Czerwonego kapitana” D. Dána czytanego przez M. Stuhra. I chociaż do młodego Stuhra nic nie mam, kilka jego kreacji filmowych bardzo lubię, to w jego czytaniu „kapitana” wybitnie coś mi nie leżało. Usypiałam lub oddalałam się myślami tak daleko, że dopiero odkrycie, że mam słuchawki w uszach sprowadzało mnie do rzeczywistości. Albo łapałam się na tym, że Stuhr czyta, a ja jestem pochłonięta przeglądaniem internetu lub czytaniem książki… Zaczynałam słuchanie od początku. I jeszcze raz. Kilka razy. I nie przebrnęłam nawet przez ćwierć objętości. Tutaj natomiast, Henryk Drygalski, Jacek Kiss i Ksawery Jasieński nie pozwolili mi przysnąć czy zająć myśli czymś innym. Dosłuchałam do końca:)

Mam jednak wrażenie, że...

× 2 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Na skraju Imperium. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat