Na skraju Imperium i inne wspomnienia

Mieczysław Jałowiecki
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Na skraju Imperium i inne wspomnienia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Wspomnienia Mieczysława Jałowieckiego czyta się jak pasjonującą powieść. To barwna, po sarmacku subiektywna wizja świata, jego realiów i obyczajowości, osobisty komentarz do wydarzeń historycznych.
Autor urodził się w rodzinie osiadłej na Wileńszczyźnie, a wywodzącej się z ruskich kniaziów Pieriejasławskich-Jałowieckich. Za sprawą wielkiej historii żył w kilku epokach, był świadkiem wielkich przemian politycznych, ustrojowych i obyczajowych. Należał do kresowego ziemiaństwa i być może do ostatniego pokolenia, dla którego duchową ojczyzną było dawne wielonarodowe Wielkie Księstwo Litewskie. Jednocześnie – aż do rewolucji rosyjskiej 1917 r. – przynależał do zamożnej i uprzywilejowanej warstwy imperium carów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został w 1919 r. pierwszym przedstawicielem rządu Rzeczypospolitej w Wolnym Mieście Gdańsku. Potem osiadł w Kaliskiem. Po II wojnie światowej, na emigracji w Anglii, spisał wspomnienia o świecie, który nieodwracalnie przeminął.
Będąc bacznym obserwatorem, a niekiedy aktywnym uczestnikiem historii, Jałowiecki daje czytelnikowi okazję przyjrzenia się z bliska życiu różnych środowisk i różnym wydarzeniom. I jest to lektura rozmaita: opowieści o dworach zagubionych wśród litewskich borów przepełnia nostalgia, ale wątek rywalizacji wywiadów w wojennej Rosji czy epizody gdańskie z lat 1919–1921 są godne powieści sensacyjnej. Uzupełnienie barwnych wspomnień stanowią komentarze Autora, bardzo subiektywne, pisane z patriotycznym zaangażowaniem, często niezwykle gorzkie, a czasem zaskakująco aktualne.
Wspomnienia Jałowieckiego sięgają września 1939 roku; zostały spisane już po drugiej wojnie światowej, na emigracji w Anglii.
Publikowany tom składa się z trzech części, wydanych pierwotnie (w latach 2000-2003) jako osobne książki; są to: Na skraju Imperium, Wolne Miasto oraz Requiem dla ziemiaństwa.
Wolne Miasto było ostatnią książką, jaką czytał papież Jan Paweł II (a właściwie – słuchał, bo czytała mu ją Wanda Półtawska) w ostatnich tygodniach i dniach życia w 2005 roku.
Wspomnienia przygotował do druku wnuk Autora, mieszkający dziś w Australii. Publikowany tom obejmuje teksty trzech książek: Na skraju Imperium (2000), Wolne Miasto (2002) i Requiem dla ziemiaństwa (2003), których pierwsza edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem czytelników.
Data wydania: 2021-01-31
ISBN: 978-83-07-03502-4, 9788307035024
Wydawnictwo: Czytelnik
Kategoria: Autobiografia
Stron: 776
dodana przez: Beata_
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Mieczysław Jałowiecki Mieczysław Jałowiecki
Urodzony 2 grudnia 1876 roku
Mieczysław Pieriejasławski-Jałowiecki– polski ziemianin, agronom, dyplomata, delegat Rządu Polskiego w Gdańsku (1919–1920).

Pozostałe książki:

Na skraju Imperium Requiem dla ziemiaństwa Wolne miasto
Wszystkie książki Mieczysław Jałowiecki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Na skraju Imperium i inne wspomnienia? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2020-03-08
9 /10
Przeczytane Biblioteka domowa przeczytane 2020

„Na skraju Imperium i inne wspomnienia” to trzy części wspomnień Mieczysława Jałowieckiego - polskiego ziemianina, agronoma, dyplomaty, delegata Rządu Polskiego w Gdańsku - opisujące przemiany w carskiej Rosji przełomu wieków, upadek caratu i pierwsze lata odradzania II RP. Pierwsza część „Na skraju Imperium” obejmuje ostatnie dziesięciolecia XIX wieku i pierwsze lata, do odzyskania przez Polskę niepodległości, XX wieku. Na te lata przypada dzieciństwo, młodość i dorosłość autora, a miejsca, do których autor sięga pamięcią znajdują się głównie na Litwie, Łotwie, w Rosji, trochę w Finlandii, Niemczech i Szwecji. Tę część wspomnień autor ukończył w 1953 roku. Druga część „Wolne Miasto”, ukończona w 1950 roku, obejmuje pierwsze powojenne lata (po I wojnie światowej) i dotyczy wspomnień związanych z działaniami, których celem było „przywrócenie polskości Gdańska”. Ostatnia część „Requiem dla ziemiaństwa” odnosi się do wspomnień wydarzeń, które miały miejsce głównie w okolicach Kalisza, ale dotyczy nie tylko sytuacji „umierającego” ziemiaństwa, ale ogólnej sytuacji, zwłaszcza politycznej, w odrodzonej Polsce. Tę część autor ukończył w 1955 roku.

Opowieść o sobie autor rozpoczął słowami: „Nasza rodzina należała do domu Rurykowiczów, a to w Rosji znaczyło bardzo dużo. Czuliśmy się jednak Polakami, a to w Rosji bardzo przeszkadzało. Moja babka, Szkotka z urodzenia, była niezwykle przywiązana do szkockich tradycji, a mój dziadek i my wszyscy byliśmy katolikami...

× 10 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Na skraju Imperium i inne wspomnienia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl