Na skraju Imperium i inne wspomnienia

Mieczysław Jałowiecki
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Na skraju Imperium i inne wspomnienia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Książka z gatunku tzw. „autentyków”. Oryginalny pamiętnik polskiego szlachcica kresowego Mieczysława Jałowieckiego (1876-1963) , wysokiego urzędnika w Ministerstwie Rolnictwa w Petersburgu, pierwszego przedstawiciela rządu polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 1919-1921. Barwna, po sarmacku subiektywna wizja świata, jego realiów i obyczajowości, osobisty komentarz do wydarzeń historycznych. Niemało miejsca w rozważaniach autora zajmują sprawy polskie: narodowa tożsamość, kwestia niepodległości, historia i tradycja. Pierwsza część pamiętników obejmuje lata od połowy XIX wieku po zakończenie I wojny światowej i rewolucję październikową, potem następuje opis działalności dyplomatycznej Jałowieckiego w Wolnym Mieście Gdańsku. Książkę kończy barwny obraz obyczajów i charakteru ziemiaństwa polskiego lat 20. i 30. XX stulecia, aż do wybuchu II wojny światowej i czasy, kiedy autor osiadł na stałe w majątku Kamień. W jednym tomie zawarte są części: Na skraju Imperium, Wolne Miasto, Requiem dla ziemiaństwa.
Data wydania: 2017-08-31
ISBN: 978-83-07-03419-5, 9788307034195
Wydawnictwo: Czytelnik
Stron: 776
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Mieczysław Jałowiecki Mieczysław Jałowiecki
Urodzony 2 grudnia 1876 roku
Mieczysław Pieriejasławski-Jałowiecki– polski ziemianin, agronom, dyplomata, delegat Rządu Polskiego w Gdańsku (1919–1920).

Pozostałe książki:

Na skraju Imperium Requiem dla ziemiaństwa Wolne miasto
Wszystkie książki Mieczysław Jałowiecki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Na skraju Imperium i inne wspomnienia? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2020-03-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Biblioteka domowa przeczytane 2020

„Na skraju Imperium i inne wspomnienia” to trzy części wspomnień Mieczysława Jałowieckiego - polskiego ziemianina, agronoma, dyplomaty, delegata Rządu Polskiego w Gdańsku - opisujące przemiany w carskiej Rosji przełomu wieków, upadek caratu i pierwsze lata odradzania II RP. Pierwsza część „Na skraju Imperium” obejmuje ostatnie dziesięciolecia XIX wieku i pierwsze lata, do odzyskania przez Polskę niepodległości, XX wieku. Na te lata przypada dzieciństwo, młodość i dorosłość autora, a miejsca, do których autor sięga pamięcią znajdują się głównie na Litwie, Łotwie, w Rosji, trochę w Finlandii, Niemczech i Szwecji. Tę część wspomnień autor ukończył w 1953 roku. Druga część „Wolne Miasto”, ukończona w 1950 roku, obejmuje pierwsze powojenne lata (po I wojnie światowej) i dotyczy wspomnień związanych z działaniami, których celem było „przywrócenie polskości Gdańska”. Ostatnia część „Requiem dla ziemiaństwa” odnosi się do wspomnień wydarzeń, które miały miejsce głównie w okolicach Kalisza, ale dotyczy nie tylko sytuacji „umierającego” ziemiaństwa, ale ogólnej sytuacji, zwłaszcza politycznej, w odrodzonej Polsce. Tę część autor ukończył w 1955 roku.

Opowieść o sobie autor rozpoczął słowami: „Nasza rodzina należała do domu Rurykowiczów, a to w Rosji znaczyło bardzo dużo. Czuliśmy się jednak Polakami, a to w Rosji bardzo przeszkadzało. Moja babka, Szkotka z urodzenia, była niezwykle przywiązana do szkockich tradycji, a mój dziadek i my wszyscy byliśmy katolikami...

{}× 10 | link |

Co czytać po książce “Na skraju Imperium i inne wspomnienia”- Mieczysław Jałowiecki

Wolne miasto
Wolne miasto Mieczysław Jałowiecki
{}6/10
Autor sięga do wspomnień z okresu swej pracy dyplomatycznej ...
Na skraju Imperium
Na skraju Imperium Mieczysław Jałowiecki
{}8/10
Książka z gatunku tzw. „autentyków". Oryginalny pamiętnik po...
Pitaval krakowski
Pitaval krakowski Stanisław Salmonowicz, Janusz Szwaja, Stanisław Waltoś
{}8/10
Tytuł książki nie jest oryginalny. Pitaval to nie tylko nazw...
Niebo w płomieniach Jan Parandowski
{}6.3/10
Wygnanie
Wygnanie Lion Feuchtwanger
{}7.5/10
Powieść autorstwa Liona Feuchtwangera, napisana we francuski...

Cytaty z książki

O nie! Książka Na skraju Imperium i inne wspomnienia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe