Nadberezyńcy

Florian Czarnyszewicz
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Nadberezyńcy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Nadberezyńcy to najwybitniejsze dzieło Czarnyszewicza. Epicka, na poły awanturnicza, na poły romansowa opowieść o dramatycznych losach mieszkańców polskich zaścianków na ziemiach położonych między Berezyną a Dnieprem w latach 1911-1920. Jedna z najważniejszych i najpiękniejszych powieści polskich.

Wojna i pokój naszych Kresów. (Michał Kryspin Pawlikowski)

Wystarczyło jednej stronicy, ażebym uległ wpływowi tego narkotyku i przeczytał jednym tchem 577 stronic dużego formatu. (Czesław Miłosz)

Polska szlachta zagrodowa ma w literaturze szczęście. Po Dobrzyniu z Pana Tadeusza, po Laudzie z Potopu, po Bohatyrowiczach z Nad Niemnem, otrzymujemy czwarty pomnik: Czarnyszewicza Smolarnię. (Jędrzej Giertych)

Czy wiesz, że dziesięć lat temu wyszła książka po polsku w Argentynie, o której boję się ci pisać w za dużych superlatywach, bo tak namiętnie ją pokochałem. Pisana przez zagrodowego szlachcica znad Berezyny. Język słowotwórczy, dźwięczny, półbiałoruski. Konkretność wizji, miłość ziemi, drzew, chmur, obok której Reymont sztuczny jest i zimny, obok której myśleć można tylko o Panu Tadeuszu. (Józef Czapski w liście do Jerzego Stempowskiego)
Data wydania: 2017-10-01
ISBN: 978-83-60940-69-3, 9788360940693
Wydawnictwo: Arcana
Kategoria: Powieść polska
Stron: 638

Autor

Florian Czarnyszewicz
Urodzony w 1895 roku
Florian Czarnyszewicz (ur. 4 maja 1895 r. w Bobrujsku - zm. 18 sierpnia 1964 r. w Villa Carlos Paz (Argentyna) - polski prozaik. Był uczestnikiem kampanii 1920 roku. W latach 1921-24 przebywał w Wilnie. Od 1924 r. mieszkał w Argentynie gdzie pracowa...

Pozostałe książki:

Wicik Żywica Losy pasierbów Chłopcy z Nowoszyszek
Wszystkie książki Florian Czarnyszewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Pan Tadeusz" prozą

25.05.2021

Czytając kolejną publikację o Kresach, natknęłam się na nazwisko Floriana Czarnyszewicza i tytuł jego powieści „Nadberezyńcy”. Zaintrygowało mnie porównanie tego utworu do „Wojny i pokoju” czy „Pana Tadeusza” przez takie autorytety jak Melchior Wańkowicz czy Czesław Miłosz. Postanowiłam - sprawdzam. Z kart powieści wyłonił się zapomniany,... Recenzja książki Nadberezyńcy

@Remma@Remma × 7

Moja opinia o książce

Opinie

@Remma
2021-04-23
8 /10
Przeczytane powieści historyczne saga kresy na faktach

Cytaty z książki

“W moczarach brzóz owych wyłaniały się z kożuchów mchu, chwoszcze skrzypiące, bobek i-łyżeczki. Czarnolesia zazieleniły się szczawiem zajęczym i stożkami orzeszków ziemnych. Las odziewał się, s...”
× 1
#
“Znalazłszy się jednak w polu, zaraz ją otrzeźwiło. Szeroki łan żyta wilgotnego i las niosły świeżość i wonność podniecającą. Udałe tego roku było żyto: wysokie jak człowiek, pierzaste, gęste, ...”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl