Nadzieja umiera ostatnia

Halina Birenbaum
9.2 /10
Ocena 9.2 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Nadzieja umiera ostatnia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.2 /10
Ocena 9.2 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

„Nadzieja umiera ostatnia” - to przejmujący dokument martyrologii Żydów polskich w czasie II wojny światowej. Zawiera wspomnienia dziewczynki żydowskiej, która w chwili wybuchu wojny miała 10 lat. Dzieciństwo przyszło jej spędzić najpierw w getcie warszawskim, potem w obozach na Majdanku, w Oświęcimiu, Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Dziewczynka cały czas zapisywała swoje obserwacje i przeżycia (często na skrawkach papierowych worków po cemencie), zajęcie to pomagało jej przeżyć obozowe piekło. Rekonstrukcja tych zapisków posłużyła jej już po wojnie w czasie spisywania wspomnień z getta i obozów. Obecnie autorka mieszka w Izraelu, jednakże pamięć o latach przeżytych w Polsce jest ciągle żywa. W lecie 1986 roku odwiedziła kraj swego dzieciństwa.
Data wydania: 1988
ISBN: 978-83-07-01762-4, 9788307017624
Wydawnictwo: Czytelnik
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 276

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nadzieja umiera ostatnia

26.05.2012

Książki i filmy o życiu w gettach i obozach koncentracyjnych zaciekawiły mnie jakiś czas temu. Zdałam sobie sprawę, że tak naprawdę wiem na ten temat tylko tyle ile przekazano mi w szkole - czyli mam jedynie mgliste pojęcie o cierpieniu, śmierci i okrucieństwie, które tam były codziennością. Jako kilkunastoletnia dziewczynka odmówiłam wyjazdu na wy... Recenzja książki Nadzieja umiera ostatnia

Moja opinia o książce

Opinie

@Antoniowka
2021-02-16
9 /10
Przeczytane

Pewnie nigdy nie dowiedziałabym się o istnieniu tej książki, gdyby nie książka-wywiad „To nie deszcz, to ludzie”. Podczas lektury obydwu tych pozycji uderza nie tylko ogrom cierpienia, jakie zgotowali Żydom naziści, ale także to jak los potrafi być nieprzewidywalny.

Strach, poniżenie, śmierć panująca dookoła, niepewność jutra, osamotnienie – czy można się podnieść po takiej traumie i dalej żyć?

Mamy dziś wielkie zainteresowanie tak zwaną „literaturą obozową”, która choć czerpie z prawdziwych wydarzeń, często jest jednak daleka od faktów czy realiów historycznych. „Nadzieja umiera ostatnia” jest natomiast książką wspomnieniową, napisaną przez uczestniczkę tych strasznych zdarzeń. Pomimo ogromu smutku daje jednak nadzieję na to, że nawet w najgorszych czasach są małe iskierki dobra.

Smutne jest też to, że książka jest obecnie zapomniana, ja swój egzemplarz wypożyczyłam z biblioteki, a konkretnie z jej magazynu.

Doskonałym dopełnieniem książki jest wywiad wspomniany przeze mnie na początku. Tam dowiemy się także jak potoczyły się późniejsze losy Haliny Birenbaum, a także jak przeżyła swoje życie z piętnem ocalałej z zagłady.
Osobiście – jeśli mam czytać o losach Żydów podczas wojny, wybieram takie pozycje, a nie ugładzone produkty marketingowe.

× 2 | link |
@bastet
2011-06-21
Chcę przeczytać Niemieckie obozy koncentracyjne

Twórczość Haliny Birenbaum jest świadectwem pamięci o Holocauście i zarazem dowodem niezniszczalności najbardziej ludzkich uczuć: nadziei, miłości do świata i życia w każdej postaci. „Nadziej umiera ostatnia” jest już „klasyczną” i od lat ważną pozycją w literaturze poświęconej Holocaustowi. Po raz pierwszy ukazała się w j. polskim w 1967 r. Doczekała się wielu wydań i tłumaczeń na język angielski, francuski, niemiecki, hebrajski i japoński. Książka prostym lecz przez to tym bardziej poruszającym językiem opowiada o doświadczeniach autorki, która w momencie wybuchu II wojny światowej miała 10 lat i była uczennicą jednej z warszawskich szkół powszechnych. We wrześniu 1939 r. mieszkała z rodzicami i braćmi przy ul. Nowiniarskiej. Po wybuchu wojny całą rodzinę przesiedlono do getta, gdzie mieszkała aż do wybuchu powstania. Przez pewien czas ukrywała się w bunkrze przy ul Miłej 3. W maju 1943 r. została wywieziona do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Wyzwolenia doczekała w obozie Neustadt-Glewe, gdzie trafiła po obozowej gehennie obejmującej KL Auschwitz i KL Ravensbrück. Większość najbliższej rodziny wojny nie zdołała przeżyć. Dopisana w 1986 r. 30-to stronicowa „Wyprawa w przeszłość” opisuje wrażenie po odwiedzeniu miejsc, w których spędziła dzieciństwo i przeżyła najstraszniejsze chwile w czasie okupacji. Jak mówi autorka: „Pierwszą swą podróż do Polski odbyłam po czterdziestu latach i nazwałam ją ‘Wyprawa w Przeszłość - Polska 1986’. Podróż ta zaowocowała wieloma posunięcia...

| link |
@ola1709
2011-06-01
Przeczytane kupione Z historii pradziadków- II wojna światowa

Natknęłam się na nią przypadkiem, w książkach mojej prababci. Gdy zapytałam się co to za książka, ona powiedziała, że jak ją przeczytam, dowiem się w jakich czasach przyszło jej dorastać. Więc przeczytałam. Nie wierzyłam. Nie wierzyłam, że na świecie istniała taka brutalność. I nadal istnieje. Nie ma co prawda krematorium, ale jest ona widoczna. W każdym razie wstrząsnęła mną ta książka. Wiedziałam, że Holocaust miał olbrzymi zasięg. Wspomnienia z getta zaszokowały mnie. Majdanek odebrał oddech, Oświęcim nie pozwalał spać po nocach,.. wyzwolenie spowodowało łzy radości. Naprawdę godna polecenia, można wraz z autorką przenieść się w przeszłość... która u niektórych spowoduję wzruszenie, u niektórych współczucie, a jeszcze inni przypomną sobie lata dorastania.

| link |
@Lenka
2009-06-18
Przeczytane II Wojna Światowa Przeczytane więcej niż jeden raz

Przejmująca opowieść autorki, która jako dziecko doświadczyła koszmaru warszawskiego getta i obozów koncentracyjnych. Książka w szczególności ukazuje nam życie w lagrach, a raczej trudy egzystencji w tych nieludzkich warunkach. Polecam.

| link |
JM
2010-01-29

Świetna choć pokazująca realia życiowa mam ja dostałam ją osobiście od Autorki!! GODNA PRZECZYTANIA POLECAM!!

| link |
KA
2009-08-28
10 /10
Przeczytane

Polecam!

| link |
@kortas10
2010-09-23
8 /10
wojna i holocaust - tragedia Żydów
@Johnson
2019-11-06
7 /10
Przeczytane
@uluuluu
2013-03-26
10 /10
Przeczytane
JU
2011-06-24
10 /10
Przeczytane
@mad28
2011-06-22
10 /10
Przeczytane
@enga
2010-12-20
10 /10
Przeczytane Z Kolejkowa
@ocelot
2009-01-17
8 /10
Przeczytane w posiadaniu
EM
2008-08-12
10 /10
Przeczytane
HA
2007-08-28
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Nadzieja umiera ostatnia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl