Najdawniejsze zabytki języka polskiego

Najdawniejsze zabytki języka polskiego
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Początki języka polskiego giną w pomroce dziejów, się-gają one epoki, w której język prasłowiański, wspólna podstawa wszystkich języków słowiańskich, począł się wyraźnie rozpadać na mniejsze całości językowe1. Proces rozdrabniania się języka prasłowiańskiego, który zresztą nigdy nie tworzył bezwzględnie jednolitej całości, odbywał się bardzo powoli. Trzeba było na to całych wieków, by się z niego rozwinęły poszczególne języki słowiańskie. Dzisiejszy stan językowy słowiańskiego świata przedstawia, jak wiadomo, tego rodzaju obraz: na południu poziemia przez Słowian zamieszkałego stykamy się z językami: słoweńskim, serbskim (serbsko-chorwackim), macedońskim i bułgarskim. Jest to tak zwana południowo słowiańska grupa językowa. Języki północnosłowiańskie dzielimy na dwie części: wschodnią i zachodnią.

Wybór najstarszych zachowanych słów, zdań i całych tekstów pisanych w języku polskim, m.in. fragmenty tzw. Księgi henrykowskiej, Bogurodzica, Kazania świętokrzyskie, Kazania gnieźnieńskie, Biblia królowej Zofii, Legenda o św. Aleksym, Satyra na leniwych chłopów czy Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią.
Data wydania: 2003
ISBN: 83-04-04661-X, 830404661X
Wydawnictwo: Ossolineum, De Agostini
Serie: Skarby Biblioteki Narodowej, Biblioteka Narodowa: Seria I
Kategoria: Literaturoznawstwo
Stron: 290
Mamy 3 inne wydania tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Najdawniejsze zabytki języka polskiego aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Najdawniejsze zabytki języka polskiego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl