Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949

Grzegorz Piątek
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Po klęsce powstania warszawskiego nazywana niegdyś Paryżem Północy Warszawa zamieniła się w ocean gruzów. Trzeba było mieć wiele wyobraźni, żeby patrząc na sterczące kikuty dawnych kamienic, planować szybkie odrodzenie miasta. A jednak decyzję o jego odbudowie podjęto niemal niezwłocznie. Przed architektami i budowniczymi stanęło trudne zadanie… Choć wizytówką powojennej odbudowy Warszawy stała się zrekonstruowana starówka, to reszta miasta nie miała wrócić do dawnej formy, tylko zamienić się w idealną nowoczesną metropolię. To książka o entuzjazmie i optymizmie, o wyobrażaniu sobie „najlepszego miasta świata” na gruzach starego porządku, o architektach z Biura Odbudowy Stolicy, którzy tworząc miasto swoich marzeń, przykładali rękę do budowy totalitarnego państwa. 
Data wydania: 2020-02-26
ISBN: 978-83-280-3725-0, 9788328037250
Wydawnictwo: W.A.B.
Nagrody: Nagroda Historyczna im. Kazimierza Moczarskiego (Zwycięzca), Nagroda Literacka m.st. Warszawy (Zwycięzca)
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 512
dodana przez: Chassefierre
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Grzegorz Piątek Grzegorz Piątek
Urodzony w 1980 roku w Polsce
Polski architekt, krytyk i historyk architektury, w latach 2005–2011 redaktor miesięcznika „Architektura-Murator”, od 2011 członek zarządu Fundacji Centrum Architektury.

Pozostałe książki:

Gdynia obiecana Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949 Ekspektatywa_5 Góry dla Warszawy! Drzewa Herito - nr 34 - Kobiety Europy Środkowej Herito - nr 37-38 - Socrealizm magiczny? Krew na liściach. Muzyka jako teoria społeczna Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy Pornotopia. „Playboy”, architektura i biopolityka w czasach zimnej wojny Rozmowy drugie Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego
Wszystkie książki Grzegorz Piątek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wielkie nadzieje

WYBÓR REDAKCJI
11.03.2020

Pod koniec 1944 roku tylko najbardziej zaślepieni naziści mogli jeszcze wierzyć, że Niemcom uda się odwrócić losy wojny. Prąca ze wschodu Armia Czerwona, przy udziale 1Armii Wojska Polskiego, wyzwalała coraz większe obszary naszego kraju, by 17 stycznia 1945 roku, odbić z rąk dotychczasowych okupantów Warszawę, albo raczej to co z niej zostało... ... Recenzja książki Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949

@Mackowy@Mackowy × 24

Najlepsze miasto świata

WYBÓR REDAKCJI
12.08.2020

Czym była II wojna światowa wiemy wszyscy doskonale. Pochłonęła miliony istnień, zarówno na polu bitwy, jak i ludności cywilnej w wyniku realizacji planu masowej zagłady całych narodów i grup. Tym, którzy przeżyli, przyniosła głód, nędzę, nieutulone cierpienia. Jej skutki to nie tylko straty w ludziach, ale również znaczne zniszczenia w tkance mat... Recenzja książki Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949

@LiterAnka@LiterAnka × 12

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@maslowskimarcinn
2022-12-19
8 /10
Przeczytane

Zacznę przewrotnie i strzelę focha: jak tak można, drogi Autorze, pisać fascynującą książkę o mieście i umieścić w niej kilka zaledwie ilustracji! Oburzony, łaknący więcej i więcej, ślęczałem z Pańską książką w dłoni pierwszej, przy pomocy palca zaś drugiej klikając po guglach i wyszukując miejsc, które Pan, drogi Autorze, opisał z pasją równą zapałowi pracowników Biura Odbudowy Stolicy.

Gdyby nie ta pozorna jedynie niedogodność, dałbym Panu ze sto gwiazdek, a tak dam tylko dziewięćdziesiąt dziewięć.

Wstyd się przyznać, ale nie znam Warszawy. Znam za to Łódź, przynajmniej tak sądzę. I miło się robiło łodzianinowi, gdy G. Piątek o Łodzi pisał, nie powiem, przyzwoicie i ładnie. Rósł miejscowy mój patriotyzm i czułem już tę podniosłą chwilę, by Łódź moja stolicą kraju się stała, ale klops się za to stał i po krótkiej przygodzie, korona wróciła do zrównanego z ziemią miasta.

G.Piątek z przekonaniem udowadnia, że pierwsze lata wielkiej odbudowy stolicy były cudem jakimś nieokreślonym, wydartym ze setek (jeśli nie tysięcy) szczerych serc mieszkańców miasta i nawet tych później znienawidzonych przez nich urzędników BOS-u. Z pasją opowiada o losach tych, których kręte, wojenne drogi zaprowadziły do największego w Europie żyjącego gruzowiska. Jak mocarstwowa polityka i rodzący się na wschodzie socjalizm wpłynęły na siatkę warszawskich ulic i fasady kamienic, a jak na tych, którzy mieli zadanie je zaprojektować. Wyciąga z...

| link |
@krysztyna
2021-12-21
8 /10
Przeczytane

Świetna książka! Autor dogłębnie zbadał temat odbudowy Warszawy i pisze bardzo obiektywnie o osobach, które w tym uczestniczyły. Książka skłania do refleksji nad tym czy rzeczywiście przedwojenny model urbanistyczny stolicy był taki dobry, czy komuniści wszystko sknocili oraz czy na pewno współcześnie idziemy w dobrym kierunku.
Bardzo polecam.

| link |
SZ
@Szymon
2022-08-29
6 /10
Przeczytane 0_Nie posiadam 1_Literatura faktu i reportaż 2_Biblioteka
@LiterAnka
2020-08-12
9 /10
Przeczytane
@Mackowy
2020-03-11
8 /10
Przeczytane papier

Cytaty z książki

O nie! Książka Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl