Najsłynniejsze kafejki literackie Europy

Noel Roley Fitch
Najsłynniejsze kafejki literackie Europy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

W książce Najsłynniejsze kafejki literackie Europy autorka Noël Riley Fitch w fascynujący sposób opowiada o pochodzeniu kawy, o słynnych bywalcach kawiarni oraz o znaczącej roli tych miejsc w historii, sztuce i życiu społecznym. Po krótkim wstępie poświęconym odkryciu kawy w Afryce w XV w. autorka przedstawia rozwój kawiarni, zaczynając swoją wędrówkę od skromnych lokali w Mekce, Damaszku, Konstantynopolu i Kairze, aby oprowadzić nas po wspaniałych kawiarniach na terenie dawnego Imperium Otomańskiego, a następnie Europy Przez wieki kawiarnie - począwszy od ascetycznej kawiarni "Bezpański Pies" w Sankt Petersburgu po pełne przepychu, wyłożone marmurami i ozdobione lustrami wnętrza Caff? Pedrocchi w Padwie - były matecznikiem nowych idei. Niewątpliwie to dzięki kofeinowemu pobudzeniu rodziła się tu poezja, powstawały gazety, pisma, powieści i nowe ruchy artystyczne. Tę kulturotwórczą rolę kawiarnie spełniały przez trzy stulecia, inspirując oświeceniowych encyklopedystów, a później impresjonistów i egzystencjalistów. Kawiarnie przedstawione w tej książce należą do różnych kategorii - wybrano je zarówno ze względu na ważną rolę, jaką odegrały w historii literatury, jak i wyjątkową architekturę oraz nastrojowe wnętrza.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-245-9554-9, 9788324595549
Wydawnictwo: Publicat - wydawnictwo
Stron: 160

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Najsłynniejsze kafejki literackie Europy nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Najsłynniejsze kafejki literackie Europy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat