Najważniejszy wrzesień świata

Marek Rabij
9.7 /10
Ocena 9.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Najważniejszy wrzesień świata
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.7 /10
Ocena 9.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Wstrząsający reportaż o najbardziej prześladowanej mniejszości świata. We wrześniu 2017 r. represje wobec ludu Rohinga przybrały kształt starannie zaplanowanej i przeprowadzonej z zimną krwią czystki etnicznej, w których śmierć poniosło co najmniej dwadzieścia pięć tysięcy osób, a setki tysięcy zmuszono do ucieczki. Marek Rabij, autor głośnego reportażu „Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo“ oraz dziennikarz „Tygodnika Powszechnego“, na początku 2018 r. poleciał do Bangladeszu, gdzie przy granicy z Mjanmą w największym obozie dla uchodźców na świecie wegetuje dziś blisko milion ocalałych z pogromu Rohingów. W kolejnych miesiącach wracał tam jeszcze kilkakrotnie, by dokładniej przyjrzeć się warunkom w obozach i wysłuchać kolejnych opowieści. „Najważniejszy wrzesień świata. Kronika niezauważonego ludobójstwa na Rohingach“ to ułożony z tych relacji reportaż będący kroniką ludobójstwa, któremu świat jesienią 2017 r. przyglądał się z zaciekawieniem przez zaledwie kilka tygodni, zanim jego uwagę przykuło co innego.
Data wydania: 2019-10-30
ISBN: 978-83-280-6632-8, 9788328066328
Wydawnictwo: W.A.B.
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 235
dodana przez: kazal_ka

Autor

Marek Rabij Marek Rabij
Urodzony w 1974 roku w Polsce (Głogów)
Marek Rabij – polski dziennikarz i publicysta, specjalizujący się w tematyce globalizacji i transkontynentalnych relacji gospodarczych, podróżnik, znawca Azji Południowo-Wschodniej. Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1996 rozpoc...

Pozostałe książki:

Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo
Wszystkie książki Marek Rabij

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Sprawy gorszące, ale bieżące

{} WYBÓR REDAKCJI
3.12.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Kiedy słyszę hasło “ludobójstwo” przed oczami od razu pojawiają mi się kadry z filmu “Hotel Rwanda” dotyczącego czystki etnicznej w tytułowym kraju. Ta zbrodnia bardzo mną wstrząsnęła, co jakiś czas z dużymi emocjami i niemniejszą ciekawością (związaną z próbą zrozumienia) powracam do tego tematu. Nie mogłam zatem przejść obojętnie obok sprawy Roh... {} Recenzja książki Najważniejszy wrzesień świata

Łzy płyną same...

26.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Historia niejednokrotnie pokazała nam, że człowiek jest zdolny do wszystkiego. Potrafi zabijać, gwałcić i okradać w imię bliżej nieokreślonych zasad. Nie ma dnia, kiedy media nie przekazują nam brutalnych obrazów cierpienia ludzi. Jednak jest to tylko i aż zdjęcie. Gdzieś z tyłu głowy kołacze nam myśl, że może to jest tylko tak zmontowane, że tak ... {} Recenzja książki Najważniejszy wrzesień świata

Moja opinia o książce

Opinie

@Antoniowka
2021-02-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Przeciętny Europejczyk na pytanie czy czuje się bezpiecznie w swoim kraju, z pewnością odpowie, że tak. Oczywiście jego spokój mogą zmącić doniesienia o atakach terrorystycznych czy o konfliktach, które są jednak gdzieś daleko. Marek Rabij w swojej najnowszej książce boleśnie uświadamia nam, że najokrutniejsza spuścizna XX wieku wciąż zapisuje się krwawą kartą w historii świata.

Polityka władz Birmy doprowadziła do tego, że Rohingowie masowo uciekają do państw ościennych - głównie do Bangladeszu, w którym "mieszkają" stłoczeni w nieludzkich warunkach w obozach dla uchodźców. Autor oddaje głos Rohingom, którzy opowiadają o tym, co ich spotkało. A są to przejmujące historie, w których nie brakuje strachu, przemocy, gwałtów, krwi i - przede wszystkim - śmierci.

Dla pełnego obrazu sytuacji Autor przedstawia historię konfliktu, a także pokazuje - przy oczywistym zachowaniu proporcji - podobieństwa do pogromów w Rwandzie, Bośni czy działań Hitlera przeciwko Żydom. Jest to swoista przestroga, ukazanie mechanizmów wykluczenia, które mogą mieć miejsce i we współczesnym świecie.

Nie chcę wpaść w zbytni pompatyzm, ale uważam, że "Najważniejszy wrzesień świata" to bardzo ważna książka, a na pewno najlepszy reportaż jaki przeczytałam w tym roku.

{}× 2 | link |
@Zaczytane_koty
2021-03-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@RudaRecenzuje
2019-12-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Najważniejszy wrzesień świata. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe