Nazywam się cukinia

Gilles Paris
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Nazywam się cukinia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Poruszająca.Uświadamia nam dorosłym, z jak poważnymi problemami borykają się dzieci i jak bardzo jesteśmy im potrzebni na co dzień. "Odkąd byłem zupełnie mały, chciałem zabić niebo" tak zaczyna swą opowieść główny bohater książki i zarazem jej narrator, dziewięcioletni Ikar zwany Cukinią, który wychowuje się w patologicznej rodzinie. Kiedy w dramatycznych okolicznościach ginie jego matka, chłopiec trafia do domu dziecka. Świat dorosłych i ich problemy,sprawy nie dla kilkulatków widziane oczyma dzieci głęboko poruszają. W nowym miejscu Cukinię otacza gromada dzieciaków, z których każde ma własną niełatwą historię. Odwiedza go policjant, który prowadził sprawę śmierci jego matki i przywiózł go tam. Mężczyzna i chłopiec zaprzyjaźniają się i ta przyjaźń odmieni ich życie. W powieści łzy wzruszenia przeplatają się ze śmiechem nie ma w niej najmniejszej nuty ckliwości czy sentymentalizmu. Adresowana do dorosłych nie unika trudnych tematów; pozwala spojrzeć na świat z innej perspektywy.
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-8031-791-8, 9788380317918
Wydawnictwo: Świat Książki
Stron: 256

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

O chłopcu, który chciał zabić niebo

6.03.2020

Ikar, dziewięciolatek zwany przez wszystkich Cukinią, od kiedy pamięta chciał zabić niebo, bo jego tata chodził z głową w chmurach, a potem odszedł z „jakąś gęsią”, aby na koniec pójść do nieba, o czym niezmiernie przypomina Cukinii jego matka alkoholiczka. Kiedy Cukinia znajduje rewolwer w rzeczach swojej matki, próbuje wcielić swój zamiar w c... Recenzja książki Nazywam się cukinia

@Nina@Nina × 24

Świat oczami dziecka

27.03.2020

🌟 RECENZJA 🌟 Gilles Paris: Nazywam się Cukinia Wydawnictwo: Świat Książki Kategoria: literatura piękna Stron: 256 Patrząc na okładkę zupełnie nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Czytając pełne zachwytu opinie i patrząc na wysokie oceny, podjęłam decyzję by samej przekonać się "co w trawie piszczy". I powiem tak było warto, a ja będę polec... Recenzja książki Nazywam się cukinia

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@sandrajasona
@sandrajasona
2019-11-05
10 /10
Przeczytane Przeczytane w 2018 Dzieci, młodzież

Poruszająca, zadziwiająca, irytująca, pełna uczuć,
Narratorem jest 9-latek – Cukinia, który na skutek przeciwności losu i własnych działań spędza swoje młode lata w domu dziecka. Trudno było przyzwyczaić się do tej narracji, pełnej różnorodnych uczuć. Przerażają – dobrze, że matka umarła – uda mi się zobaczyć morze, opowieści, co się działo w domach innych podopiecznych (pedofilia, znęcanie się nad dziećmi). To wszystko trzeba wyczytać ze słów 9-latka, który pewnych rzeczy nie rozumie, z innymi się nie zgadza, z jednej strony nie rozumie postępowania dorosłych, z drugiej potrzebuje miłości. W usta Cukinii autor wtłoczył tyle emocji, doświadczeń innych dzieci, że całość należy czytać powoli, bo niektóre uczucia wypływają po czasie. Ogromnym plusem są pozostałe postacie, różnorodne, które ukazują, jakie problemy mają dzieci, opuszczone, w wieku, w którym powinny się bawić, mają większe problemy niż mu rodzice. Mimo początku, im dalej tym moje uczucia były bliżej chusteczek – teraz jest absolutnym numer 1 2018 roku.

× 4 | link |
SP
@speculatio
2020-04-21
6 /10
Przeczytane

Kolejna książka do której sięgam po obejrzeniu filmu i kolejna skierowana do młodszego czytelnika (wcześniej był Żywiciel). W przypadku Nazywam się Cukinia, miałem już od jakiegoś czasu w kolejce do przeczytania zarówno książkę, jak i film. Tym razem film był pierwszy (dostępny jest za darmo choćby tu) i po obejrzeniu byłem przekonany, że muszę zobaczyć jak poradził sobie z tym tematem autor Gilles Paris.

Temat bardzo trudny. No bo jak opowiedzieć o życiu dzieci w domu dziecka/sierocińcu dla młodego czytelnika, bez epatowania brutalnością z jednej strony, a z drugiej bez popadania w nieprawdziwy świat romantycznej przygody i zabawy oraz kochających się wychowanków, kłócących się co najwyżej o błahostki. Gdyby miała to być powieść dla dorosłych, sprawa wydaje się znacznie prostsza. Przemoc, samotność, tragedie, nadużycia władzy ze strony dorosłych. Jak to opowiedzieć młodym?

[...]
całość:
https://www.speculatio.pl/nazywam-sie-cukinia/

× 1 | link |
@apo
2024-02-10
Przeczytane

Dziesięcioletni Ikar zwany Cukinią po licznych perypetiach trafia do domu dziecka. Smutna historia o losie kilkulatka? Tak, ale także zaskakująca opowieść przedstawiająca trudny świat dorosłych widziany oczami dziecka, które po stracie matki chce zabić niebo, uczy się przetrwania w niekorzystnych warunkach, a w końcu zdobywa przyjaciół i szczęśliwą rodzinę. „Prosta” historia dla dorosłych odbiorców, przy której będziecie ronić łzy i głośno chichotać.
Autor pozwala nam spojrzeć na problemy oczami dziecka, które na swój własny sposób tłumaczy sobie świat i to, co je w nim spotyka. Nie stroni od trudnych tematów, jak śmierć czy przemoc. Książka zmusza nas, swą szczerością i prostotą przekazu, do refleksji, przemyśleń, jak traktujemy dzieci i drugiego człowieka i czy jesteśmy naprawdę dobrymi ludźmi.
A fanom kina polecam animowaną ekranizację.

[Recenzja ukazała się w "Gazecie Wyborczej" w dn. 24.11.2017]

| link |
@Fortunneksiazki
2021-09-21
8 /10
Przeczytane
@tea.books.lover
2020-09-02
8 /10
Przeczytane
@coolturka104
2020-03-26
7 /10
Przeczytane
@oksiazkami
2020-03-25
8 /10
Przeczytane
@Nina
2020-03-06
9 /10
Przeczytane E-book 2020
@Annette_Cinnamon
@Annette_Cinnamon
2019-11-04
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Bardzo starzy ludzie są podobni do dzieci, tylko mają więcej lat i wieczorem wkładają swoje zęby do szklanki z wodą. Robią tyle samo głupstw co my i tak jak my mają kłopoty z jedzeniem
Czasami trzeba by potrząsnąć dorosłymi, żeby obudzić dziecko, które w nich śpi. Jak na nich patrzę, to wcale nie mam ochoty dorastać
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl