Neger, Neger... Opowieść o dorastaniu czarnoskórego chłopca w nazistowskich Niemczech

Hans-Jürgen Massaquoi
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Neger, Neger... Opowieść o dorastaniu czarnoskórego chłopca w nazistowskich Niemczech
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Czarnoskóry wnuk króla afrykańskiego ludu Vai, a zarazem syn Niemki, dorasta w Hamburgu w czasach rosnącego w siłę nazizmu. Czując się niemieckim patriotą, stopniowo odkrywa, że to właśnie on określany jest przez ideologię jako wróg i podczłowiek...

„– Heil Hitler! Czym mogę służyć? – spytał matkę zza biurka przystojny dwudziestolatek [...]. – Czy tu składa się podania o przyjęcie do Hitlerjugend? Młody człowiek spojrzał na nią z niedowierzaniem. – O przyjęcie kogo? Jego? – świdrował mnie wzrokiem, jakby wypatrzył jakiegoś paskudnego robala. – Tak, mojego syna – odpowiedziała bez zmrużenia oka. Mężczyzna aż się cofnął. – Proszę natychmiast wyjść! Jeśli jeszcze to do pani nie dotarło, zmuszony jestem przypomnieć, że dla pani syna nie ma miejsca ani w naszej organizacji, ani w Niemczech, które budujemy. Heil Hitler! [...] Kiedy znaleźliśmy się w domu, matka tylko mnie przytuliła i się rozpłakała. – Tak mi przykro, tak bardzo mi przykro – powtarzała raz po raz. [...] – Mutti, proszę cię, nie płacz – błagałem, ale i mnie łzy spływały po policzkach. Rzadki widok, bo zwykle prześcigaliśmy się w zachowywaniu swoich smutków dla siebie. W końcu byliśmy Niemcami” – fragment biografii Hansa-Jürgena Massaquoi.
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-64476-49-5, 9788364476495
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Ośrodek Karta
Seria: Świadectwa XX wiek
Stron: 550
dodana przez: mikakeMonika

Autor

Hans-Jürgen Massaquoi Hans-Jürgen Massaquoi
Urodzony 19 stycznia 1926 roku w Niemczech (Hamburg)
Hans-Jürgen Massaquoi (19 stycznia 1926 r. - 19 stycznia 2013 r.) był amerykańskim dziennikarzem i autorem pochodzenia afrykańskiego. Urodził się w Hamburgu w Niemczech, z białej matki i czarnego ojca, wnuk Momolu Massaquoi, ówczesnego konsula ge...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Neger, Neger... Opowieść o dorastaniu czarnoskórego chłopca w nazistowskich Niemczech aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@mikakeMonika
2020-06-23
9 /10
Przeczytane

Ostatnio ciągnie mnie do takich książek. Chyba dlatego, żeby się utwierdzić w twierdzeniu, że człowiek wcale nie brzmi dumnie, że człowiek to najgorsze ze stworzeń jakie chodzą po ziemi.
Książka autobiograficzna, napisana znakomicie i bardzo ciekawie. Historia ciemnoskórego chłopca a później mężczyzny, który urodził się w nazistowskich Niemczech. Prawdziwa historia. Oprócz jego historii przybliżamy sobie albo przypominamy historię Europy i nie tylko z początków XX wieku. Nazizm w Niemczech. Rasizm w Liberii (tu odwrotnie - biały kłaniał się czarnemu, więc może chodzi tylko o władzę?). Segregacja rasowa w Stanach Zjednoczonych.
I co mamy teraz?
Czy coś się zmieniło?
Czy nie ma już ludzi, którzy uważają się za lepszą rasę?

× 9 | link |
@kasandra_other
2020-07-24
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“(...) zwykła, ludzka przyzwoitość nie jest funkcją wykształcenia czy religii, ale po prostu kwestią serca.”
× 1
#
“(...) nigdy nie jest za wcześnie na konfrontację z bigoterią i rasizmem, bez względu na to, gdzie, kiedy i jak podniesie swój ohydny łeb.”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl