Nie zostawia się dziecka w niebie

Ewa Jarocka
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Nie zostawia się dziecka w niebie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Mama Angeliki jest uzależniona od alkoholu. Dziesięcioletnia dziewczynka próbuje zrozumieć, co się dzieje w jej otoczeniu. Azyl znajduje w szafie, w której tworzy swój idealny dom. Jednak traumatyczna rzeczywistość wciąż przenika do jej schronienia. Przed nocą, która ogarnia cały jej świat, nie ma ucieczki. Nie zostawia się dziecka w niebie to poetycka opowieść o wrażliwości dziecka i głębi jego emocji, wzruszająca i do bólu prawdziwa.  
Data wydania: 2019-04-29
ISBN: 978-83-65891-56-3, 9788365891563
Wydawnictwo: Oficynka
Stron: 142
dodana przez: Mirko

Autor

Ewa Jarocka Ewa Jarocka
Urodzona w 1980 roku w Polsce (Wrocław)
Ewa Jarocka – polska poetka. Absolwentka podylomowego Studium Literacko-Artystycznego w Krakowie. Autorka trzech książek poetyckich i dwóch prozatorskich. Nominowana m.in. do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii poezja.

Pozostałe książki:

Zeszyt łobuza i jego kumpli Dziennik przyjaciółek. Twórz, niszcz, działaj Nie ma dobrych ludzi Dziennik przyjaciółek 2. Twórz, niszcz, działaj! Dno cekina
Wszystkie książki Ewa Jarocka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nie zostawia się dziecka w niebie

WYBÓR REDAKCJI
28.11.2019

Książka "Nie zostawia się dziecka w niebie" - Ewa Jarocka Jest to książka pisana przez autorkę w innym stylu niż do tej pory miałam możliwość czytać. Zawiera ona wiele pytań do dziecka (Angeliki), której rodzice byli uzależnieni od alkoholu. Dziewczyna dzieciństwo miała bardzo smutne, gdyż była bita i molestowana przez ojca. Ojciec ten z czase... Recenzja książki Nie zostawia się dziecka w niebie

Trudny temat w książce

5.09.2019

Niby taka malutka, niepozorna książeczka, a ile emocji posiada w środku. Przez tę książkę nie mogłam spać. Kiedy sobie pomyślę ile na świecie jest takich dzieci, które zamiast bawić się i korzystać z najlepszych swoich lat musi być matką dla rodzeństwa czy zajmować się pijanym rodzicem. 📚 📚 Angelika ma 10 lat i nienawidzi swojego młodszego brata, ... Recenzja książki Nie zostawia się dziecka w niebie

Poruszająca.

2.07.2019

Krótka książeczka, ale jak dosadna. Narratorem jest osoba, która poniekąd stoi z boku, ale można też założyć, że sama Angelika. To moje pierwsze spotkanie z panią Ewą i udane, mimo że owa opowieść jest jedną z tych trudnych. Matka naszej bohaterki to nałogowy alkoholik. Dziewczynka pokazuje co czuje, opowiada jak rozeszli się rodzice, jak bardzo m... Recenzja książki Nie zostawia się dziecka w niebie

Nie zostawia się dziecka w niebie

12.10.2019

Alkoholizm to niszczące zło dzisiejszego świata. Potrafi zniszczyć i unicestwić wiele rodzin. A jeżeli w domu są małoletnie dzieci to one najbardziej odczuwają skutki tej choroby. Często padają ofiarą przemocy domowej, są zaniedbywane, brudne i niedożywione. Słowem są nieszczęśliwe. I to wszystko zapewniają im rodzice, najbliższe dla nich osoby. ... Recenzja książki Nie zostawia się dziecka w niebie

Moja opinia o książce

Opinie

@ilonaneta_czyta
2020-03-25
10 /10

„Nie zostawia się dziecka w niebie” Ewy Jarockiej to powieść obyczajowa. Historia opowiada o małej dziewczynce Angelice, która mieszka ze swoją matką-alkoholiczką.
Ma trudne dzieciństwo, jest zdana tak naprawdę tylko na siebie. Swój spokojny azyl znajduje w szafie. Tworzy tam idealny dom. Czy sobie poradzi w tym domu?
Pierwszy raz mam do czynienia z autorką panią Ewą. Opowieść bardzo wzruszająca. Czytając zmusiła mnie do pewnych refleksji nad życiem ludzkim. Trzeba się cieszyć z tego co mamy, bo jak widać inni mają gorzej. Studiuje pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą, więc uwierzcie mi przez 3 lata studiów nasłuchałam się o ludzkim cierpieniu, choć tylko z opowieści profesorów, ale to i tak przeżycie.
Powieść jest bardzo krótka, zawiera tylko 140 stron, ale bardzo chwyciła mnie za serce.
Przedstawia najgorsze okresy alkoholizmu, kiedy najbardziej cierpią dzieci. Są zaniedbane, brudne i głodne. Często przeżywają traumę najgorszą w swoim życiu.
Kiedy rodzice powinni być oparciem, a są tylko największą zmorą dzieciństwa.
Obok takiej historii nie można przejść obojętnie, nawet jeśli nas nie dotyczą takie problemy. Dużo w niej emocji, niepokoju, oburzenia, złości i niedowierzania.
Podsumowując książka ukazuje nam alkoholizm z punktu widzenia dziecka, wykorzystywanie seksualne dzieci i ich cierpienie. Polecam osobom, które są wrażliwe i mają w sobie empatie, ale także osobom, które nigdy ...

× 1 | Komentarze (1) | link |
@aalexbook
2021-08-08
7 /10
Przeczytane

Książka porusza bardzo ważny temat. Życie dziecka, którego rodzice są alkoholikami. W książce widzimy jak wygląda jego życie, jakie ma przemyślenia i jak zachowuje się w różnych sytuacjach.

Mam lekkie zastrzeżenia co do formy, lepiej by wypadło, gdyby była ona w formie swego rodzaju pamiętnika tej 10-letniej dziewczynki. Zwrot narratora do dziecka - dosłownie ,,dziewczynko", jakby ktoś patrzył na nią z góry - nie do końca wpasowało mi się w historię.

Natomiast podobała mi się autentyczność tej książki, to jak dzieci są przywiązane do rodziców mimo wszystko, jak się zmieniają pod wpływem takiego życia, jakie rzeczy je cieszą, a jakie smucą.

Mimo tej formy, uważam, że warto przeczytać tę książkę!

× 1 | link |
PA
2021-07-09
8 /10
Przeczytane
@izka91201
2020-01-25
10 /10
Przeczytane
@Kraina_uslana_ksiazkami
2019-11-27
7 /10
Przeczytane
@malgosialegn
2019-10-12
7 /10
Przeczytane
@Kobietaczytajaca
2019-09-05
10 /10
Przeczytane Posiadam
@Rozchelstana_Owca
2019-07-02
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Nie zostawia się dziecka w niebie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl