Niepokorne. Eliza

Agnieszka Wojdowicz
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Niepokorne. Eliza
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Niepokorne to trylogia opowiadająca o wyjątkowych kobietach, których zawiłe losy splatają się w scenerii młodopolskiego Krakowa. Eliza Pohorecka, Klara Stojnowska i Judyta Schraiber spełniają swoje marzenia kosztem wyrzeczeń i trudnych kompromisów, nierzadko płacąc wysoką cenę za szczęście. Jest jesień 1895 roku. Eliza Pohorecka dotąd uczyła się zawodu w otwockiej aptece, lecz opuszcza Kongresówkę, gdy jako jedna z pierwszych kobiet zostaje przyjęta na Uniwersytet Jagielloński. W cesarsko-królewskim Krakowie, pełnym uprzedzeń i konwenansów, będzie musiała się zmierzyć z niechęcią wykładowców wydziału farmacji, z tragiczną przeszłością rodziny i z zakazanym uczuciem. Eliza na szczęście nie jest sama. Otuchy podczas dokonywania niełatwych wyborów dodaje jej Klara Stojnowska, idealistka i emancypantka. Ona także prowadzi swoją prywatną wojnę – przeciwko konserwatywnemu ojcu, profesorowi krakowskiej uczelni.Tymczasem Judyta Schraiber, Żydówka z Kazimierza, ucieka z domu – z namiętności do mężczyzny i z miłości do sztuki. Stara się zostać malarką, bierze lekcje u młodego Staszka Wyspiańskiego, na każdym kroku walcząc o swoją niezależność. Nie wie jednak, że już wkrótce będzie musiała bronić czegoś równie cennego: tożsamości. Choć Eliza, Judyta i Klara z pozoru bardzo się różnią, coś je jednak łączy. Każda z nich jest niepokorna.
Data wydania: 2014-06-04
ISBN: 978-83-10-12518-7, 9788310125187
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Cykl: Niepokorne, tom 1
Stron: 432
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Agnieszka Wojdowicz Agnieszka Wojdowicz Agnieszka Wojdowicz – polska pisarka, autorka serii książek „Niepokorne” („Niepokorne. Eliza”, „Niepokorna. Klara”) oraz „Strażnicy Nirgali” („Serce Suriela”, „Łowcy aniołów”, „Korona Mandalich”). Pisze dla młodzieży i dorosłych, prywatnie uwielbia ...

Pozostałe książki:

Strażnicy Nirgali 1 Serce Suriela Córka głosu. Księga życia Hili Campos Niepokorne. Judyta Niepokorne. Klara Serce Suriela
Wszystkie książki Agnieszka Wojdowicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Niepokorne. Eliza? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Asamitt
2020-03-25
Przeczytane Powieść historyczna Polscy autorzy ✈ Wymienione/Sprzedane ✿ Cykle / Sagi / Wielotomowe

Okres młodopolski to nadal czas zaborów na naszych ziemiach.Przejechać z Warszawy do Krakowa to tyle co dziś wyjazd za granicę, bo trzeba było być uzbrojonym w paszporty, wszelkie przepustki i pozwolenia żeby móc np. udać się na Uniwersytet. Historia tych czasów stanowi tło dla opowieści o trzech bohaterkach. Eliza, Klara i Judyta to kobiety, które nie mieściły się w ramach konwenansów epoki, ale dzięki takim jak one dochodziło do przeobrażeń społeczno-obyczajowych na korzyść kobiet, które chciały się rozwijać, a przede wszystkim same decydować o swoim losie. Konserwatywne zapatrzenie na życie nie było dla nich, ale musiały poruszać się w świecie tak a nie inaczej zbudowanym i ponosić surowe konsekwencje wyłamując się spod władzy rodzicielskiej, jak i nieprzychylnie patrzącego na takie oznaki środowiska. Ale takie to były czasy, gdzie bunt młodych kobiet przeciw wszelkim ograniczeniom nie dało się już spychać na margines i obok zmian historyczno-politycznych te dążenia do wyzwolenia kobiet biegły równoległym torem.
Każda z bohaterek jest inna, nakreślona dość wyraziście, jasno określona w swoich dążeniach i sympatiach, mimo iż w tej części Klarze autorka poświęca najmniej miejsca. Poznajemy je zresztą już jako młode, ale ukształtowane w poglądach osoby odznaczające się siłą charakterów.

Jest odpowiedni klimat, tylko brak większego oddania charakteru epoki ze względu na podział terytorialny Polski. Chociaż może czepiam się lekko, bo Autorka przedstawia krakow...

× 6 | link |
@reniarenia
2021-08-04
5 /10
Przeczytane

Ot, taka powieść obyczajowa z czasów XIXw.z wątkiem emancypacji kobiet. W tle dawny Kraków oraz Otwock. Plus za dobre opisy stosunków społecznych i zwyczajów żydowskich. Książka nie zachwyca niestety, ale wątki dość ciekawe.

× 3 | Komentarze (1) | link |
@Nina
2019-11-16
7 /10
Przeczytane E-book 2018

Bez efektu WOW ale wciąż bardzo dobrze napisana książka. Przyjemnie się czyta, bardzo płynnie poprowadzona akcja, bardzo sympatyczne bohaterki, choć nieco naiwne. Ale to kwestia czasów, w których przyszło im żyć. I choć naiwne, to i tak wiedzą, czego chcą, a czego na pewno nie chcą. I walczą o to, wbrew wszelkim przeciwnościom. Pomimo braku akceptacji w rodzinie, pomimo czasów, które im nie sprzyjają. A jednak się nie poddają. To dzięki takim kobietom jak Eliza, Klara czy Judyta, my, współczesne kobiety, mamy lepsze życie, więcej perspektyw, więcej możliwości. I za to należą im się wielkie podziękowania. A autorce dziękuję za miło spędzony czas. Na pewno przeczytam kolejne części trylogii.

× 2 | link |
@Antoniowka
2021-01-29
8 /10
Przeczytane

Muszę przyznać, że podchodzę z rezerwą do polskiej "literatury kobiecej". Na myśl o Katarzynie Michalak czy Annie Ficner-Ogonowskiej dostaję gęsiej skórki ;p Dlatego też trochę obawiałam się "Niepokornych". I się zdziwiłam!

Jest to na prawdę bardzo dobrze napisana powieść obyczajowa. Skradła moje serce atmosfera Krakowa u progu XX wieku. Bohaterkami książki są trzy tytułowe "niepokorne" - Eliza, Klara i Judyta. Każda z nich w jakiś sposób się zbuntowała, przeciwstawiła obowiązującym zasadom, ograniczeniom jakie w tamtych czasach stawiano kobietom.

Ta historia tak mnie wciągnęła, że dzisiaj z niecierpliwością zaczynam lekturę kolejnego tomu trylogii.

× 2 | link |
@gala26
2019-11-30
7 /10
Przeczytane Wypożyczone z biblioteki Z historią w tle 2017

Dbałość o każdy szczegół, opisy bardzo plastyczne i tak realne, że niemal namacalnie widzimy i czujemy to co bohaterki . Niesamowita historia, obok której nie można przejść obojętnie. To książka, która porywa swoją magią już od pierwszych stron i nie pozwala oderwać się od historii do samego końca. Tu ciągle coś się dzieje i jest na tyle realistycznie przedstawione, że czytelnik ma wrażenie, że sam uczestniczy w tych wydarzeniach. Cudownie przedstawiony dziewiętnastowieczny Kraków i realia tamtych czasów. Autorka bardzo rzetelnie zgromadziła materiały źródłowe dzięki czemu otrzymaliśmy bardzo dobrą powieść obyczajową. Tytuł nieco mylący, ponieważ autorka nie tylko skupia naszą uwagę na Elizie, która moim zdaniem jest najmniej niepokorna ale także poznajemy pozostałe dwie niepokorne czyli Klarę i Judytę i genezę ich niezwykłej przyjaźni.

| link |
@beata87
2019-11-17
9 /10

Świetna powieść obyczajowa. Historia trzech młodych kobiet z różnych środowisk, walczących o prawo do samostanowienia. Eliza chce zostać lekarzem, ale w Krakowie końca XIX wieku nie jest to takie proste i oczywiste - kobieta studentką?! - zgroza. Na dodatek zostaje świadkiem w sprawie o morderstwo! Klara jest emancypantką i feministką, walczy o prawa kobiet i swobodę decydowania o własnym życiu. Judyta marzy o malarstwie, ale żydowska dziewczyna nie decyduje zupełnie o swoim życiu. Wszystkie trzy buntują się przeciw skostniałym zasadom obowiązującym w ich środowiskach i próbują żyć po swojemu. Otoczenie nie zawsze im sprzyja, ale są młode i wierzą, że świat nie da im rady... Doskonała historia, uświadamiająca współczesnym kobietom, jak wiele w ciągu 100 lat zaszło zmian w kwestii kobiet i ich praw...

| link |
MA
2022-09-25
7 /10
Przeczytane
@Remma
2021-02-21
7 /10
Przeczytane saga
@z_glowawksiazkach
2021-05-22
7 /10
Przeczytane
@Anna_Natanna
2020-06-14
7 /10
Przeczytane
@Oktaryna
2020-02-26
7 /10
Przeczytane 2015
@e-ela55
2019-12-18
4 /10
Przeczytane F/audiobook
@bea-ta
2019-11-16
6 /10
Przeczytane Lektury m. M. przeczytane 2017
@BagatElka
2019-11-13
4 /10
Przeczytane ZZZ....oddane 2018

Cytaty z książki

O nie! Książka Niepokorne. Eliza. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Niepokorne. Klara
Niepokorne. Klara
Agnieszka Wojdowicz
6.3/10
Drugi tom trylogii „Niepokorne” – opowiadającej o wyjątkowych kobietach, których zawiłe losy splataj...
Niepokorne. Judyta
Niepokorne. Judyta
Agnieszka Wojdowicz
6.6/10
Trzeci tom trylogii „Niepokorne” – opowiadającej o wyjątkowych kobietach, których zawiłe losy splata...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl