Niepokorne. Klara

Agnieszka Wojdowicz
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Niepokorne. Klara
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Drugi tom trylogii „Niepokorne” – opowiadającej o wyjątkowych kobietach, których zawiłe losy splatają się w scenerii młodopolskiego Krakowa. Eliza, Klara i Judyta spełniają swoje marzenia kosztem trudnych kompromisów, płacąc wysoką cenę za szczęście. Kiedy latem 1896 roku Eliza Pohorecka i Judyta Schraiber spędzają wakacje w podwarszawskim pensjonacie, Klara Stojnowska, córka profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, angażuje się w pierwszy na ziemiach polskich bunt robotnic w fabryce cygar. Jako początkująca reporterka, emancypantka, a nawet sufrażystka walcząca o prawa wyborcze dla kobiet, buntuje się przeciw ciasnocie poglądów krakowskich filistrów oraz konserwatyzmowi ojca. Jednak radykalizm i upór dziewczyny sprawią, że zmuszona będzie wybierać między lojalnością wobec rodziny, miłością do mężczyzny a wiernością przekonaniom. Tymczasem Judyta, mimo przeciwności losu, realizuje swoje marzenia. Maluje i projektuje tkaniny, a choć w głębi duszy jest rozczarowana z trudem wywalczoną samodzielnością i kolejnym nieodwzajemnionym uczuciem, patrzy z nadzieją w przyszłość. Zwłaszcza że przed nią daleka i pełna artystycznych wrażeń podróż do cesarsko-królewskiego Wiednia... Agnieszka Wojdowicz – polonistka z wykształcenia, nauczycielka z zawodu, a z zamiłowania autorka powieści dla młodzieży i dla dorosłych. Otwocczanka od lat zakochana w Krakowie, w jego historii, architekturze, a także w niepowtarzalnym klimacie krakowskich kawiarenek, starych antykwariatów i Plant. Wielbicielka dobrej literatury skandynawskiej, malarstwa prerafaelitów, wszelkich form sztuki użytkowej oraz górskich wycieczek. Dzieli dom z dwiema udomowionymi tygrysicami: Kropką i Mufką.
Data wydania: 2015-06-03
ISBN: 978-83-10-12712-9, 9788310127129
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Cykl: Niepokorne, tom 2
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 416

Autor

Agnieszka Wojdowicz Agnieszka Wojdowicz Agnieszka Wojdowicz – polska pisarka, autorka serii książek „Niepokorne” („Niepokorne. Eliza”, „Niepokorna. Klara”) oraz „Strażnicy Nirgali” („Serce Suriela”, „Łowcy aniołów”, „Korona Mandalich”). Pisze dla młodzieży i dorosłych, prywatnie uwielbia ...

Pozostałe książki:

Strażnicy Nirgali 1 Serce Suriela Córka głosu. Księga życia Hili Campos Niepokorne. Eliza Niepokorne. Judyta Serce Suriela
Wszystkie książki Agnieszka Wojdowicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czas Klary

25.03.2020

Dalsze losy trzech bohaterek, jakże niepokornych z uwagi na czasy i przypisane ówczesnym kobietom role społeczne. Tym razem bohaterkę pierwszej części, Elizę, będziemy widywać w tle, na dalszym planie nadal będzie pozostawać Judyta, o których i tak do tej pory wiemy najwięcej. Teraz nastał czas na bliższą konfrontacje z Klarą, młodą zbuntowaną dzi... Recenzja książki Niepokorne. Klara

@Asamitt@Asamitt × 4

Moja opinia o książce

Opinie

@reniarenia
2021-08-04
6 /10
Przeczytane

Ta książka okazała się dużo ciekawsza niż pierwsza część cyklu. Dawny Kraków, Wiedeń, konwenanse i ich łamanie przez główne bohaterki. Ciekawy wątek raczkującego socjalizmu oraz dostępu kobiet do nauki.

× 3 | link |
@Antoniowka
2021-01-29
9 /10
Przeczytane

Główną bohaterką drugiego tomu trylogii jest Klara Stojnowska - profesorska córka, która wbrew woli rodziców chce podążać własną drogą. Jest ona jedną z 3 niepokornych - obok niej są jeszcze Eliza i Judyta. Odnoszę wrażenie, że Klara jest najmniej dojrzała z całej trójki. Buntuje się, ale jednak do końca nie wie czego chce. Jej oderwanie od tradycji polega głównie na przepychankach słownych z ojcem. Choć trzeba jej oddać sprawiedliwość, że próbuje się usamodzielnić, sama na siebie zarobić.

Bardziej mnie jednak wciągnęły wątki, w których pojawia się Judyta, która aby zapomnieć o przeszłości wyjeżdża do Wiednia i tam prowadzi nowoczesny (jak na tamte czasy) tryb życia.

Druga część trylogii trzyma poziom, bardzo dobrze się czyta, jest dobrym wstępem do trzeciej części!

× 2 | link |
@Nina
2019-11-16
6 /10
Przeczytane 2018 E-book

Kolejna część trylogii o trzech niepokornych przyjaciółkach. Eliza, Klara, Judyta, tak różne, a łączy je jedno - niechęć dostosowywania się do panujących konwenansów i chęć zmian. Zmian panujących obyczajów, zmian ograniczających prawa kobiet do swobodnego decydowania o swoim życiu. Tak jak w przypadku części pierwszej czyta się łatwo, lekko i przyjemnie. Zdaję sobie sprawę, że to nie jest wielka literatura, nie zmienia to faktu, że każdy czasami takiej właśnie literatury potrzebuje. Ja ostatnio potrzebuję coraz częściej :)

× 2 | link |
@beata87
2019-11-17
7 /10
Przeczytane

Bardzo dobra powieść obyczajowa. Wspaniale oddany klimat przełomu wieków. Secesja w sztuce, w życiu hipokryzja i pozory - jakie to "ludzkie". Dalsze, poplątane losy trzech przyjaciółek. Szczęśliwe i nieszczęśliwe miłości, picie życia duszkiem, światek artystyczny i światek robotniczy. Bardzo dobrze się czyta, chociaż bohaterki niekiedy irytowały mnie swoim postępowaniem i niekonsekwencją. Ale co ja wiem o życiu? Jedno wiem na pewno, cieszę się, że żyję sto lat później...

| link |
@gala26
2019-11-30
7 /10
Przeczytane Wypożyczone z biblioteki Z historią w tle 2017

Sprawna kontynuacja opowieści o trzech niesamowitych kobietach. Klimatyczny Kraków i Wiedeń, piękny język, fantastyczny styl to coś co wciągnęło mnie bez reszty przeczytałam jednym tchem poświęcając książce z całą przyjemnością jeden dzień.

| link |
@z_glowawksiazkach
2021-06-03
6 /10
Przeczytane
@Asamitt
2020-03-25
6 /10
Przeczytane Polscy autorzy Powieść historyczna ✿ Cykle / Sagi / Wielotomowe
@Oktaryna
2020-02-26
5 /10
Przeczytane 2019 > Audiobook
@bea-ta
2019-11-16
4 /10
Przeczytane przeczytane 2017 Lektury m. M.

Cytaty z książki

O nie! Książka Niepokorne. Klara. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Niepokorne. Eliza
Niepokorne. Eliza
Agnieszka Wojdowicz
6.5/10
Niepokorne to trylogia opowiadająca o wyjątkowych kobietach, których zawiłe losy splatają się w scen...
Niepokorne. Judyta
Niepokorne. Judyta
Agnieszka Wojdowicz
6.4/10
Trzeci tom trylogii „Niepokorne” – opowiadającej o wyjątkowych kobietach, których zawiłe losy splata...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl