Niepowstrzymani. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy

Yuval Noah Harari
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Niepowstrzymani. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Epicka przygoda i lekcja historii w jednym! Podana przejrzyście i z humorem. Odkryj wraz z autorem bestsellera Sapiens, dlaczego ludzie są niepowstrzymani!

Królowe, królowie i generałowie wypełniają podręczniki po brzegi. Ale skąd oni wszyscy się wzięli? Dlaczego niektórzy z nas mieszkają w pałacach i rządzą, podczas gdy inni muszą sprzątać ich posiadłości i wykonywać rozkazy?

W drugim tomie serii dla młodych czytelników uznany filozof i historyk Yuval Noah Harari wyjaśnia, w jaki sposób rewolucja sprzed dziesięciu tysięcy lat wciąż wpływa na nasze życie. Pokazuje, w którym miejscu wszystko poszło nie tak i jak jeszcze możemy to naprawić.

Przekonaj się, jak niewinny eksperyment z uprawą pszenicy doprowadził do głodu, zarazy i wojny. Dowiedz się, w jaki sposób starożytni maniacy rozwinęli pismo i dlaczego twoi rodzice muszą płacić podatki. Poznaj dwa gadatliwe szkielety, krokodyla ze złotymi kolczykami oraz pięćdziesiąt miliardów przygnębionych kurczaków i odkryj, jak ludzka zdolność kontrolowania roślin oraz zwierząt doprowadziła do tego, że próbujemy kontrolować siebie nawzajem.

"Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy" to idealna książka dla każdego od lat 9 do 109, kto jest ciekawy, jak zbudowano ten świat i dlaczego niektórzy mają tak dużo, a inni tak mało.
Tytuł oryginalny: Unstoppable Us, Volume 2: Why the World Isn't Fair
Data wydania: 2023-12-06
ISBN: 978-83-08-08193-8, 9788308081938
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Cykl: Niepowstrzymani, tom 2
Kategoria: Dla dzieci
Stron: 168
dodana przez: CzarnaLenoczka

Autor

Yuval Noah Harari Yuval Noah Harari
Urodzony 24 lutego 1976 roku w Izraelu (Kirjat Ata)
Yuval Noah Harari – izraelski historyk i profesor na Wydziale Historii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Jest autorem bestsellerów Sapiens: od zwierząt do bogów i Homo deus: krótka historia jutra. Urodził się w Kirjat Atta w Izraelu w 1976 r...

Pozostałe książki:

Sapiens. Od zwierząt do bogów Homo deus. Krótka historia jutra 21 lekcji na XXI wiek Niepowstrzymani Niepowstrzymani. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy Sapiens. Opowieść graficzna Sapiens. Opowieść graficzna Money
Wszystkie książki Yuval Noah Harari

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nasze zbiorowe sny

WYBÓR REDAKCJI
23.03.2024

Z ciekawością sięgnąłem po drugą książkę Harariego z cyklu 'Niepowstrzymani', bo pierwsza pozycja bardzo mi się spodobała. Książka jest lekką, przeznaczoną dla dzieci wersją kilku rozdziałów z flagowego dzieła Harariego – 'Sapiens', które przeczytałem jakiś czas temu. Niemniej z przyjemnością mi się czytało tę pozycję, może dlatego, że izraelski h... Recenzja książki Niepowstrzymani. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy

@almos@almos × 24

Prawdziwa opowieść

26.12.2023

Czy da się historię w sposób przyjazny pokazać dzieciom? To zadanie trudne, wręcz karkołomne. Terminy, daty, przyczyny i skutki. Jak te fakty podać młodemu czytelnikowi, by zaciekawić nie odstraszając? Ta niezwykła rzecz udała się izraelskiemu historykowi. Na początek kilka faktów, zgrabnie wyłożonych w drugiej części Niepowstrzymanych. Rewoluc... Recenzja książki Niepowstrzymani. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy

@ania_gt@ania_gt × 7

Tajemnice historii

8.01.2024

"Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy" to druga część serii Niepowstrzymani. Yuval Noah Harari powraca do nas z kolejną dawką lekcji historii, które na pewno zaintrygują i wzbudzą ciekawość czytelników w każdym wieku. Publikacja ta zachwyca nie tylko treścią, która przekazywana jest w prosty i zrozumiały sposób, autor zwraca si... Recenzja książki Niepowstrzymani. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@przyrodazksiazka
2024-03-22
10 /10
Przeczytane

Wiecie, że dziesięć tysięcy lat temu ludzie przemieszczali się każdego dnia? Szukając pożywienia spali tam, gdzie akurat je znaleźli. Prowadzili podróżniczy tryb życia do pewnego czasu, aż odkryli rośliny niezbyt piękne, które można było spożywać. Bo wiecie co to są zboża i co się z nich robi? Wiecie, że to ich odkrycie uratowało ludzi od głodu ponad dziesięć tysięcy lat temu? Ucząc się je przerabiać, by były zdatne do jedzenia, zaczynali gromadzić je i swoje dobra w jednym miejscu. Ci, którzy mieli ich zbyt dużo, pozostawali w danym miejscu wciąż je ulepszając. Spacerując z ziarnami bywało, że zaczynali je gubić, a w ich miejsce wyrastały nowe kiełki. Wtedy też pewnego dnia najbardziej leniwy z mieszkańców zażyczył sobie, by zboża wyrosły najbliżej ich domów. Pomysł, by rozrzucić je w jednym miejscu okazał się dla niektórych zbyt głupi, gdyż nie uważali, by móc specjalnie gubić ziarna, skoro mogą je przenosić tak, by nie ginęły, prawda? Po co je marnować? Ale tez jak tu zrobić, by same chciały rosnąć obok ich domu? Przyznajcie, że ta pierwsza inteligencja powalała na łopatki:-)

,,To był zupełnie nowy pomysł: powiedzieć pszenicy, gdzie ma rosnąć- a drzewom i krzewom, skąd mają zniknąć. Czyli spróbować kierować innymi żywymi istotami".

Jak sądzicie, co na to duch pszenicy? Przyjmijmy, że się zgodził i ludzie rozsypali ziarna na szerokie pole, a później patrzyli jak ptaki je wybierają. Ponownie trzeba było słono nad tym pomyśleć i uwierzcie mi, że trwało ...

× 2 | link |
@CzarnaLenoczka
@CzarnaLenoczka
2023-12-04
9 /10

Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy to drugi tom niesamowitej serii Niepowstrzymani. Yuval Noah Harari powraca z kolejną porcją ciekawostek i nowinek a wraz z nimi nadciągają również niezwykłe ilustrację Ricarda Zaplana Ruiza. Rzućcie wszystko i chodźcie czytać!

Zastanawialiście się kiedyś czemu jedni opływają w luksusy a inni żyją w skrajnej biedzie? A może byliście ciekawi skąd wzięli się ci wszyscy królowie, generałowie i dostojnicy, którzy zaludniają karty książek historycznych i podręczników? Jeśli tak, dobrze trafiliście. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy ma odpowiedzi, których szukacie.

Tym razem dowiemy się jak to się stało, że plemiona koczownicze postanowiły osiąść i uprawiać zboża, jakie negatywne skutki miała neolityczna rewolucja agrarna i skąd wzięli się królowie. Autor znowu nie zawodzi, w przyjemny i łatwy w odbiorze sposób przekazuje czytelnikowi wiedzę dotyczącą jego przodków i tego jak żyło się na ziemi tysiące lat temu. Udomawianie zwierząt i praca na roli to tylko jedne z niewielu zagadnień, które poznajemy. Yuval Noah Harari tłumaczy skąd wzięły się wojny i jak je prowadzono, jak wyglądała pierwsza szkoła i kto wymyślił pismo.

Drugi tom Niepowstrzymanych zachwycił mnie równie mocno co pierwszy. Myślę, że ta wyjątkowa seria pełna barwnych opowieści o poc...

× 1 | link |
@paulaczyta
2023-12-07
Przeczytane

Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy?

A gdyby tak połączyć historie i przygody?

W tej książce dla młodzieży to możliwe.

Jak rewolucja sprzed 10 tysięcy wpłynęła na nas? Jak eksperyment uprawy pszenicy wywołał głód? Dlaczego płacimy podatki?

Znacie odpowiedzi na te pytania? A może dopiero chcecie je poznać? Z tą książka to na pewno możliwe.

To lektura dla ciekawskich, gotowych poznawać świat i historię.

Piękne ilustracje, ciekawa lekcja historii, wiele przygód, interesująca książka.

× 1 | link |
@almos
2024-03-23
8 /10
Przeczytane ebook historia
@karolina92
2024-01-08
9 /10
@inmybook
2024-01-05
8 /10
Przeczytane
@MLB
2024-01-12
9 /10
Przeczytane EbM
@LiterAnka
2023-12-16
8 /10
Przeczytane
@ania_gt
2023-12-26
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Niepowstrzymani. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Niepowstrzymani
Niepowstrzymani
Yuval Noah Harari
8.1/10
Spider-Man, Wonder Woman, Superman, Batman? Nie. Prawdziwym bohaterem jesteś ty i posiadasz fantast...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl