Noc sów. Opowieści z lasu

Jacek Karczewski
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Noc sów. Opowieści z lasu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Czy sowy mogą zażywać długich kąpieli i czy widzą w ciemnościach absolutnych? Czy Hedwiga mogła być wieloletnią przyjaciółką Harry’ego Pottera, skoro sowy śnieżne zdecydowanie preferują nomadyczny tryb życia? I wreszcie, który przedstawiciel sowiego gatunku jest Księciem Ciemności? Sowy to ptaki sprzeczności. Każdy potrafi je rozpoznać, choć mało kto je spotkał. Powszechnie rozpoznawalne, ale słabo poznane. Ptaki wiedzy, a jednocześnie ptaki przeklęte. Mroczni łowcy i totemy kobiet. Jakie są naprawdę? Wielkie oczy, miękkie jak jedwab pióra, zabawne uszy (choć nie u wszystkich), a przede wszystkim szczególna aura – połączenie ciszy oraz arystokratycznego opanowania i pewności siebie. Ich pohukiwania i hipnotyzujący wzrok przyprawiają nas o dreszcze. Podobno wpędzały naszych przodków do grobu, a z czarownicami latały na miotłach… Jacek Karczewski ze stowarzyszenia Ptaki Polskie, które jest organizatorem fenomenalnego wydarzenia o ogólnopolskiej skali – Nocy Sów – powraca z nową książką o takim samym tytule. Oto kompletna kolekcja polskich sów: 18 rozdziałów fascynujących faktów i sowich legend z całego świata. To książka absolutnie wyjątkowa – wyróżnia ją pasja autora i czułość, z którą opowiada nam o różnych gatunkach ptaków.
Data wydania: 2020-03-25
ISBN: 978-83-66517-81-3, 9788366517813
Wydawnictwo: Poznańskie
Stron: 416
dodana przez: katapika

Autor

Jacek Karczewski Jacek Karczewski Autor wielu artykułów prasowych publikowanych m.in. w Gazecie Wyborczej. Można go też usłyszeć w Radiu – najczęściej w TOK FM. Od lat, z powodzeniem, działa na rzecz ochrony przyrody. W jego dotychczasowej karierze można znaleźć wiele zawodów i zaj...

Pozostałe książki:

Ninja Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach Zobacz ptaka. Opowieści po drodze
Wszystkie książki Jacek Karczewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

,,Nawet najmniejsza sowa to arcydzieło''

{} WYBÓR REDAKCJI
20.06.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Środek nocy. Stary, gęsty stary las odcinający się czernią od nieba. Jesteśmy na jego obrzeżach. Gdzieś tam coś zawyje, gdzieś tam coś szczeknie, coś trzaśnie, coś zaszeleści ale my czekamy na ten jeden tajemniczy odgłos - ,,huhu-hu''. Na trzepot skrzydeł, błysk żółtych oczu w ciemności i... Wróć. Nie czekamy na żaden trzepot, bo sowy latają bez... {} Recenzja książki Noc sów. Opowieści z lasu

@Chassefierre@Chassefierre {}× 16

Moja opinia o książce

Opinie

@Antoniowka
2021-02-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

„Noc sów” to świetna, pięknie ilustrowana opowieść o sowach. Wielką zaletą tej pozycji jest fakt, że Autor posiada bardzo rozległą wiedzę dotyczącą tych ptaków, przytacza czytelnikowi wyniki badań, przy czym książkę czyta się przyjemnie, nie jest „przenaukowiona”. Czasem pojawia się jakaś anegdota, a sam tekst przesiąknięty jest poczuciem humoru pana Karczewskiego.

Pod koniec, po rozdziałach ogólnych, a także tych traktujących o poszczególnych gatunkach sów, Autor przybliża nam to, jak na przestrzeni wieków zmieniało się postrzeganie i traktowanie tych pięknych ptaków, nie brak też odniesień do popkultury.

Mam jednego książkowego (no dobra, mam ich więcej, a to jeden z nich) konika – nienawidzę wprost książek z okładką broszurową, a bez skrzydełek. I Wydawnictwo Poznańskie – które w ostatnim czasie ma mnóstwo świetnych pozycji – zrobiło wielką krzywdę książkom pana Karczewskiego. Są one wydane na kredowym papierze, z różnymi ciekawymi rozwiązaniami (jak ciemne kartki z białym tekstem), mają piękne zdjęcia, a z drugiej strony nie mają skrzydełek, przez co po pierwszym czytaniu egzemplarz wygląda jak marne wydanie pocketowe (a ja szanuję książki i uważam przy czytaniu).

Mimo tego jednego mankamentu treść broni się sama i po książkę warto sięgnąć.

{}× 3 | Komentarze (2) | link |
@Chassefierre
2020-06-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Popularno- i okołonaukowe Wszystko o zwierzątkach!

Cytaty z książki

“Chronić będziemy tylko to, co kochamy, kochać będziemy tylko to, co rozumiemy, a rozumiemy tylko to, czego się nauczymy.”
{}× 1
#
“Nawet najmniejsza sowa to arcydzieło.”
{}
#
“Przed niektórymi ludźmi nawet ciemność nie ochroni.”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl