Notatki włoskie Przezrocza

Maria Kuncewiczowa
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Notatki włoskie Przezrocza
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

"Przezrocza są "świadectwem daru obserwacji i nieustannej wrażliwości sędziwej pisarki na rytm życia naszej współczesności, razem z jej wynaturzeniami i zagrożeniami" - pisała Elżbieta Sawicka. A wedle Tadeusza Soltana "całe Przezrocza wydają się, w ogóle, intelektualnym usiłowaniem zajrzenia pod skórę świata". Tomik ten zawiera reminiscencje z wielokrotnych pobytów we Włoszech, dokąd od 1970 roku jesienią pisarka wyjeżdżała waraz z mężem. Obecne wydanie po raz pierwszy jest wolne od skreśleń cenzury i zawiera pełny oryginalny tekst esejów.
Data wydania: 2010-10-01
ISBN: 978-83-7229-250-6, 9788372292506
Stron: 231

Autor

Maria Kuncewiczowa Maria Kuncewiczowa
Urodzona 30 października 1895 roku
Maria Kuncewiczowa z domu Szczepańska – polska pisarka, tłumaczka, wykładowczyni na University of Chicago, wiceprezes PEN-Clubu w latach 1940–1946. Była córką Adeliny z domu Dziubińskich i Józefa Szczepańskiego, dyrektora Gimnazjum Polskiego w Płoc...

Pozostałe książki:

Cudzoziemka Dyliżans warszawski Fantomy
Wszystkie książki Maria Kuncewiczowa

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Notatki włoskie Przezrocza? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-07-09
8 /10
Przeczytane Literatura polska

Książka nie jest prosta, bo nie podaje myśli wprost. Notatki dotyczą pobytu autorki wraz z mężem we Włoszech w latach 70-tych. Opisuje w nich to co widziała w tym czasie, a więc ulice, kawiarnie, to, czym żyły Włochy (strajki uczniów, porwanie chrześcijańskiego polityka Aldo Moro, jego zabójstwo przez Czerwone Brygady, następnie proces Czerwonych Brygad, ale i wybór papieża Jana Pawła II oraz obserwacje zakonnic w Domu Pielgrzyma.

Moje wrażenia z tej książki są refleksyjne. To, co mnie uderzyło to fakt, iż zmiany społeczne i obyczajowe, które w latach 70-tych dziwiły tak autorkę, przyszły teraz do nas. A więc życie tu i teraz, a więc jakiś taki schyłek humanizmu opartego na wartościach chrześcijańskich (nie mówię o mediach z katolickością na etykiecie, bo nie o tym pisała Maria Kuncewiczowa, ale o tragicznym dylemacie w polityce: czy ulec terrorystom, czy zaś poświęcić życie Aldo Moro? Co jest ważniejsze: korzyści czy życie ludzkie?). Co jeszcze przyszło do Polski? Ano strajki młodzieży, czy raczej roszczeniowość ludzi, to co dziwiło w latach 70-tych panią Kuncewiczową we Włoszech, że uczniowie wyszli na ulice i domagali się 'trój dla każdego'.
Wiele uwagi autorka poświęciła Janowi Pawłowi II i całemu fenomenowi tego świetnego papieża, tego przełomowego papieża. Będąc na audiencjach przez 1978 roku, opisuje przełomowość Jana Pawła II. Opisuje też anegdoty związane z audiencjami, w których uczestniczyli z mężem trzykrotnie.
Wydaje się, że Maria Kuncewiczo...

× 5 | link |
@abdita
2019-11-23
2 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Notatki włoskie Przezrocza. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl