O niedogodności narodzin

Emil Cioran
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
O niedogodności narodzin
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

O niedogodności, a nawet fatalności narodzin Emil Cioran (1911-1995), rumuńsko-francuski filozof, pisał w późnym okresie życia. Książka ukazała się w 1973 roku. Aforystyczną formą przypomina Nietzschego, radykalnością nihilizmu znacznie go przewyższa. Cioran negujący wszelkie doczesne zaangażowanie z religijnym na czele krąży tu myślami wokół paradoksalnego ograniczenia wolności, jakim jest życie. Jak dawni katarzy i hinduiści widzi w zaistnieniu nieszczęście. Obraz życia jako ucieczki przed katastrofą narodzin pozwala mu roztoczyć wizję innej wolności niż ta, którą szczyci się cywilizowany świat. Filozofia zbudowana na neurozie autora może, jak się okazuje, wyzwalać tych, którzy ją właściwie zrozumieją. Pośród współczesnych myślicieli Cioran nie ma sobie równych w skrajności prowokacji, mizantropii i prześmiewczej, bezlitosnej demaskacji. Paradoksalnie przy tym jest to równie niedościgła filozofia ekstazy, zniesienia granic ja i roztopienia się w czasie sprzed narodzin.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-62858-26-2, 9788362858262
Wydawnictwo: ALETHEIA
Stron: 276
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Emil Cioran Emil Cioran
Urodzony 8 kwietnia 1911 roku w Rumunii (Rasinari)
Emil Cioran – rumuński filozof, teoretyk nihilizmu i eseista piszący przede wszystkim w języku francuskim. Wychowany przez będącego popem ojca i skłonną do depresji matkę, Emil Cioran napisał swoje pierwsze pięć książek w języku rumuńskim. Niektóre ...

Pozostałe książki:

Zły demiurg Upadek w czas Pokusa istnienia Rozmowy z Cioranem Na szczytach rozpaczy
Wszystkie książki Emil Cioran

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Za późno, za późno...

12.10.2021

Kilka już ładnych lat temu, czytając artykuł na temat innego współczesnego pisarza i filozofa, Fernando Savatera, natknęłam się na anegdotkę związaną z Emilem Cioranem. Savater, o ponad pokolenie młodszy, wybrał sobie twórczość Ciorana jako temat rozprawy doktorskiej. Poziom studiów filozoficznych we frankistowskiej podówczas Hiszpanii musiał być.... Recenzja książki O niedogodności narodzin

@Airain@Airain × 23

Moja opinia o książce

Opinie

@Airain
2021-10-12
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Raj był czymś nieznośnym, inaczej bowiem pierwszy człowiek jakoś by się w nim urządził.”
× 1
#
“Nie warto się zabijać, skoro zabijamy się zawsze za późno.”
#
“Im więcej lat ktoś dźwiga na barkach, tym łatwiej mu mówić o swym odejściu jako o wydarzeniu odległym, wysoce nieprawdopodobnym; nałóg życia tak nim owładnął, że biedak nie jest już zdolny umr...”
× 1
#
“Nie urodzić się to bezsprzecznie najlepsze ze wszystkich rozwiązań. Niestety, nikomu nie jest dostępne.”
#
“Większość wywrotowców, wizjonerów i zbawicieli byli to albo epileptycy, albo dyspeptycy. Co do znakomitych zalet padaczki zgoda jest powszechna, mniej natomiast dobrych stron przyznaje się zwy...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl