O powstawaniu Polaków

Tomasz Ulanowski
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
O powstawaniu Polaków
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

W Jaskini Obłazowej w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej odkryto ludzkie kości i bumerang wykonany z ciosu mamuta. Znalezisko to liczy około trzydziestu tysięcy lat, moglibyśmy więc ogłosić światu, że najstarszym bumerangiem na świecie rzucał Polak. Problem w tym, że Polska jako państwo liczy sobie niewiele ponad tysiąc lat, a i do tej tezy wielu historyków miałoby zastrzeżenia. Niemniej jest to historyczny bagaż, którego nie można lekceważyć. Co tak naprawdę łączy Polaków, na czym opiera się narodowa tożsamość i skąd się wzięła? Te pytania stawia sobie Tomasz Ulanowski, sięgając w przeszłość znacznie dalej niż do symbolicznego roku 966.

Autor rekonstruuje nasz rodowód na podstawie najnowszych badań. Przepytuje paleontologów, archeologów, historyków, genetyków, antropologów i językoznawców, dzięki którym wkraczamy do świata zagadek i tajemnic sprzed tysięcy lat. Niestety odpowiedzi nie są jednoznaczne. Pewne jest tylko jedno: wszyscy jesteśmy dziećmi ewolucji, która toczy się nieprzerwanie od czterech miliardów lat, a każdy Polak to mieszaniec, potomek wiecznego tułacza, który wyszedł z Afryki i zrządzeniem losu znalazł się właśnie tu. 
Data wydania: 2020-02-12
ISBN: 978-83-8049-973-7, 9788380499737
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Stron: 240
dodana przez: Chassefierre

Autor

Tomasz Ulanowski Tomasz Ulanowski
Urodzony w 1971 roku w Polsce
Tomasz Ulanowski – dziennikarz naukowy „Gazety Wyborczej”. Pisze o zmianach klimatu, środowisku, przyrodzie, ewolucji człowieka, Ziemi i kosmosie. Zafascynowany rejonami polarnymi. Za książkę O powstawaniu Polaków otrzymał nominację do „Złotej róży”...

Pozostałe książki:

Nagi umysł. Dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy?
Wszystkie książki Tomasz Ulanowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka O powstawaniu Polaków nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Koronczarka
2020-02-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

 Badania genetyczne już od dawna prowadzone na całym świecie mające na celu rozszyfrowanie wielu zagadek z zamierzchłej przeszłości ludzi wzbudzają we mnie duże emocje. Nie jest to pierwsza książka, którą przeczytałam na ten temat (polecam "Moją europejską rodzinę. Pierwsze 54000 lat" Karin Bojs). Autor koncentruje się na polskich ziemiach, opisując je od czasów, kiedy jeszcze wielkie płyty kontynentalne wędrowały po nie do końca wystygniętym naszym globie w poszukiwaniu swojego miejsca, a miejsca, gdzie dziś są Góry Świętokrzyskie ogrzewało zwrotnikowe słoneczko. Pierwsze życie, pierwsi mieszkańcy z gatunku homo, różne haplogrupy świadczące o tym (czego oczywiście należałoby się spodziewać), że jesteśmy wszyscy koktajlem genów i prawdziwi Polacy mają w sobie geny, o których "prawdziwi Polacy" mówią i myślą z największym wstrętem. Jeśli kiedyś powstanie jakiś projekt leczenia z naszej narodowej nietolerancji, szowinizmu i innych okropnych nacjonalistyczno-faszystowskich idei, to ta książka powinna być jednym z elementów terapii. 

{}× 2 | link |
@Beata_
2020-06-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Posiadam E-booki

Cytaty z książki

O nie! Książka O powstawaniu Polaków. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl