O psie, który jeździł koleją

Roman Pisarski
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 254 ocen kanapowiczów
O psie, który jeździł koleją
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 254 ocen kanapowiczów

Opis

Opowiadanie dla dzieci autorstwa Romana Pisarskiego, wydane po raz pierwszy w 1967 r.

Tytułowy pies zostaje przygarnięty przez zwiadowcę stacji Marittima we Włoszech. Kolejarz nadaje mu imię Lampo i zabiera do swojego miasteczka, do trójki swoich dzieci. Pies całe dnie towarzyszy zwiadowcy na stacji, a wieczorem wraca z nim na kolację do domu.

Pewnego razu na stacji zjawia się dziennikarz, który fotografuje psa i opisuje w gazecie jego wycieczki. Lampo kilkakrotnie uciekał, udając się w podróż pociągiem, przez co przysparzał zmartwień swojemu właścicielowi. Choć podczas swoich ucieczek pies przebywał u innych ludzi, zawsze wracał na stację Marittima.

Data wydania: 1980
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Kategorie: Lektury, Dla dzieci
Stron: 56
Mamy 13 innych wydań tej książki

Autor

Roman Pisarski Roman Pisarski
Urodzony 25 marca 1912 roku w Polsce (Stanisławów, Ukraina)
Roman Maria Józef Pisarski, używający także pseudonimów Józef Wolski, Erpe oraz Szczupak, urodził się w Stanisławowie, dziś Iwano-Frankiwsku, dużym mieście w zachodniej części Ukrainy. Tam też spędził część swojego życia aż do zakończenia II wojny ś...

Pozostałe książki:

O psie, który jeździł koleją Jak się mieszka tu i tam Opowieść o Lajkoniku Rzekła rzepa rzepakowi Bajki wierszem Był sobie król ... Domy, zamki, pałace Gliniane kogutki Jak się śmieje rosa... Na Wroniej ulicy Na stoliczku chleb w koszyczku Na łące i na płocie Opowieść o toruńskim pierniku Patrząc na pawia Petros pelikan Podróże małe i duże. Wiersze dla dzieci Prima aprilis Rozmowa z lalkami Sklep zegarmistrza Szczęśliwy dzień Sztuczny człowiek Wakacje w ZOO Weseli astronauci Wyrwidąb i Waligóra Zielone serce Śmieszne historie
Wszystkie książki Roman Pisarski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Najlepszy przyjaciel.

25.05.2023

"Gdy czytasz o psie masz inną opinię niż jeżeli czytasz o człowieku." Ponownie wróciłam do książki Romana Pisarskiego "O psie, który jeździł koleją" i ponownie rozdarła na pół moje serce. Zresztą nie tylko moje. Czytałam tę historię swoim wnuczkom, bo chciały coś o piesku i przyniosły mi właśnie tę książkę, nie wiedząc jakie będzie jej zakończen... Recenzja książki O psie, który jeździł koleją

@maciejek7@maciejek7 × 28

Bohaterski psiak

28.11.2012

Podstawówka kojarzy mi się z wieloma lekturami, jednymi lepszymi, innymi gorszymi. Jedną z najwspanialszych jest książka Romana Pisarskiego ”O psie, który jeździł koleją”. Pamiętam jakie wrażenie na mnie wywarła, kiedy byłam jeszcze małą dziewczynką, chyba nawet się rozpłakałam. Wątpię żeby była osoba, która jej nie czytała, ale mimo wszystko str... Recenzja książki O psie, który jeździł koleją

AN
@Leanika
× 1

O psie, który jeździł koleją

18.10.2009

Ksiąrzka pt.,,o psie który jeździł koleją,, opowiada okundelku Lampo, meszkającym we Włoszech. Znalazł go pewien zawiadowca z trojgiem dzieci (Gina, Roberto i Adele) na stacji kolejowej. Zawiadowca mieszkał w mieście Piombino, a pracuje w miasteczku Marttima.Lampo właściwie mieszka na stacji.Wieczorem wraca z zawiadowcą do wcześniejwspomnianego Pio... Recenzja książki O psie, który jeździł koleją

88
@889528802kornelia

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2020-04-01
Przeczytane Lektury szkolne - ponowne starcie

"O psie, który jeździł koleją" to chyba pierwsza książka, która wywołała u mnie takie emocje, i pewnie nie jestem w tym odosobniona. Cieszę się, że nadal jest lekturą szkolną, bo moim zdaniem świetnie się do tej roli nadaje. Historia o przyjaźni i poświęceniu, nieskomplikowana i przede wszystkim ciekawa, nie powinna odstraszyć młodych ludzi od czytania, a przekazuje pewne wartości, o których warto z dzieciakami rozmawiać.

Chyba płakałam czytając po raz pierwszy zakończenie, szczerze mówiąc nie pamiętam. Teraz byłam twarda, wiedziałam jak to się musi skończyć.

× 16 | Komentarze (2) | link |
@maciejek7
2023-05-25
7 /10
Przeczytane dla dzieci klasyka z Biblioteki

Ponownie wróciłam do książki Romana Pisarskiego "O psie, który jeździł koleją" i ponownie rozdarła na pół moje serce. Zresztą nie tylko moje. Czytałam tę historię swoim wnuczkom, bo chciały coś o piesku i przyniosły mi właśnie tę książkę, nie wiedząc jakie będzie jej zakończenie...
Ja pamiętam jeszcze jak wiele lat temu czytałam ją po raz pierwszy jako szkolną lekturę. To była jedna z moich ulubionych lektur szkolnych. Może wydać się to niektórym dziwne, lecz ja nie broniłam się nigdy przed czytaniem lektur, robiłam to nawet z dużym wyprzedzeniem, nazywano mnie molem książkowym i... tak mi zostało...

× 13 | Komentarze (2) | link |
@biegajacy_bibliotekarz
2021-10-24
10 /10
Przeczytane

Lektura bez happy-endu. Chyba każdy przeżywał śmierć pieska :(

× 10 | Komentarze (2) | link |
@literackiespelnienie
2020-01-02
7 /10
Przeczytane Polska Lektura szkolna Opowiadania Dla dzieci Slice of Life

Wstrząsająca, a zarazem poruszająca historia o psie Lampo na prowincji we Włoszech. Utwór dramatyczny przenosi się na stację Marittima, gdzie z kolei wysiada pocieszny czworonóg, jak się okaże, stały bywalec ciuchci. Jest zwierzęcym wagabundą, obieżyświatem, który bardzo szybko zyska poklask oraz uznanie od Turynu przez Rzym po Sycylię. To dziecięce opowiadanie jest na krótkie posiedzenie, jakbyśmy mieli przemierzyć trzy stacje koleją. Jej intensywność drży, jak koła o szyny. Dosyć zbliżone do ,,Lassie, wróć''. Podobny wątek, gdzie pies przemierza kilometry, by dostać się do domu, do właściciela. Różnica jest taka, że Lassie nie miała wyboru, jak człapać na nóżkach, Lampo wyczekuje na stacji za pociągiem, a następnie przemierza krajobraz w transporcie. Lassie, jak wiecie, nie miała wyboru - była zmuszona oddalić się od przyjaciela. Lampo regularnie znika, ponieważ wzywa zew przygody oraz podróż po Włoszech. Im bliżej finału, tym dotkliwsza jest zmiana nastroju - z początku tolerujemy psie wycieczki, ale z czasem są bardziej ryzykowne niż około turystyczne. Rodzaj opowieści, który opowiada niejako o ludzkim losie - wiecznie wyczekując za tymi, których kochamy, a jednocześnie wiemy, że mają własne życie i musimy im pozwolić oddalić się od domu, gdy tego potrzebują.

Słyszałem dwie wersje o Lampo. Jest oparta na prawdziwej historii, która wydarzyła się w latach 50. XX wieku. Jedna z nich głosi, że pies zginął pod kołami, a druga, że wsiadł na pociąg i nigdy nie wróc...

× 6 | link |
@kasia.kolataj
@kasia.kolataj
2012-01-05
8 /10
Przeczytane

Ta książka wyjątkowo kojarzy mi się z moją babcią, u której pierwszy raz ją czytałam. "O psie, który jeździł koleją" jest wzruszająca, do tej pory pamiętam, że wzbudziła we mnie jako dziecku wiele emocji, a ponadto przywodzi wspomnienia z dzieciństwa, dlatego bardzo miło o niej myślę. Tak się w nią zaangażowałam, że ubłagałam rodziców, żeby w czasie wakacji przy okazji odwiedzić pomnik Psa, który jeździł koleją i nawet mam z nim zdjęcie. Smutna, ale przy okazji ucząca dzieci miłości do zwierząt i warta przeczytania.

× 2 | link |
@Avenix
@Avenix
2012-05-06
10 /10
Przeczytane

Czy była to klasa druga czy trzecia - nie pamiętam. Wiem jednak, że pod koniec książki było mi strasznie przykro. Raczej nie płakałem, jak na chłopaka przystało, musiałem pocieszać koleżanki XDD Ale generalnie czułem się naprawdę przygnębiony. Była to moja pierwsza książka, która skończyła się źle. Chyba do niej powrócę.

× 2 | link |
@MLB
2021-06-22
10 /10
Przeczytane Papier

Tej książki nie da się zapomnieć. Tym bardziej, że pierwszy raz czyta się ją w wieku ok. 10 lat.
Myślę, że wiele dorosłych dziś osób ma w sobie empatię, współczucie i szacunek dla zwierząt dzięki tej książce.
Lektura obowiązkowa dla każdego, dla małych, dużych i bardzo dużych:)

× 2 | link |
@ilonaw68
@ilonaw68
2008-10-28
10 /10
Przeczytane

Czytałam ją w podstawówce, czytałam gdy do szkoły podstawowej chodził mój syn - a w obydwu przypadkach płakałam tak samo rzewnie. Rewelacyjna, wzruszająca, ciepła... Kto jeszcze nie czytał niech koniecznie po nią sięgnie niezależnie od wieku. Naprawdę warto!

× 2 | link |
@Aiwlys
@Aiwlys
2009-05-12
10 /10
Przeczytane Lektury

Moja stara lektura. Wbrew pozorom,bo z reguły zapominam treść lekturzaraz po ich omówieniu, tutaj doskonalekojarzę, co się działo w książce. Doskonała,warto przeczytać. Wtedy chyba pierwszyraz płakałam, ale pewna nie jestem.

× 1 | link |
@bea-ta
@bea-ta
2019-11-18
7 /10
przeczytane przed 2015 rokiem Biblioteka domowa Czytane wielokrotnie

To pierwsza książka, przy czytaniu której płakałam. Niezwykle wzruszająca i poruszająca dziecięce emocje opowieść nasiliła marzenia o własnym psie :). Czytałam ją mając 9 lat i na pamięci tamtych wrażeń opieram swoją ocenę.

× 1 | link |
KM
@bejbiszon
2020-02-18
10 /10
Przeczytane

Najlepsza lektura pod słońcem!!!

× 1 | link |
@werkabooks
2024-03-17
Przeczytane

Recenzja,, O psie który jeździł koleją" autorstwa Romana Pisarskiego to lekturą klasy 1-3. Przynajmniej za moich czasów. Jest to bardzo krótka ale piękna opowieść o wyjątkowej siłę przyjaźni jaka może połączyć zwierzę i człowieka. Tytułowym bohaterem jest pies Lampo, który nauczył się jeździć koleją całkiem sam. Książka bawi, uczy i wzrusza małe jak i duże serca. Wyjątkowa lekturą dla dziecko kochających przygody i zwierzęta. Warto po nią sięgnąć.

| link |
@Wyrysowana_
@Wyrysowana_
2009-05-24
Przeczytane

Czytałam tą książkę bardzo dawno. I teraz mam wrażenie, że strasznie jest podobna do powieści E. Knight - Lassie wróć.Cóż płakałam w niektórych momentach i były mi smutno. Trudno mi już opisać co dokładnie mi się podobało bo to było 6 lat temu.

| link |
@Faledor
@Faledor
2011-04-07
10 /10
Przeczytane

Dziś czytałam ją po raz kolejny dziecku, które właśnie przerabia to w szkole. I po raz kolejny na końcu płakałam, aż się dzieci podejrzliwie patrzyły. Historia piękna, prosta niby zwyczajna a jednak ... to był dopiero pies!

| link |
@MmeStraitjacket
@MmeStraitjacket
2010-02-01
Przeczytane

Kolejny przykład na to, jakie dzieci w podstawówce czytają książki. Depresyjne. Demotywujące. Kolejna książka, która nie skończyła się happy endem (vide "Chłopcy z Placu Broni"), i którą od połowy przepłakałam.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Kundle są właśnie najmądrzejsze.
Nie sprzedaje się przyjaciół.
Gdy czytasz o psie masz inną opinię niż jeżeli czytasz o człowieku.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl