O tym się nie mówi

Emillie Pine
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
O tym się nie mówi
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

 Wielokrotnie nagradzane eseje (najważniejsze Irlandzkie nagrody książkowe), a właściwie pamiętnik czy też autoreportaż. Pine opowiada o sprawach, o których kobiety rzekomo powinny milczeć. Świadomie i bezkompromisowo narusza tabu. Rzuca wyzwanie przesądom o kobiecości, a jej bronią jest bezwarunkowa i rozbrajająca szczerość, z jaką opowiada o swoim życiu: o alkoholizmie ojca, dojrzewaniu, gwałcie, fizyczności, swoich niedoskonałościach, pragnieniach, seksie, bezpłodności, przemocy wobec kobiet i przemocy wobec siebie. To jest intymna historia Emilie Pine. I to jest historia wszystkich kobiet.

"Odważne, hipnotyzujące […]."
"The Guardian"

"Czytać te eseje, to znaczy lepiej zrozumieć ludzką naturę, na powrót odnaleźć swoje miejsce w świecie i odzyskać własne doświadczenie, prawdziwe i ważne."
"The Sunday Independent"

"Dojmujące, bezkompromisowe, absolutnie genialne…"
"The Financial Times" 

Tytuł oryginalny: Notes to Self
Data wydania: 2020-02-20
ISBN: 978-83-952847-4-8, 9788395284748
Wydawnictwo: Cyranka
Stron: 192
dodana przez: Justyna_K

Autor

Emilie Pine Emilie Pine
Urodzona w 1977 roku w Irlandii
Wykłada wiedzę o dramacie współczesnym na University College w Dublinie. Publikowała jako naukowczyni i krytyczka literacka. „O tym się nie mówi” to jej pierwsza książka. Została nagrodzona m.in prestiżową The Butler Literary Award 2018.

Pozostałe książki:

O tym się nie mówi Ruth i Pen
Wszystkie książki Emilie Pine

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Poruszyć serce

31.03.2021

Są takie tematy, o których nie mówi się głośno. I choć nie są kontrowersyjne, to sprawiają, że gdy o nich usłyszymy, cierpnie nam skóra. Ich przywołanie wywołuje cisze, ból i ogromne współczucie dla tych, którzy doświadczyli owej historii. „O tym się nie mówi” to książka, która traktuje o takich właśnie przypadkach. Gdyby nie Instagram nigdy nie ... Recenzja książki O tym się nie mówi

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mewaczyta
2023-01-24
9 /10
Przeczytane

„[...] pi­sa­nie jest spo­so­bem na zro­zu­mie­nie świa­ta, spo­so­bem prze­twa­rza­nia– ipo­sia­da­nia– myśli iemo­cji, spo­so­bem na prze­kształ­ce­nie cier­pie­nia wcoś war­to­ścio­we­go.“

Emilie Pine potrafi w swoich felietonach ukazać to, co niewygodne w sposób przytłaczająco szczery. W zgrabnych zdaniach ujmuje tematy bolesne, ściskające wnętrzności i zmuszające do przemyślenia kilku życiowych kwestii. To mieszanka wbijająca w fotel i zapadająca w pamięć.

„O tym się nie mówi“ to historia córki, która wciąż kocha ojca, choć jego brak odpowiedzialności oraz alkoholizm próbowały ją stłamsić i unieszczęśliwić. Partnerów, którzy postanawiają mieć dziecko, ale walka o nie staje się jedynie źródłem napięć i stresu. Dziecka, które traci poczucie bezpieczeństwa, gdy rodzice się rozstają, co wcale nie przynosi nikomu uwolnienia. Kobiety, która swój odwieczny wstyd odnośnie ciała (menstruacji, menopauzy, owłosienia, a nawet zdrowia) przelała krwią na papier. Nastolatce, która była sa­mot­na, za­gu­bio­na ibez­war­to­ścio­wa. Jednostki, która się boi, ale również stara.

A gdzieś pomiędzy pojawia się temat irlandzkich absurdów prawa czy tego, jak postrzega się kobiety w różnych życiowych okolicznościach. Jak często zabiera się im głos i jak równie często nie mają one odwagi, by się sprzeciwić. Temat szkodliwych działań rodziców, destrukcyjnego podejścia do samej siebie i wadach społeczeństwa. Ale też budowania swojej wartości oraz odnajdywania spokoju...

× 10 | link |
@Marguerita
@Marguerita
2021-05-03
Przeczytane

Niesamowita książka, o której długo nie zapomnę. Autorka porusza w niej trudne tematy, które w dalszym ciągu są tematem tabu. Odważnie opowiada o swoich przeżyciach i uczuciach związanych z ojcem alkoholikiem, trudnościami z zajściem w ciąże czy menstruacją.
To króciutka książka z 6 esejami, ale naładowana treścią. Myślę, że każdy powinien po nią sięgnąć.

× 1 | link |
@gaszla
@gaszla
2023-02-09
9 /10
Przeczytane
@nataliakozlowska0406
@nataliakozlowska0406
2022-04-17
8 /10
Przeczytane
@Evita
2021-01-25
6 /10
Przeczytane Z biblioteki 2021 Biografie/dzienniki/wspomnienia
@Zaczytane_koty
2021-03-29
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

[...] pi­sa­nie jest spo­so­bem na zro­zu­mie­nie świa­ta, spo­so­bem prze­twa­rza­nia – i po­sia­da­nia – myśli i emo­cji, spo­so­bem na prze­kształ­ce­nie cier­pie­nia w coś war­to­ścio­we­go.
Jeśli al­ko­hol był dla taty spo­so­bem na za­głu­sze­nie pre­sji, która czyni życie nie do znie­sie­nia, to rów­nież za­głu­szał on to, co spra­wia, że życie jest ra­do­sne.
Mówi się, że na­le­ży się po­go­dzić z trud­ny­mi wy­da­rze­nia­mi ży­cio­wy­mi, ale co zro­bić, jeśli wy­da­rze­nie, które pró­bu­jesz za­ak­cep­to­wać, roz­gry­wa się w twoim ciele?
Być może naj­bar­dziej wy­nisz­cza­ją­cym aspek­tem sa­mot­no­ści nie jest wcale czas spę­dzo­ny sa­mot­nie w po­ko­ju, ale ten spę­dzo­ny w tłu­mie, kiedy czu­jesz, że na­praw­dę nie masz przy sobie ni­ko­go bli­skie­go.
Dodaj cytat