Oddział zakaźny. Historie bez cenzury

Agnieszka Sztyler-Turovsky
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Oddział zakaźny. Historie bez cenzury
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Bez lukru, bez cenzury, bez kompromisów. Na pierwszej linii frontu w walce z COVID-19

Jedni nazywają ich bohaterami, inni wypraszają ze sklepów. Oto szczere i bardzo osobiste relacje pracowników służby zdrowia, zmuszonych się odnaleźć i wykonywać swoją pracę w przerażającej i pełnej sprzeczności rzeczywistości pandemicznej. Taka odpowiedzialność nie ciążyła na nich nigdy dotąd.

Agnieszka Sztyler-Turovsky, finalistka konkursu „Grand Press” dla twórców reportaży, porozmawiała z lekarzami, pielęgniarkami i ratownikami medycznymi, którzy zdecydowali podzielić się doświadczeniami zza zamkniętych drzwi oddziałów i gabinetów. Ich historie ściskają za gardło, szokują, skłaniają do refleksji. To poruszające świadectwo, które pozwala poczuć grozę nie tylko choroby, ale i pracy naznaczonej chaosem i poczuciem zagrożenia.

Szczere komentarze dotyczące decyzji ministra zdrowia, ludzkie dramaty, ale też momenty wzruszeń i nieoczekiwany – czasem czarny – humor. Z tą książką przekroczysz drzwi oddziału zakaźnego, gdzie dostęp mają jedynie lekarze i ciężko chorzy pacjenci.

***
Czuję, że nadchodzi epidemiczno-psychiczne tsunami.
dr n. med. Grzegorz Opielak, psychiatra

Takiej epidemii nie było. Ta jest pierwsza. Inna. To zdarza się pierwszy raz w historii świata.
dr Paweł Kukiz-Szczuciński, psychiatra i pediatra

Boję się być pacjentem w Polsce.
Janek „Yanek” Świtała, ratownik medyczny

Sorry, to nie tak, że wszyscy jesteśmy bohaterami. Jest jak na wojnie, gdy jedni walczą i giną, inni dezerterują.
dr n. med. Tomasz Ozorowski, mikrobiolog

Czy o coś pytają przed śmiercią? Nie, nie mają żadnych pytań. Kto ma pytania, ten ma nadzieję.
dr Jacek Smykał, lekarz-zakaźnik

Data wydania: 2020-10-28
ISBN: 978-83-8210-070-9, 9788382100709
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 376
dodana przez: Vernau

Autor

Agnieszka Sztyler-Turovsky Agnieszka Sztyler-Turovsky Dziennikarka Onetu, autorka książki "Oddział Zakaźny. Historie bez cenzury" o medykach w pandemii i bloga @Link, zwyciężczyni konkursu „Sukces roku w ochronie zdrowia – Liderzy Medycyny”, finalistka konkursu „Grand Press” za reportaż i laureatka Nag...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nie sugeruj się tytułem

18.12.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Jak wiemy, prym wśród literatury medycznej ostatnich miesięcy wiodą książki, ktore skupiają się na obecnej pandemii. W naszą (a przynajmniej moją stronę) lecą książki pisane pod kątem epidemiologii, statystyki, ale również i te z bezpośrednim spotkaniem z niewidzialnym wrogiem, jakim jest najgłośniejszy wirus mijającego roku. A jeśli takie się po... {} Recenzja książki Oddział zakaźny. Historie bez cenzury

Moja opinia o książce

Opinie

@agulkag
2021-01-09
Przeczytane

Ponad rok temu dotarły do naszego kraju pierwsze informacje, że gdzieś tam daleko pojawiła się choroba, która nie była do tej pory znana. Wtedy nikt nie przewidywał, że ta informacja tak bardzo zmieni życie właściwie każdego z nas.
Do tej pory na temat covid 19 napisano wiele bardziej lub mniej trafnych artykułów i książek. Ta na którą obecnie trafiłam pokazuje zetknięcie z tą chorobą ludzi z pierwszej linii frontu czyli począwszy od pierwszego polskiego pacjenta w szpitalu w Zielonej Górze, który tak naprawdę był mocno oczekiwany przez wszystkich do rozmowy z szefową Powiatowej Stacji Epidemiologicznej w Słubicach, na którą wylano wiadro pomyj za podjęte lub nie podjęte działania.
To spotkanie na kartach książki z lekarzem rezydentem przymusowo wysłanym do szpitala powiatowego gdzie tak naprawdę nie zastosowano żadnych procedur zakaźnych, a jeszcze obecni tam pracownicy utrudniali niejednokrotnie ogarnięcie bałaganu.
No i chyba najbardziej wstrząsająca dla mnie relacja pielęgniarki ze szpitala MSWiA , który stał się szpitalem jednoimiennym dla chorych. Pani Marzena widziała na swoich dyżurach ludzi młodych, bez obciążeń w postaci dodatkowych chorób, którzy umierali , u których pojawiały się objawy neurologiczne, u których zatrzymywało się krążenie lub płuca nie przypominały w ogóle płuc.
Ale chyba najgorsze relacje to te o odchodzeniu ludzi w samotności, bez bliskich, bez kontaktu, bez pożegnania....

{}× 11 | Komentarze (1) | link |
@ksiazka_w_pigulce
2020-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Oddział zakaźny. Historie bez cenzury. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl