Odwaga prawdy. Spór o lustrację w polskim kościele

Tomasz P. Terlikowski
Odwaga prawdy. Spór o lustrację w polskim kościele
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Nie byłoby sporu o oczyszczenie pamięci w polskim Kościele (popularnie zwanego sporem o lustrację w Kościele), gdyby nie komunizm i jego pryncypialna walka z religią. To, że niektórzy duchowni upadli ? zdradzili, zostali przekupieni lub po prostu złamani ? jest efektem nie tylko ludzkiej słabości ? właśnie przeciwko nim system komunistyczny wytoczył najcięższe działa. Każdy kleryk już na początku studiów miał zakładaną teczkę, każdy był obserwowany, o każdym gromadzono szczegółową wiedzę, czekając na odpowiedni moment do złamania lub kupienia. Zaangażowany był w to ogromny aparat urzędniczy, a nawet grupy przestępcze. Mimo to udało się złamać tylko nielicznych duchownych ? i jest to ogromny sukces polskiego Kościoła katolickiego, szczególnie w kontekście danych odnoszących się do innych Kościołów w Polsce czy Kościoła katolickiego w innych krajach bloku sowieckiego. Tomasz Terlikowski (ur. 1974) ? filozof i publicysta. Od 2004 redaktor naczelny Ekumenicznej Agencji Informacyjnej. W latach 2005-2006 zastępca redaktora naczelnego tygodnika ?Ozon?. W styczniu 2007 badał w Instytucie Pamięci Narodowej dokumenty dotyczące współpracy arcybiskupa Stanisława Wielgusa ze SB; wynik opublikował dziennik ?Rzeczpospolita?.
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-7469-464-3, 9788374694643
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Autor

Tomasz P. Terlikowski Tomasz P. Terlikowski
Urodzony 10 września 1974 roku w Polsce (Warszawa)
Doktor filozofii, publicysta, tłumacz, pisarz i działacz katolicki. Był m.in. redaktorem naczelnym portal fronda.pl oraz redaktorem naczelnym i dyrektorem programowym Telewizji Republika. Autor wielu książek, m.in.: „Operacja Franciszek. Sześć media...

Pozostałe książki:

Agata anatomia manipulacji Kościół ma być przezroczysty Franciszek Blachnicki Dzisiaj trzeba wybrać Dekalog
Wszystkie książki Tomasz P. Terlikowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Odwaga prawdy. Spór o lustrację w polskim kościele aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Odwaga prawdy. Spór o lustrację w polskim kościele. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl