Oni

Teresa Torańska
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Oni
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Wywiady Teresy Torańskiej z siedmioma działaczami komunistycznymi: Jakubem Bermanem, Edwardem Ochabem, Wiktorem Kłosiewiczem, Romanem Werflem, Leonem Chajnem, Stefanem Staszewskim, Julią Mincową. Książka wydana najpierw w Londynie, nastepnie w wydawnictwach II obiegu, wreszcie wydanie oficjalne w 1989r.
Data wydania: 1989
Wydawnictwo: Agencja Omnipress
Kategoria: Publicystyka i Esej
Stron: 427
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Teresa Torańska Teresa Torańska
Urodzona 1 stycznia 1944 roku na Białorusi (Wołkowysk)
Jedna z bardziej znanych i cenionych polskich dziennikarek. Zmarła 2 stycznia 2013 po przegranej walce z nowotworem płuc. Z wykształcenia prawniczka, z zawodu dziennikarka i pisarka. W latach 70. związana z polskim tygodnikiem „Kulturą”, następnie ...

Pozostałe książki:

My Jesteśmy Rozstania '68 Byli Aneks Są. Rozmowy o dobrych uczuciach
Wszystkie książki Teresa Torańska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Unikalny zapis mentalności komunistycznej

7.11.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Klasyka i arcydzieło reportażu. Książka czytana i studiowana na wydziałach historycznych i politologicznych uniwersytetów. Torańska przeprowadziła te wywiady z polskimi działaczami komunistycznymi w latach 80., gdy wiadomo było, że cały system jest spróchniały do cna, skorumpowany, i egzystuje tylko dzięki gołej sile. Wszyscy się zastanawiali kie... {} Recenzja książki Oni

@almos@almos {}× 16

Wywiady-rozmowy

22.04.2012

Było ich siedmiu… „siedmiu wspaniałych” czy siedmiu krasnoludków? Zacznijmy jeszcze raz… Było ich SIEDMIORO. Łącząc poprzednie określenia mogłabym powiedzieć Siedmioro Wspaniałych Czerwonych. Nie, nie dlatego, że mieli czapki na wzór krasnoludków. Po prostu byli KOMUNISTAMI – dosłownie i w przenośni oddani ideologii marksizmu. Poznajmy ich zatem... {} Recenzja książki Oni

Moja opinia o książce

Opinie

@Mackowy
2019-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Wspomnienia, biografie Klasyki i w przyszłości klasyki

Siedmiu "Wspaniałych".*

Fascynujące rozmowy. Teresa Torańska przepytuje partyjną wierchuszkę PRL okresu Stalinowskiego. Chociaż przepytuje to złe słowo - raczej daje im się wygadać. Przeszło osiemdziesięcioletnim, zapomnianym dziadkom.
Starsi panowie mówią, że "takie były czasy", że "inni byli gorsi", że "nie mieli komu oddać władzy, nawet jakby chcieli" i wreszcie, że zawsze mogą przyjść ze wschodu "Oni".
Rozprawiają o Bierucie, Gomułce, kolektywizacji. Oni opowiadają, zadowoleni, że kogoś jeszcze interesują, Torańska słucha i tylko od czasu do czasu, rzuca jakieś naiwne pytanie - "a co z Akowcami?", "a czy Gomułka to naprawdę był spiskowcem?".
Czy mówią prawdę? Historia pokazuje, że chyba nie, ale nie w faktach tkwi siła tej opowieści, a raczej w ukazaniu zbiorowego portretu ówczesnych ludzi władzy, stosujących zaskakująco podobną retorykę dla usprawiedliwienia swoich poczynań co współczesna elita polityczna.
Berman, Ochab, Chajn, Minc, Staszewski, Werfel, Kłosiewicz... kto oprócz historyków dziś o nich pamięta, a cokolwiek nie mówić o tych ludziach, to na pamięć zasługują, bo tak jak Pałac Kultury, albo czołgi T 34, ustawione w całym kraju jako pomniki na cześć "wyzwolicieli", są częścią naszej historii - chlubnej czy niechlubnej.

*podobno nowsze wydanie zawiera dwa teksty więcej, u mnie było siedem więc zostaje siedem.

{}× 4 | link |
KU
2011-09-22
mam

Ostatnie wydanie tej wielokrotnie wznawianej książki. Poza ty co napisał Frodo niewiele więcej można dodać. W porównaniu z poprzednimi wydaniami dodano jeden rozdział oraz fotografie. Należy się wielkie uznanie pracy redaktora. Dużo ciekawych dla historyka fotografii Jeżeli ktoś słyszał o tej książce i chce ją przeczytać to tylko to wydanie. warto zainteresować się pierwszym z 1989 i porównać ingerencje cenzury. Jeżeli chodzi o pozostałe wydania to jedynie kolekcjonerom można polecić wydania podziemnie. Całą resztę wydań można sobie darować Obowiązkowa lektura dla historyka tych czasów i dla każdego kto interesuje się tym okresem naszej historii

{}× 1 | link |
@frodo
2009-02-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Nasza Polska w XX - XXI w.

Bardzo ciekawe spojrzenie i danie głosu ludziom, którzy wprowadzali komunizm na ziemie naszego kraju po II wojnie światowej. Ich życiorysy, wybory są przedmiotem dialogu z autorką. Próba zrozumienia? Napewno, ale też konfrontacji. Kopalnia informacji o tamtych czasów. Świetna.

{} | link |
@ryszpak
2021-01-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane A.D. 2020 Historia najnowsza Wspomnienia / wywiady
@almos
2020-11-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane audiobook komunizm reportaż/literatura faktu
@Klosterkeller
2020-08-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@karolcia.p
2015-05-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Oni. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl