Ostaniec, czyli ostatni świadek

Jerzy Wojciech Borejsza
Ostaniec, czyli ostatni świadek
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

W roku 2018 rozpocząłem osiemdziesiąty czwarty rok życia. I widzę, jak przez Polskę i Europę przetacza się nawrotna fala ruchów bądź reżimów autorytarnych. Jednym z filarów propagandy, na których się wspierają, jest fałszowanie historii. Prawda historyczna często przestaje w takich warunkach istnieć – pisze prof. Jerzy W. Borejsza, jeden z najwybitniejszych polskich historyków doby powojennej, specjalista od faszyzmu i nazizmu. Swoje wspomnienia, głównie z lat 40. i 50., przeciwstawia dzisiejszym czarno-białym pomysłom propagandystów. Lista wybitnych i całkiem niewybitnych osób opisanych w Ostańcu jest bardzo długa. Tytułowy ostaniec, czyli Jerzy W. Borejsza jest synem Jerzego Borejszy, twórcy koncernu prasowego i wydawniczego „Czytelnik”, bratankiem Józefa vel Jacka Różańskiego, jednego z najokrutniejszych ubeckich oprawców, oraz wnukiem Abrahama Goldberga, znanego polskiego syjonisty, redaktora „Hajntu”, człowieka uważanego za jednego z ojców-założycieli państwa Izrael. Fascynujące są fragmenty poświęcone profesorom Stefanowi Kieniewiczowi i gnębionemu przez władze PRL Henrykowi Wereszyckiemu, dwóm znakomitym badaczom dziejów Polski, ich przyjaźni i zwłaszcza toczonemu przez lata sporowi o sens powstań narodowych. Ostaniec to wciągająca opowieść o historii i intelektualnym życiu Polski, głównie z okresu PRL. Wiele faktów w niej przedstawionych zostaje ujawnionych po raz pierwszy, gdyż autor jako pierwszy dotarł do niektórych źródeł i zamkniętych archiwów. Publikacja jest ilustrowana niepublikowanymi wcześniej zdjęciami z prywatnego archiwum prof. Borejszy.
Data wydania: 2018-09-26
ISBN: 978-83-8032-273-8, 9788380322738
Wydawnictwo: Wielka Litera
Stron: 584

Autor

Jerzy Wojciech Borejsza Jerzy Wojciech Borejsza
Urodzony 22 sierpnia 1935 roku w Polsce (Warszawa)
Jerzy Wojciech Borejsza – polski publicysta i historyk żydowskiego pochodzenia specjalizujący się w historii Polski i Europy XIX i XX wieku. Był profesorem nauk humanistycznych.

Pozostałe książki:

Piękny wiek XIX Śmieszne sto milionów Słowian... Szkoła nienawiści Antyslawizm Adolfa Hitlera
Wszystkie książki Jerzy Wojciech Borejsza

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Ostaniec, czyli ostatni świadek nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Ostaniec, czyli ostatni świadek. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl