Ostatnie dni Sylvii Plath. Biografia

Carl Rollyson
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Ostatnie dni Sylvii Plath. Biografia
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

"Ostatnie dni Sylvii Plath" opowiadają głównie o ciągu niefortunnych zdarzeń, które położyły się cieniem na siedmiu miesiącach poprzedzających śmierć poetki, kiedy to próbowała odzyskać własne życie pod obstrzałem gróźb i próśb jej męża, Teda Hughesa. Przyjaciele, rodzina i współpracownicy Hughesa, omamieni jego charyzmą, widzieli w Sylvii zagrażającą mu gorgonę. W tej atmosferze oblężenia udręczona Plath nadal pisała, utrzymywała kontakt z bliskimi i opiekowała się dwójką małych dzieci. Carl Rollyson zwraca honor wizerunkowi kobiety nazbyt często przedstawianej z punktu widzenia męża i jego świty, czyli ofiary własnej histerycznej natury. Dlaczego Ted Hughes uznał relację z terapeutką za szkodliwą dla swojej żony? W jaki sposób on i jego poplecznicy zinterpretowali wydarzenia poprzedzające śmierć poetki? Próba odpowiedzi na podobne pytania to część tej skondensowanej, kontrowersyjnej opowieści.

Carl Rollyson jest pierwszym biografem, któremu udało się uzyskać dostęp do dokumentów kluczowej postaci w życiu wielkiej poetki, psychoanalityczki Ruth Tiffany Barnhouse. Przechowywane w bibliotece Smith College zbiory archiwalne to listy i notatki z terapii Sylvii Plath. Można zaryzykować stwierdzenie, że terapeutka była jedyną osobą, przed którą Plath potrafiła się całkowicie odsłonić. Poetka traktowała ją bardziej jak sprzymierzeńca niż psychiatrę. Barnhouse przyjęła tę rolę, nie bacząc na ograniczenia wynikające z jej zawodu i próbowała pomóc pacjentce wydostać się spod zniewalającego wpływu charyzmatycznego Teda Hughesa oraz zwerbowanego przez niego orszaku podtrzymującego negatywny wizerunek Sylvii Plath.
Autor w niniejszym opracowaniu korzysta również z udostępnionych niedawno akt sądowych, materiałów archiwalnych, wywiadów oraz krytycznej analizy wspomnień onieśmielającego lobby Teda Hughesa.
Tytuł oryginalny: The Last Days of Sylvia Plath
Data wydania: 2021-03-11
ISBN: 978-83-8234-058-7, 9788382340587
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kategorie: Biografia, Wspomnienia
Stron: 384
dodana przez: Evita

Autor

Carl Rollyson Carl Rollyson
Urodzony 2 marca 1948 roku
Carl Rollyson przyjechał do Londynu mniej więcej cztery miesiące po tym, jak Sylvia Plath zakończyła swoje życie 11 lutego 1963 roku. Miał wtedy piętnaście lat i należał do grupy teatralnej, która odbywała trzytygodniowe tournée po Anglii. To była j...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Ostatnie dni Sylvii Plath. Biografia? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Booka
2021-05-15
3 /10
Przeczytane Posiadam Biografia/Dziennik/Pamiętnik

Nie do końca rozumiem zachwyty nad tą książką. Tytuł sugeruje, że poznamy ostatnie dni życia Poetki. I owszem są fragmenty temu poświęcone. Gdyby wyjąć je wszystkie wyszłaby kilkunasto stronicowa broszura, a gdyby streścić mógłby być artykuł w magazynie. Tymczasem mamy książkę, która jest próbą odpowiedzi na pytanie jak wyglądały ostatnie dni Sylvii Plath (o czym najwięcej pod koniec książki) oraz co skłoniło tę kobietę do targnięcia się na swoje życie (co czytelnik poznaje w kilku pierwszych rozdziałach).

A reszta? Reszta, to wywody na temat męża Plath - Teda Hughesa, jej kochanek (niekiedy każdej jednej po kolei), jej psychoterapeutki, siostry męża, i tak dalej, i tak dalej...
Wywody nudne, którym w wielu rozdziałach można było poświęcić mniej miejsca na rzecz właściwej treści - Sylvii, jej życia, problemów, psychiki, powodów jej czynu i tym podobnych. Tego tu mamy jak na lekarstwo.

Dodatkowym minusem są tu liczne odniesienia do twórczości Plath i twórczości jej męża oraz próba wyjaśnienia tego jak ta twórczość tłumaczy wydarzenia faktyczne... W porządku, tylko że autor książki rozwodzi się nad tym w paru rozdziałach - i nie zaliczam tych fragmentów do interesujących.

Owszem, Rollyson wykonał dobrą robotę, co widać po spisie źródeł, którymi się posiłkował a mimo to czytało mi się to wszytko bardzo opornie.

Jeśli komuś pasuje forma i styl wypowiedzi (ciężko się czyta niektóre fragmenty przez użyty tu język); jeśli komuś nie przesz...

× 3 | link |
@su.wiktoriaa
@su.wiktoriaa
2021-04-09
10 /10
Przeczytane

Sama mało kiedy sama z siebie sięgam po jakąkolwiek biografię. Jeśli chodzi o autorów czy gwiazd - zazwyczaj nie ma wielu osób, które na tyle by mnie fascynowały, bym chciała dowiadywać się cokolwiek o ich życiu.

Sylvia Plath za to jest jedną z nielicznych autorek, która mnie zaintrygowała. Po przeczytaniu jej powieści ,, Szklany klosz”, która okazała się być autobiografią, pomyślałam sobie, że chciałabym dokładniej poznać życie Sylvi, ponieważ książka pozostawiała niektóre nie do końca wyjaśnione wątki.

Czytało się tę pozycję bardzo szybko, co niezmiernie mnie zdziwiło... Nie mogłam się oderwać od czytania, mimo że nie była to szczęśliwa historia, ponieważ Sylvia popełniła samobójstwo i historia miała pokazać, co mogło spowodować to zdarzenie.

Carl Rollyson przedstawił naprawdę dokładnie życie autorki, w ciągu chronologicznym, przez co mogłam dokładnie poukładać sobie zdarzenia i osoby, które były opisane.

Ciekawą też rzeczą jest fakt, że autorowi jako pierwszemu udało się rozmawiać z bardzo ważną postacią, jaką jest Ruth Tiffany Barnhouse, która jest psychoanalityczką, do której Plath pisała listy o swoich wszystkich problemach.

Szczerze, jeśli ktoś miał okazję czytać coś z twórczości Plath, lub chciałby dokładniej poznać ją, polecam tę biografię z całego serca.

| link |
@majuskula
2021-05-13
8 /10
Przeczytane

To naprawdę dobra pozycja, bardzo merytoryczna. Każda osoba zainteresowana postacią Sylvii Plath zdecydowanie powinna zapoznać się z publikacją Rollysona, wykonał kawał świetnej pracy zbierając wszystkie informacje dotyczące psychiki pisarki, co pozwala nam, miłośnikom jej twórczości, lepiej poznać ją samą. Łagodnie spojrzeć na tę nieszczęśliwą kobietę, ale również na ludzi wokół, a może też właśnie nas? Jeśli zmagacie się z myślami samobójczymi, potrzebujecie pomocy, to nie bójcie się o nią poprosić: 116 123 — to numer Kryzysowego Telefonu Zaufania.

| link |
@Jenny_89
2022-07-11
4 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Ostatnie dni Sylvii Plath. Biografia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat