Ostatnie zdjęcie

Aldona Szczygieł
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Ostatnie zdjęcie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Nawet czas nie jest w stanie odebrać nam tych pięknych chwil, które nosimy w sercu

Nastoletni Franek wychowuje się w sierocińcu prowadzonym przez siostry zakonne. Kiedy odnajduje babcię, jego świat nabiera barw, a w sercu pojawia się nadzieja. Kusząca wizja powrotu do domu wkrótce jednak okazuje się niemożliwa do zrealizowania. Wspomnienia, które dla Franka stanowiły najpiękniejsze obrazy, z głowy staruszki uciekają jedno po drugim. Chłopak z miejsca podejmuje walkę o ocalenie ich, a jedyną metodą wydaje mu się odzyskanie dla babci zdjęć z dawnych czasów, które mają jej przywrócić pamięć…
Ostatnie zdjęcie to wzruszająca opowieść o poszukiwaniu prawdziwej bliskości, o mozolnej walce z nieuleczalną chorobą i nadziei, która nigdy nie gaśnie.
Data wydania: 2022-04-11
ISBN: 978-83-8219-724-2, 9788382197242
Wydawnictwo: Novae Res
Stron: 194
dodana przez: NovaeRes

Autor

Aldona Szczygieł Aldona Szczygieł Kulturoznawca, pedagog, fotograf dziecięcy. Miłośniczka magicznych miejsc, pięknych wnętrz i czekolady. Wielbiąca bajki z duszą i stare domy. Kocha naturę, a szczególnie morze i nadmorskie lasy. Autorka bloga lifestylowo-fotograficznego. Promuje rad...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy poszukiwania babci skończą się happy-endem?

24.04.2022

Nie sposób przejść obok tej lektury obojętnie. Szczególnie gdy tematem książki są naprawdę sprawy trudne, wręcz dla młodych ludzi mało zrozumiałe. Zacznijmy jednak po kolei. Autorem Ostatniego zdjęcia jest Aldona Szczygieł, kulturoznawca, pedagog, która interesuje się fotografią, lubi miejsca, które mają w sobie pewną magię. Prowadzi własnego blo... Recenzja książki Ostatnie zdjęcie

"Zdjęcia. Bezcenne pamiątki, zaklęty czas w małych kawałkach papieru." - czy będą w stanie pr...

21.05.2022

Debiutów nigdy nie brakowało, ale albo są one coraz lepsze, albo po prostu ja mam do takich ogromne szczęście. Ta krótka i bardzo ważna książka jest pierwszą spod pióra Autorki, ale mam nadzieję, że nie ostatnią, gdyż już czekam na więcej. Franciszek od lat wychowuje się w sierocińcu prowadzonym przez siostry zakonne. Najpierw żył w domu, w kt... Recenzja książki Ostatnie zdjęcie

@viki_zm@viki_zm × 15

(zbyt) Krótka książka na ważny temat

23.05.2022

Książkę otrzymałam z Klubu recenzenta serwisu nakanapie.pl. Dziękuję. „Ostatnie zdjęcie” Aldony Szczygieł skusiło mnie opisem i dobrymi recenzjami, choć w momencie, kiedy decydowałam się na tę książkę było ich jeszcze niewiele, (w tej chwili jest ich więcej, ale w dalszym ciągu są dobre). Książka jest debiutem Pani Aldony. Opowiada o pię... Recenzja książki Ostatnie zdjęcie

Ostatnie zdjęcie

6.06.2022

Książka "Ostatnie zdjęcie" to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. Niemniej jednak z tego spotkania jestem bardzo zadowolona. Franek to młody chłopak, który wychowuje się w domu dziecka pod opieką sióstr zakonnych. Nie od zawsze był w domu dziecka. Początkowo wychowywali go rodzice, ale ojciec nie stronił od alkoholu i przemocy domowej. ... Recenzja książki Ostatnie zdjęcie

@Gosia@Gosia × 2

Moja opinia o książce

Opinie

@landrynkowa
2022-06-13
Przeczytane

Długo zabierałam się za przeczytanie tej niewielkiej, liczącej raptem 190 stron powieści. Instynktownie wzbraniam się przed czytaniem książek, które poruszają zagadnienia chorób czy krzywdzonych dzieci. Drugim powodem jest to, że tematyka młodzieżowa raczej nie mieści się kręgu moich zainteresowań czytelniczych, nie wiem, czy potrafię we właściwy sposób rozumieć młodzież…

Aldona oddała głos piętnastoletniemu Frankowi, który wcześniej wychowywany przez babcię, z niezrozumiałych dla niego powodów trafił do zakonnego sierocińca. Nastolatek, kiedy dowiaduje się, że jego babcia żyje, usiłuje ją odnaleźć. Nie może pogodzić się z porzuceniem, bo tak z jego perspektywy wygląda ta sytuacja, dlatego za wszelką cenę szuka odpowiedzi i wyjaśnienia okoliczności. Wyobraża sobie, że odnajdzie babcię i znowu wszystko będzie jak dawniej, niestety sprawa komplikuje się, bo babcia wcale nie poznaje swojego wnuka.
Franek dowiaduje się, że babcia cierpi na Alzheimera, jednak nie do końca pojmuje rozmiar tej choroby ponieważ naiwnie wierzy, że zdjęcia z przeszłości pomogą staruszce odzyskać pamięć i wszystko wróci do normy.

Fabuła jest bardzo emocjonalna, oczywiście na poziomie emocjonalności piętnastolatka, choć chwilami Franek swoją prawie dziecięcą naiwnością i nieco niedojrzałym sposobem myślenia potrafił zirytować. Kwestia Alzheimera nie dominuje fabuły, przez co odbiór książki nie odbywa się wyłącznie przez pryzmat tej dolegliwości, czego bar...

× 8 | link |
ME
2022-04-26
8 /10
Przeczytane

Młody bohater - Franciszek - mieszka w klasztornym sierocińcu. Ogólnie nie narzeka. Brakuje mu tylko rozmów o przeszłości. Chciałby odnaleźć swoją babcię Zosię. Tylko ... jak to zrobić? Spróbował, bez sukcesu, w swoim starym domu w lesie...Potem zdobył nowy adres...Dom Spokojnej Starości "Jesień".
Udało się. Znalazł babcię, ale ... nie było tak, jak sobie wymarzył, bo była chora. Jedyną nadzieją były stare zdjęcia zabrane z leśniczówki i jego obecność. Codziennie jeździł do Staruszkowa. Wierzył, że mu się uda. Że wygra z podstępna chorobą.

Jak wiele mogą zdziałać prawdziwe i szczere uczucia...dowiesz się, czytając te książkę. Młodość i starość nie muszą iść równolegle, obok siebie. Mogą się integrować i przynosić wzajemne korzyści.

Opowieść warta przeczytania.

× 2 | link |
@viki_zm
2022-05-21
9 /10
Przeczytane 2022 Książka papierowa Posiadam Współpraca recenzencka

"Zdjęcia. Bezcenne pamiątki, zaklęty czas w małych kawałkach papieru." - czy będą w stanie przywrócić wspomnienia?

Debiutów nigdy nie brakowało, ale albo są one coraz lepsze, albo po prostu ja mam do takich ogromne szczęście. Ta krótka i bardzo ważna książka jest pierwszą spod pióra Autorki, ale mam nadzieję, że nie ostatnią, gdyż już czekam na więcej.

Franciszek od lat wychowuje się w sierocińcu prowadzonym przez siostry zakonne. Najpierw żył w domu, w którym przemoc była na porządku dziennym, a kiedy jego życie stało się spokojne, przyszło kolejne zaskoczenie. Franek czas spędzony w leśniczówce wraz z Babcią wspomina jako najlepszy i najbezpieczniejszy. To starsza kobieta nauczyła go wielu ważnych rzeczy i dała to, co najważniejsze, czyli bezwarunkową miłość, szczęście i spokój. Kiedy więc najważniejsza dla chłopca Babcia Zosia zostawiła go w sierocińcu, nie mógł zrozumieć jej decyzji. Dopiero po latach odkrywa, że ukochana osoba cierpi na straszną chorobę, która sprawia, że nie poznaje wnuka. Nastoletni, ale bardzo dojrzały jak na swój wiek Fran stwierdza wtedy, że "Alzheimer to miłość nieodwzajemniona." Mimo to postanawia zawalczyć o to, by Babcia przypomniała sobie najpiękniejsze chwile. Jak spróbuje tego dokonać?

"Ostatnie zdjęcie" to piękna, ale trudna opowieść nie tylko o Alzheimerze. O nim jest bardzo dużo, ale z perspektywy bliskiej osoby, która cierpi, widząc chorego, który majaczy, nie po...

× 1 | link |
@potworek.czyta
2022-06-05
7 /10

Naszym głównym bohaterem jest nastoletni Franek który spędza swoje życie w sierocińcu. Gdy szczęśliwy odnajduje babcię, jego życie zmienia się o 180 °.
Jednak szczęście nie dopisuje mu długi czas, ponieważ okazuje się, że jego babcia jest chora na Alzheimera i zapomniała wszystkie wspomnienia związane z chłopcem.
Teraz głównym zadaniem chłopca będzie przywrócenia wspomnień jego najbliższej osobie.

Młodzieżówka ta nie należy do najprostszych, ale mimo iż tematyka jak i sam styl pisania autorki jest ciężki, to książkę czyta się w błyskawicznym tempie.
Historia toczyła się dosyć szybko, A sami bohaterowie byli naprawdę fajni i bardzo się z nimi zżyłam. Owszem były momenty gdzie czułam, że chce odłożyć na chwilę książkę, ale nie zdarzało się to często, a pozycja tak wciągała że nie chciało się jej przerywać.

× 1 | link |
@aellirenn
2022-07-11
9 /10
Przeczytane

Nastoletni Franek wychowuje się w sierocińcu. Kiedy odnajduje babcię, rośnie nadzieja na powrót do domu. Jednak ten plan nie może się powieść. Chłopak zaczyna więc walczyć o wspomnienia.

Nie wiem czy znacie instagramowy profil autorki. To co Aldona Szczygieł robi z aparatem, to jest bajka. Po prostu czaruje. Okazuje się, że słowem też potrafi czarować.

Od pierwszej do ostatniej strony czułam, że to nie tekst trzymam w dłoniach. Zamiast niego ściskałam sakiewkę wypełnioną po brzegi emocjami. Ja nie czytałam, ja płynęłam przez może uczuć i dotykałam każdego z nich, a one dotykały mnie. Uśmiechałam się, wzruszałam, ocierałam gorzkie łzy i te słodkie, radosne. Bałam się o Franka, podziwiałam go i bardzo, ale to bardzo byłam z niego dumna.

Wiecie, to taka książka, o której cieżko napisać. Ją trzeba poczuć. Pozwólcie sobie na to przeżycie. Warto.

| link |
@Gosia
2022-06-06
9 /10
@ksiazka_w_pigulce
2022-06-04
5 /10
Przeczytane
@canis.luna
2022-05-23
3 /10
Przeczytane Egzemplarz recenzencki Posiadam
@aneta.sawicka05
2022-05-22
7 /10
Przeczytane
@roxana93
2022-05-21
7 /10
Przeczytane
@dcichalewska17
2022-05-17
6 /10
Przeczytane
@adadusia30
2022-05-12
10 /10
Przeczytane
@angela95_95
2022-05-11
8 /10
@biegajacy_bibliotekarz
2022-04-23
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Smutek jest wpisany w naszą ludzką naturę. Nie uciekaj od tego, musisz przeżyć to po swojemu. Zrób teraz wszystko, co możesz, a kiedyś obejrzysz się za siebie z dumą. ”
× 1
#
“Alzheimer to miłość nieodwzajemniona. Kocham ją całym sercem, mogę mówić jej to sto razy dziennie [...] Ona chyba tego nie słyszy i nie widzi. Choć widzi i słyszy jeszcze całkiem nieźle..”
× 1
#
“Nawet czas nie jest w stanie odebrać nam tych pięknych chwil, które nosimy w sercu. ”
× 1
#
“Nie mieliśmy wiele, ale mieliśmy siebie.”
× 1
#
“Babcia mówiła, że łódeczki są jak ludzie. Dopiero wypuszczeni na głęboką wodę udowadniają, co tak naprawdę potrafią i na ile są silni, by sprostać przeciwnościom losu...”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl