„Pan raczy żartować, panie Feynman!”. Przypadki ciekawego człowieka

Richard Feynman
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 32 ocen kanapowiczów
„Pan raczy żartować, panie Feynman!”. Przypadki ciekawego człowieka
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 32 ocen kanapowiczów

Opis

Nowe wydanie kultowej autobiografii z okazji stulecia urodzin Richarda P. Feynmana
„Wymaga trochę magii, żeby nauki ścisłe wydawały się takie rozrywkowe, wciągające i proste jak u Feynmana. Niezależnie od tego, czy czytacie
„Pan raczy żartować, panie Feynman!” po raz pierwszy czy piąty, mam nadzieję, że sprawi wam to nie mniejszą przyjemność niż mnie”.
Bill Gates

Richard P. Feynmanlaureat Nagrody Nobla i jeden z najgenialniejszych fizyków w dziejach w brawurowy sposób opowiada o swoim niezwykłym życiu. Nie tylko przedstawia kulisy prac nad budową bomby atomowej i tajemnicami materii, ale też ujawnia się jako spec od otwierania zamków szyfrowych i mistrz gry na bongosach. Feynman opisuje spotkanie z Einsteinem, walki z rządową biurokracją, codzienne życie fizyków w ośrodku badawczym w Los Alamos i ich flirty z tancerkami w Las Vegas.

„Pan raczy żartować, panie Feynman!” to rzecz kultowa – jedna z najsłynniejszych naukowych książek naszych czasów i jedna z najzabawniejszych autobiografii, jakie kiedykolwiek powstały.
Data wydania: 2021-11-24
ISBN: 978-83-240-8457-9, 9788324084579
Wydawnictwo: Znak
Stron: 448
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Richard Feynman Richard Feynman
Urodzony 11 maja 1918 roku w USA (Nowy Jork)
Richard Phillips Feynman. Amerykański fizyk teoretyk. Uważany jest za jednego z najważniejszych fizyków XX wieku, był także znanym popularyzatorem nauki. W jego dorobku obok prac naukowych znajduje się kilka pozycji autobiograficznych (Pan raczy żar...

Pozostałe książki:

Feynmana wykłady z fizyki 1 Część 2 Feynmana wykłady z fizyki Tom 2 część 2 Elektrodynamika Fizyka ośrodków ciągłych Feynmana wykłady z fizyki T. 3 Mechanika kwantowa Feynmana wykłady z fizyki Tom 1 część 1 Mechanika Szczególna teoria względności „A co ciebie obchodzi, co myślą inni?”. Dalsze przypadki ciekawego człowieka
Wszystkie książki Richard Feynman

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Fizyk grający na bębnach

3.07.2011
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Któż nie kojarzy nazwiska Richarda Feynmana? Najczęściej pojawia się ono przy projekcie Manhattan – jako fizyk teoretyk Feynman brał udział w konstruowaniu bomby atomowej w Los Alamos; został także laureatem nagrody Nobla w 1965 roku, za stworzenie elektrodynamiki kwantowej. Po więcej szczegółowych informacji zerknijcie na wikipedię, gdyż tak napr... {} Recenzja książki "Pan raczy żartować, panie Feynman!" Przygody ciekawego człowieka

Moja opinia o książce

Opinie

@Siostra_Kopciuszka
2020-12-20
Przeczytane 📘 Jedynki ☘️ Przeniesione z LC

Wygląda na to że z pana Feynmana był niezły dowcipniś i kawalarz. Właściwie to nawet na zdjęciu umieszczonym na tylnej okładce książki, mimo że uśmiecha się tylko kącikami ust , w oczach ma jakieś iskiereczki które zdają się pytać '' co by tu jeszcze spsocić '' , '' jaki kawał zrobić , by było zabawnie '' .

Jednak przede wszystkim był to człowiek rządny wiedzy. Wszystko chciał wiedzieć i wszystko sprawdzić , najlepiej na własnej skórze. Tak po prostu miał od najmłodszych lat. Mimo że jego ulubioną dziedziną była fizyka, co może odzwierciedlać takie zdanie rodem z wikipedii '' Jeden z głównych twórców elektrodynamiki kwantowej, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1965 za niezależne stworzenie relatywistycznej elektrodynamiki kwantowej.'', jednak w książce którą właśnie opiniuję , możemy przeczytać nie tylko o tej dziedzinie nauki. Feynman opowiada w niej o sobie po prostu, o swoim dzieciństwie, kiedy to naprawiał radia '' myśleniem ''. O szkole , pracy w hotelu, swojej chorej pierwszej żonie. Rewelacyjny jest rozdział kiedy opowiada jak stawał na komisji poborowej do wojska i jak przepadł przy okazji badania u psychiatry, ta historia przyprawiła mnie nieomal o ból brzucha ze śmiechu. W każdym bądź razie gdziekolwiek się nie pojawiał , zaraz coś chciał ulepszać . Niczym '' Pomysłowy Dobromir '' , zaraz wymyślał takie udogodnienia by wszystkim , jemu również, było łatwiej.

Niezależnie od tego czy był to karteczkowy system odbierania telefonów w hot...

{}× 5 | Komentarze (1) | link |
@Meszuge
2020-07-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10

Określenie „przypadki” w podtytule uważam za znakomicie dobrane, bo niezwykle trafnie określa opowieść o sobie Feynmana, genialnego fizyka, laureata nagrody Nobla.Czytało mi się tę książkę świetnie, ale dłuższą chwilę zastanawiałem się, dlaczego aż tak dobrze. Ale najpierw wspomnienie.

Dawno, dawno temu uczestniczyłem w rozmowach rekrutacyjnych. Pewna firma potrzebowała kilku pracowników. Wymagania wobec kandydatów, których zgłosiło się ze trzydziestu, nie były trudne, zawierały się w dziesięciu punktach i to tak sformułowanych, że nie były wykluczające, na przykład:znajomość języka obcego będzie dodatkowym atutemalboumiejętność obsługi komputera zwiększa szanse. Zaskoczyło mnie to, że ponad połowa kandydatów zaczynała rozmowę od wyliczenia tych punktów, których nie spełniają.
Uważam, że tragedią Polaków z mojego pokolenia (może nadal tak jest, ale o tym nie wiem) było rodzicielskie napominanie:Nie chwal się! Nieładnie jest się chwalić!Wielu nie wyzwoliło się nigdy z tego ograniczenia wdrukowanego im w psychikę w dzieciństwie. Byli, i są nadal, osobami wręcz niezdolnymi do powiedzenia o sobie czegoś dobrego, do wymienienia kilku choćby określonych swoich zalet. Niektórym, jak mnie, przełamanie tej psychicznej blokady zajęło dużo czasu i kosztowało wiele wysiłku. Także zrozumienie, że fałszywa skromność nie jest zaletą, nie było takie proste.

„Pan raczy żartować, panie Feynman!” nie jest autobiografią, choć z pozoru i ze względu na chronologiczny ukł...

{}× 1 | Komentarze (1) | link |
@MLB
2021-06-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Polecane Posiadam Popularnonaukowe/non-fiction

Ja również jestem zachwycona Feynmanem, zarówno tą książką, jak i jego wykładami.
Polecam wszystkim, nie tylko osobom szczególnie zainteresowanym fizyką i matematyką.

{}× 1 | link |
@Immora_Fray
2011-07-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane E-booki

Historie z życia Feynmana są fascynujące i nie raz sprawiały, że kręciłam głową z niedowierzaniem. Żałuję jedynie, że tak mało skupił się na swoich pracach badawczych. Aspekt ten jest niestety niemal całkowicie pominięty. Bardzo rzadko czytam powieści autobiograficzne. Jednakże przeczytania „Pan raczy żartować, panie Feynman” nie żałuję. Poleciłabym lekturę tej książki każdemu, kogo choć trochę interesuje nauka. Czy słyszeliście o Feynmanie, czy nie – zachęcam do poznania jego fascynującego życia. Więcej w recenzji powyżej.

{} | link |
@teodor
2008-07-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

wyśmienita książka, co prawda akurat jakoś nie zaskoczyły mnie anegdoty z jego życia. Tego się mogłem spodziewać ;) lecz książka daje trochę do myślenia nad własnym działaniem, postrzeganiem życia i tym że należy mieć do niego duży dystans i przede wszystkim czerpać ze wszystkiego przyjemność. Ciekawa jest również opinia na temat systemu szkolnictwa, tego jak jest źle prowadzony (było na temat Brazylii ale jestem przekonany że równie dobrze można to odnieść do na przykład polskiego systemu).

{} | link |
@Qavtan
2008-04-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Bardzo interesująca książka, ciekawe anegdoty z życia człowieka, po którym zwykle nie spodziewamy się takich akcji. Polecam każdemu :)

{} | link |
@Fantazja
2008-08-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Bardzo przyjemna lektura. Czasem płakałam ze śmiechu :)

{} | link |
@khalas
2009-09-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Super książka, niesamowity człowiek.

{} | link |
@Kadiya
2021-09-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Astronomia i astrofizyka / fizyka 2021 Biografie, wywiady, listy, pamiętniki, wspomnienia Żywot bibliotekarza...
@jatymyoni
2020-12-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane L. amerykańska Popularnonaukowe Fascynująca Biografie, autobiografie, pamiętniki
@agata.karolina.sz
2020-12-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@alinaz5
2020-11-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@haudek
2020-07-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Alibro 2019-Książki
@Vemona
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Autobiografia/biografia/wspomnienia Prehistoria Mam Proza obca
@Yaynitz_A
2009-04-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Najwyraźniej komuś się to znudziło i zdjął drzwi. Pokój miał taki układ, że były tam jeszcze jedne drzwi. Wpadłem na następujący pomysł: zdjąłem te drugie drzwi z zawiasów, zniosłem do piwnicy...”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl