Pandemia! Covid-19 trzęsie światem

Slavoj Žižek
5.2 /10
Ocena 5.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Pandemia! Covid-19 trzęsie światem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.2 /10
Ocena 5.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Kiedy bezprecedensowa, globalna epidemia ogarnia świat, kto mógłby lepiej niż słoweński turbofilozof Slavoj Žižek odkryć jej głębsze znaczenia, zachwycić się jej niepojętymi paradoksami i przewidzieć głębię konsekwencji, a wszystko to w sposób, który wywoła u ciebie zadyszkę i siódme poty?

Żyjemy w czasach, kiedy największym aktem miłości jest trzymać się z dala od przedmiotu uczuć. Kiedy rządy znane z bezlitosnych cięć w wydatkach publicznych potrafią nagle wyciągnąć z rękawa biliony. Kiedy papier toaletowy staje się towarem cennym niczym diamenty. I kiedy, zdaniem Žižka, nowa forma komunizmu może być jedynym sposobem uniknięcia drogi do globalnego barbarzyństwa.

Pisząc ze zwykłą swadą i zamiłowaniem do analogii z kultury popularnej (na stronach książki ramię w ramię występują Quentin Tarantino i H.G. Wells obok Hegla i Marksa), Žižek przedstawia zwięzły i prowokacyjny obraz kryzysu, który rozszerzając się, pochłania nas wszystkich

„Imponujące… Žižek w swojej najlepszej formie”.
The Guardian

„Žižek nie pozostawia żadnego zjawiska społecznego ani kulturowego bez wyjaśnienia i jest mistrzem sprzecznych z intuicją obserwacji”.
The New Yorker

„ Žižek gonna Žižek, na dobre i na złe. Nikt nie napisze książki szybciej niż on. Książki, która was przekona albo nie przekona, która zainspiruje, wkurzy, da do myślenia – najpewniej wszystko naraz, jak to u Žižka, jak to w porządnej syntezie”
dr Piotr Stankiewicz, filozof, autor „Sztuki życia według stoików” i „My fajnopolacy”


Książka wzywająca czytelników do pogodzenia się z przygodnością epidemii, nie hamuje oczy ­ wiście mitotwórczych procesów – dostarcza jednak przeciw nim czegoś w rodzaju «intelektualnej tarczy»”.
Jakub Majmurek, publicysta „Dwutygodnik”


SLAVOJ ŽIŽEK to jeden z najbardziej produktywnych i znanych filozofów oraz teoretyków kultury w dzisiejszym świecie. Jego pomysłowe, prowokacyjne dzieła łączą metafizykę heglowską, psychoanalizę Lacana i dialektykę marksistowską, podważając konwencjonalną wiedzę i przyjęte pewniki, zarówno lewicowe, jak i prawicowe.
Autor przekazuje całość swojego honorarium na rzecz Lekarzy bez Granic.

Tytuł oryginalny: PANDEMIC! COVID-19 Shakes the World
Data wydania: 2020-06-23
ISBN: 978-83-66577-27-5, 9788366577275
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja
Stron: 144
dodana przez: katapika

Autor

Slavoj Žižek Slavoj Žižek
Urodzony 21 marca 1949 roku na Słowenii (Lublana)
Słoweński socjolog, filozof, marksista i krytyk kultury. Jest profesorem w Instytucie Socjologii Uniwersytetu w Lublanie, wykłada także w European [email protected] i na uniwersytetach amerykańskich. Wprowadza do współczesnej filozofii dorobek psy...

Pozostałe książki:

Patrząc z ukosa Rewolucja u bram. W.I. Lenin. Pisma wybrane z 1917 roku Lacan Against the Double Blackmail Pandemia 2. Kroniki straconego czasu
Wszystkie książki Slavoj Žižek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

SLAVOJ ŽIŽEK • „PANDEMIA! COVID-19 TRZĘSIE ŚWIATEM”

{} WYBÓR REDAKCJI
6.08.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Slavoj Žižek został niegdyś określony jako „światowej sławy enfant terrible antykapitalizmu”. I rzeczywiście, to wyrażenie nie odbiega od prawdy, gdy śledzimy karierę słoweńskiego filozofa, jego ogólny rozwój. A ja czytałam dużo o Slavoju, równocześnie przypadkowo unikając samej twórczości. Teraz (w końcu) nadarzyła się okazja do sięgnięcia po naj... {} Recenzja książki Pandemia! Covid-19 trzęsie światem

@Erna@Erna {}× 2

KOMUNIZM ALBO BARBARZYŃSTWO

19.07.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Gdyby nie to, że zobowiązałam się ją przeczytać w ramach Klubu Recenzenta, książka po dwóch rozdziałach wylądowałaby w ciemnym kącie. Myślałam, że przeczytam jakiś ciekawy esej o wpływie COVID-19 na życie ludzi i gospodarkę. Natomiast dostałam jakiś nowy manifest komunistyczny nowego komunizmu. Autor nam próbuje powiedzieć, że nawet straszliwe w... {} Recenzja książki Pandemia! Covid-19 trzęsie światem

@jatymyoni@jatymyoni {}× 16

Pandemia w panice czy panika w pandemii? Czego jest/było więcej?🙍🏼‍♀️

1.11.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Każdy z nas na pewno w pewien sposób odczuł na sobie konsekwencje obostrzeń i przymusowych izolacji. Czy to odbiciem się "ciasta" na psychice, czy zmianą rutyny. A gdybym miała oglądać tylko i wyłącznie media masowe, z pewnością bym oszalała - negatywne emocje fruwały w dziennikach informacyjnych jak pióra mew nad Bałtykiem. Z odsieczą jednak przy... {} Recenzja książki Pandemia! Covid-19 trzęsie światem

Moja opinia o książce

Opinie

@ksiazka_w_pigulce
2021-01-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane


Spokojnie, bez paniki i bez nerwów. Tak, to kolejna książka na temat hasła 2020 roku, natomiast już na początku chcę podkreślić, iż nie jest to stricte medyczny punkt widzenia na obecną sytuację, a bardziej zbiór luźnych felietonów na temat tego, jak Covid-19 wpłynął na życie człowieka, rozwój gospodarczy i nastroje społeczne w niemal każdym zakątku świata.

Autor pokusił się o ocenę oraz prognozę zagadnień politycznych, przewrotu gospodarczego, zmian społecznych, jakie nieuchronnie przechodzimy.
Bardzo trafnie zobrazowano etapy życia obok koronawirusa zestawiając nastroje ludzi z pięcioma fazami akceptacji śmiertelnej choroby. Z przedstawionych treści można zauważyć interesujące wnioski, które wysuwają się a pierwszy plan. Slavoj niemal jak małemu dziecku tłumaczy problemy, z jakimi borykamy się dzisiejszego dnia, z ograniczeniami, restrykcjami.
Czytając autora poczułam się tak, jakby bytował w mediach społecznościowych racząc ludzi sensownymi, mającymi wartość komentarzami do obecnej sytuacji, a jednocześnie objaśniając wątpliwości.
Warte przytoczenia interesujące spostrzeżenie to szacunkowe liczby ratunku dla tych, którzy dzięki ogólnoświatowemu lockdownowi i tym samym zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza przeżyli, mówimy tutaj w samych Chinach o 4 tys. dzieci poniżej 5 roku życia i 73 tys. dorosłych powyżej 70 roku życia.

Jednym, acz dość poważnym zarzutem, jaki nasuwa się w trakcie czytania i budzi zarówno niepokój, jak i sprzeci...

{} | link |
KA
2020-11-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Legimi 2020
@autodydaktyczna
2020-11-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
IR
2020-09-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane
@Erna
2020-08-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
@jatymyoni
2020-07-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10
Przeczytane L. zagraniczna Filozofia Nuda i dno Klub Recenzenta 20 z mojej półki

Cytaty z książki

O nie! Książka Pandemia! Covid-19 trzęsie światem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl