Państwo wobec religii w szkole publicznej według orzecznictwa sądu najwyższego USA

Tadeusz J. Zieliński
Państwo wobec religii w szkole publicznej według orzecznictwa sądu najwyższego USA
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Zasadę rozdziału państwa i kościoła Sąd Najwyższy USA w sposób bardzo stanowczy odnosi do szkoły publicznej stopnia podstawowego i średniego. Czyni to m.in. ze względu na przekonanie, iż szkoła ta jest szczególnym miejscem kształtowania młodych obywateli Stanów Zjednoczonych. Tam, w warunkach wolności i poszanowania tożsamości każdej jednostki, przygotowuje się uczniów do umacniania bytu liberalnej Republiki jako dobra wspólnego wszystkich, bez względu na ich stosunek do religii. Religia (jakakolwiek: pojedyncza, niektóre religie lub ich ogół) ciesząca się urzędowym poparciem państwa jest dla Sądu czynnikiem zagrażającym temu procesowi. W konsekwencji amerykańska szkoła publiczna jest szkołą świecką. Tego faktu nie zmienia okoliczność toczącej się w USA debaty na temat treści i zakresu pojęcia świeckości i religijnej neutralności szkoły publicznej. Reglamentując ekspresję religijną w szkole, Sąd Najwyższy jednocześnie wielokrotnie zaznaczał, iż podejście takie nie wynika z wrogości czy niechęci państwa do religii, a raczej z troski, by zarazem dobro państwa i dobro zorganizowanej religii zostało ustrzeżone. Jest to zdaniem Sądu możliwe w warunkach wyraźnego rozgraniczenia i zdystansowania obu wielkości. Sąd Najwyższy USA konsekwentnie odrzuca propozycje myślenia w omawianym zakresie w kategoriach \"majorytariańskich\" (ang. majoritarianism), które zakładają zaspokojenie interesu większości kosztem naruszenia podstawowych praw mniejszości. Dla naczelnej instancji sądowej Stanów Zjednoczonych oczywiste jest, że większość nie potrzebuje takich gwarancji swobód co mniejszość - większość zwykle potrafi zadbać o swoje interesy. W opinii Sądu miarą jakości demokracji jest zapewnienie wolności mniejszościom. Nie ulega wątpliwości, iż amerykański model stosunku państwa do religii w szkole publicznej jest wzorcowym, choć nie pozbawionym słabości, przykładem realizacji ideałów liberalnej demokracji. Zasługuje on na szerokie uwzględnienie w warunkach Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie w publicznym systemie szkolnym nie istnieje szereg gwarancji prawnych znanych judykaturze Sądu Najwyższego USA.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-7611-087-5, 9788376110875
Wydawnictwo: Adam Marszałek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Państwo wobec religii w szkole publicznej według orzecznictwa sądu najwyższego USA aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Państwo wobec religii w szkole publicznej według orzecznictwa sądu najwyższego USA. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl