Pasja gór

Stefan Cieślar
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Pasja gór
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Stefan Cieślar (1970-2006) W roku 2005 były emocje wielkich ścian wąwozów Taghia w Wysokim Atlasie, zaś w styczniu 2006 – skalnych pionów w równie gorącym masywie Hombori w republice Mali. W Wysokim Atlasie poznał wspinających się tam równolegle alpinistów z kraju – Elizę Kubarską i jej zespół. Sam nie zapominał też o Polsce i Tatrach, które odwiedził z przyjacielem w styczniu 2003 roku – wspinali się m.in. "w mikście Niżnich Rysów", w schronisku nad Morskim Okiem, korzystając z opieki i rad Andrzeja Skłodowskiego. Stefan był naturą głęboko refleksyjną, a jego wędrówki po górach były swoistym podróżowaniem w poszukiwaniu samego siebie. Miał wiele talentów, które systematycznie rozwijał. Zawarte w tej książce opowiadania, pełne osobistych odniesień, jak i subtelne górskie widoki są tylko częścią tego, co nam po sobie zostawił. Józef Nyka
Tytuł oryginalny: Passion montange
Data wydania: 2008-12-02
ISBN: 978-83-61050-27-8, 9788361050278
Wydawnictwo: Stapis
Seria: Literatura górska na świecie
Stron: 224

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Góry, które dają wolność, a czasami śmierć.

21.02.2024

"Chciałby, aby martwa materia gór była wyposażona w pamięć, by skały pamiętały jego przejście aż do końca ich geologicznego życia. " W 1976 roku ówczesne władze zmusiły rodzinę Cieślaków do wyjazdu z kraju. Razem z trójką dzieci wyemigrowali do Francji i tam rozpoczęli nowe życie. Stefan Cieślar miał wtedy 7 lat. Jeszcze w Polsce rodzice zaszcz... Recenzja książki Pasja gór

@jatymyoni@jatymyoni × 35

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@jatymyoni
2024-02-21
7 /10
Przeczytane Dobra ksiązka Góry L. francuska Wyzwanie kanapowe

Cytaty z książki

Jeśli człowiek wspina się na największe szczyty, schodzi do grot i korytarzy podziemnych, nurkuje w głębinach oceanów, robi to wszystko, bo szuka czegoś skrytego na dnie jego duszy.
By wejść na szczyt, trzeba pozostawić na boku dużą część własnych zainteresowań, lecz równocześnie trzeba się otworzyć na innych, ponieważ największą radość przynosi dzielenie z innymi tych magicznych chwil.
Nie chodzi o to, by podejmować ryzyko, lecz poznać je, by móc go unikać.
Ludzie nie ponosiliby tylu poświęceń dla gór, gdyby nie dawały im one rzadkich chwil poczucia pełnej symbiozy, kiedy, nie stając wobec ciężkiej próby, możemy oderwać się od wszystkiego, porzucić ciężkie myśli, złączyć ciało z ziemią w sakralnej wspólnocie. Są to cenne chwile, gdy pejzaż ujawnia się odczuwanym przez nas wysiłku.
Nie można nauczyć się wolności, wolność zdobywa się samemu.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl