Patriotyzm dzisiaj

o. Jacek Salij OP
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Patriotyzm dzisiaj
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Mówienie o Ojczyźnie i o miłości Ojczyzny wielu Polaków drażni. Wynika to nie tylko ze współczesnej alergii na patos i gołosłowność. Socjologowie sygnalizują zatrważająco niską ocenę własnego narodu u wielu dzisiejszych Polaków, zwłaszcza u młodych. Kiedy wyjeżdżamy za granicę, wielu z nas wstydzi się tego, że są Polakami.
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-7033-541-0, 9788370335410
Wydawnictwo: W Drodze
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

o. Jacek Salij OP o. Jacek Salij OP
Urodzony 19 sierpnia 1942 roku na Ukrainie (Budy)
Jacek Salij, właśc. Eugeniusz Salij – polski prezbiter rzymskokatolicki, dominikanin, profesor nauk teologicznych, pisarz, publicysta.

Pozostałe książki:

Czy Pan Jezus lubił budyń? : bardzo mądre pytania do Jacka Salija OP Dar Kościoła Dekalog Błogosławiony Czesław i jego dziedzictwo 10 Słów miłości
Wszystkie książki o. Jacek Salij OP

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Patriotyzm dzisiaj nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@tsantsara
2019-11-26
9 /10
Przeczytane Literatura polska (współczesna) W mojej biblioteczce Esej Filozofia, etyka, estetyka

Książka nie jest typowym dziełem duchownego autora z pogranicza filozofii i etyki - jest reakcją na dezynwolturę rządzących i mediów w traktowaniu polskiej tradycji i historii, której konsekwencją jest brak identyfikacji młodzieży z własnym krajem, wyrzeczenie się rodzimych korzeni, ślepa fascynacja zagranicą. Salij przypomina, czym jest polska tradycja, co to znaczy być jej wiernym, i jak być patriotą współcześnie. Nie chodzi tu o wcale o kwestie natury politycznej. Autor sięga do literatury, ważnych tekstów kultury polskiej. Robi to wspaniale i z dużym temperamentem polemicznym. Obnaża słabości koncepcji Polski jako "brzydkiej panny na wydaniu", której przeciwstawia się wyśnioną Europę jako jedyny wzorzec do naśladowania i cel. Wbrew pozorom żartobliwemu stwierdzeniu Sapkowskigo o kulturze ("Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi autami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury, to jednak wypadałoby mieć własną.") jest bardzo blisko do tego, co stara się, z wielką erudycją i klasą, powiedzieć dominikanin. Tyle, że swoją tożsamość trzeba umieć i chcieć zachować. Salij udowadnia na licznych przykładach, że kultura polska sytuuje się w centrum europejskiej tradycji. Nie tylko nie trzeba się jej wstydzić, ale jest się czym poszczycić. Patriotyzm to nie staromodna broszka do współczesnego kożucha, lecz codzienna postawa - nieobojętność wobec życia, ludzi i mediów. I właśnie ta postawa jest źród...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Patriotyzm dzisiaj. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl