Penderecki. Bunt i wyzwolenie. Tom II. Odzyskiwanie raju

Mieczysław Tomaszewski
Penderecki. Bunt i wyzwolenie. Tom II. Odzyskiwanie raju
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Dwie idee kierunkowe przenikają świadomość twórczą Pendereckiego, który daje im wyraz w swojej poetce - tak tej eksplikowanej z uniwersyteckich katedr, jak i tej stosowanej w kompozytorskiej praktyce. Pierwsza dotyczy języka i można ją streścić jako: potrzeba syntezy. Syntezy języków wielu, dawnych i nowych, choćby najbardziej dziwiących się sobie. (...) Druga z idei kierunkowych otrzymała postać metafory. Penderecki znalazł dla niej formułę biblijną: arka. Jeśli świata sztuki nie można uzdrowić, zawrócić z drogi prowadzącej ku samozniszczeniu, to trzeba chociaż ocalić to, co posiada on najcenniejszego. Przenieść z dawnego milenium - w nowe - wartości trwałe, niezniszczalne. Kompozytor jest w tym konsekwentny, a w przedstawianiu problemu obrazowy: "Już od dawna myślę o potopie i konieczności zbudowania arki".
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-224-0903-9, 9788322409039
Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Nagrody: Krakowska Książka Miesiąca (Zwycięzca)
Stron: 432

Autor

Mieczysław Tomaszewski Mieczysław Tomaszewski
Urodzony 17 listopada 1921 roku w Polsce (Poznań)
Mieczysław Aleksander Tomaszewski – polski muzykolog, teoretyk, estetyk muzyki, współorganizator życia muzycznego w Bydgoszczy po II wojnie światowej (1946–1952), profesor i doktor honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie. Honorowy Obywatel Krako...

Pozostałe książki:

Chopin i George Sand Penderecki. Bunt i wyzwolenie. Rozpętanie żywiołów Chopin Człowiek, dzieło, rezonans Chopin 2. Uchwycić nieuchwytne Chopin
Wszystkie książki Mieczysław Tomaszewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Penderecki. Bunt i wyzwolenie. Tom II. Odzyskiwanie raju aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Penderecki. Bunt i wyzwolenie. Tom II. Odzyskiwanie raju. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl